29.5.2024 | Svátek má Maxmilián, Maxim


Diskuse k článku

EKOLOGIE: Co s nepůvodními druhy?

Již od předminulého století dováželi různí nadšenci nové rostlinné a živočišné druhy, které pak sloužily jako ozdoby, trofeje či jen ukazovaly, že si to ten či onen může dovolit.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kulheim 21.10.2018 13:12

Ano, jsme lidé a vyvyšujeme se nad ostatní organismy..

Když se do přirozeného vývoje začne montovat čověk, téměř vždycky hrozí problémy. V přírodě funguje spontání řád, "neviditelná ruka", která udržuje přirozenou rovnováhu. Ta to je od počátku světa. Naráz přijdou "vzdělanci", kteří začnou zasahovat do přirozeného dění a začnou problémy. Když se zjistí, že jejich zásah byl špatný, tak stejní lidé, kteří dělali docentura na rozorávání mezí dělají profesůry na budování mezí.

Příkladů, kdy člověk zasahuje necitlivě do přírody nebo bojuje proti přirozenému výběru je mnoho. Chce to od každého z nás trochu pokory. Přírodu musíme respektovat, jinak se nám to vymstí. Oteplování na planetě nevyřešíme, když přesanou krávy vypouštět plyny. Neřeřeší to ani ti, kteří chtějí páchat dobro jenom proto, aby z toho měli tučné zisky.

M. Prokop 21.10.2018 15:18

Re: Ano, jsme lidé a vyvyšujeme se nad ostatní organismy..

Otázka je, zda i člověk není součástí oné neviditelné ruky ....

Ś. Svobodová 20.10.2018 18:33

Hlavně aby na ministerstvu nezapoměli

na Homo Arabiensis a H. Africanus.

J. Dlouhy 20.10.2018 21:20

Re: Hlavně aby na ministerstvu nezapoměli

Ano, hlavne subspecies Islamacae je zvlast agresivni invasni druh. Stava se rychle dominantni a decimuje puvodni populace biotopu. Naklady na jejich likvidaci se neodvazuji odhadnout.

V. Heidlerová 20.10.2018 14:37

Co je původní a nepůvodní?

Vše, co máme na našem kontinentu je nepůvodní. Pokud budeme ničit rostliny, třeba akáty, netroufneme si zase i na odstraňování nepůvodních obyvatel? My jsme rostli mezi akáty, pajasany a nevím čím ještě, a nebylo nám nic. Teď je móda kácet zdravé dřeviny jen proto, že nějaký "odborník" je označil za nepůvodní. V suchých oblastech, jako je ta moje, kde žiju, máme být vděční za každý zdravý strom a keř. Nevím, proč na jižní Moravě se musejí kácet jehličnany - prý nepůvodní. Jen se přijeďte podívat na prořídlý zámecký park a ustoupit musí i kus divokého příměstského lesa, jediné zelené ochranné bariéře města. Prof. Větvička napsal, že v Evropě je téměř vše nepůvodní, tak bych chtěla moc ráda vědět, od kterého data se určuje, co je původní a co nepůvodní? Co brambory a rajčata? Dobře placení "ochránci přírody" se pídí jen po dotacích na nesmyslné projekty, tím mám na mysli třeba funkci CHKO (chráněných krajinných oblastí). Je zajímají jen jednotlivé drobné druhy, orchideje, brouci - ale celkový ráz krajiny klidně obětují za celkem pohodlné bydlo a zašivárnu. Nevím, jak je to jinde, ale píšu ze zkušenosti jedné jihomoravské lokality. Někdo by si na CHKO měl posvítit.

A. Trick 20.10.2018 15:11

Žádné katastrofické scénáře

Akát se kácet nebude. Myslíte, že někdo bude např. zakazovat brambory?

R. Langer 20.10.2018 15:45

Re: Žádné katastrofické scénáře

Já bych se ani nedivil.

P. Dvořák 21.10.2018 5:01

Re: Žádné katastrofické scénáře

Akát by se kácet měl, zničí vše kolem.

Co se týká brambor, opravdu máte dojem, že se jedná o agresivní invazní druh jako třeba bolševník nebo zmíněný akát?

V. Kotas 21.10.2018 8:27

Re: Žádné katastrofické scénáře

Co se týká brambor - ty v současnosti dovozové, jsou velmi agresivní invazní druh.

Č. Berka 20.10.2018 12:53

napsal český ubermensch :-D

OMG. Já myslel, že malthusiánství patří do 18. století...a ono postihuje i současné české mudrlanty...

P. Han 20.10.2018 13:25

Re: napsal český ubermensch :-D

Blbnete. Ale blbost kvete v každém století.

J. Vintr 20.10.2018 9:40

Rasizmus se považuje za nadávku

ale lidé opravdu nejsou všichni stejní. Platí na ně totéž, co vypozoroval už Darwin na přizpůsobování jednoho druhu živočicha rozdílným životním podmínkám. V jistém prostředí a životních podmínkách lidé například potřebovali mozek mnohem méně než jinde a tohle se nedá změnit ani za mnoho generací.

F. Svoboda 20.10.2018 9:54

Re: Rasizmus se považuje za nadávku

Ano, jsem rasista !!!

P. Rada 20.10.2018 10:05

Re: Nejde jen o rasizmus.

Mozek (jak píšete ve druh větě) lze přitom používat různým způsobem (více rozumově či více emotivně) napříč různými etniky různých epoch.

Typuji, že doposud je např většina z nás v čechách pozůstatkem doby kdy zde bylo uvnitř jedné "rasy" v kurzu "držet hubu a krok". Např podle všelidové volby zdejších presidentů mám dokonce za to, že to doposud má své neblahé příznaky.

Naopak tedy i přílišné uzavření se kontaktu s jinými "rasami" se takto ukazuje také jako neadaptabilní proces.

I. Širůček 20.10.2018 10:51

Re: Nejde jen o rasizmus.

Jen jestli to nebylo právě naopak - "otevřením se gruzínské rase" v minulém století ...

J. Vintr 20.10.2018 20:22

Re: Nejde jen o rasizmus.

Než se o lidí začal starat stát a sociální systémy, což je záležitost poměrně krátké nedávné minulosti, záviselo přežití našich předků jen na jejich schopnostech. V našich klimatických podmínkách to bylo většinou dost náročné na rozumové schopnosti. Třeba takový zemědělec nebo řemeslník musel mít víc rozumu, než většina dnešních "intelektuálů".

P. Grigar 21.10.2018 12:40

Re: Nejde jen o rasizmus.

.. uhodil jste hřebíček na hlavičku. To zase bude řevu...

K. Janyška 20.10.2018 9:12

Nic. Když se chytnou tak se chytnou, když ne,

tak ať zdechnou... Dzp.

A. Trick 20.10.2018 8:47

Ach jo

"Každý asi už slyšel o bolševníku velkolepém, který u nás vysadil v r. 1862 v zámeckém parku Kynžvart kníže Metternich."

Tři roky po tom co zemřel (+1859).

P. Han 20.10.2018 13:23

Re: Ach jo

Vysadil ho skutečně kníže Metternich v lázních Kynžvart. V r. 1862 zde byl prvně popsán, ale vysazen byl samozřejmě dřív.

A. Trick 20.10.2018 15:10

Re: Ach jo

Samozřejmě.

Vždyť Metternich se kamarádil s Alexandrem I.Pavlovičem.

J. Lepka 20.10.2018 7:11

Sice trochu mimo základní význam článku,

ale zaujala mě definice : "Se zákazem pěstování či chování pod citelnou pokutou." Bude se tedy kromě migrantů vztahovat i na brambory, rajčata, kukuřici, tabák, papriku ...?

J. David 20.10.2018 8:22

Re: Sice trochu mimo základní význam článku,

Nuž, záleží na tom, kterak je ten či onen nepůvodní tribus přínosný,coby introduktant do daného ekosystému. Erteple,rajčata etc..., to je pozitivní přínos. Ale musulmanský Somálec, musulman, neintegrovatelný do našeho biotopu, to si snad pane Lepko děláte prču? Pár jsem jich za studia za totáče na kolejích poznal. Totální svoloč, byť jejich IQ bylo 80, ale byli to "studenti" ze spřátelených zemí. Qui modo?

P. Rada 20.10.2018 9:36

Re: Sice trochu mimo základní význam článku,

A co když se se v některých schopnostech některých migrantů které se mohou až časem ukázat klíčové dnes jejich pomíjením velmi mílíte? Takovou schonost třeba prokáže až malarická či jiná hromadně ničivá infekce při nížse ukáže, že naprostá většina příslušníků druhu který doposud obývá český dolík a podobné destinace není vůči dotyčné chorobě imunní s fatálním důsledkem?

Když se např španělé zodolnění v důsledku středověkého chovu hospodářských dostali svého času mezi indiány střední Ameriky byla jejich klíčovou vlastností při úspěšné expnzivirtě nikoli vojenská taktika a síla ale podstatně vyšší zprvu skrytá imunita.

Podobně především na infekční problémy zkončilo ještě dříve Džingischánovo tažení směrem na Západ když se v chladném deštivém počasí jeho hordy fakticky po*rali pod evropskými hrady. S deštivou střední evropou je ale asi konec a to může být konec i pro druhy které ji dnes obývají.

J. Vintr 20.10.2018 20:35

Re: Sice trochu mimo základní význam článku,

Hromadnou ničivou infekci můžou do Evropy přinést právě ti vetřelci z Afriky a Asie. Pokud na ni vymřeme, bude těm připrchlíkům jejich imunita houby platná, protože je nebude mít kdo živit.

J. Lepka 20.10.2018 21:19

Re: Sice trochu mimo základní význam článku,

Proboha Rado, aspoň si to po sobě přečtěte?

P. Rada 20.10.2018 6:47

Nesporná voluční výhoda?

Autor závěrem tvrdí: ..."A odhodlaný, nerozkolísaný druh s vysokou porodností je nesporně evoluční genetickou výhodou"....

Invazivním druhům které sám jmenuje výše (včetně člověka) je sice takové pojetí vlastní - přesto pozorování ještě nedávné živé přírodní reality ukazují, že v ustáleném prostředí invazivní druhy nepřevažují.

Podívámli se jen na lidské migrační tlaky součastného světa tak ty invazivnímu chování sice odpovídají ale na jak dlouhio budou výhodou? Evoluce totiž působí dlouhodobě a jsou jí nejspíše lhostejná časová i druhovostní měřítka.

Naopak evoluce života zřejmě dlouhodobě upřednostnuje stabilitu s cílem poklesu entropie v systému - viz definice života. Těmto kriteriím ale konkrétně lidský druh zvláště v poslední době stále méně vyhovuje. Stabilitu už dokonce jeho působením začal ztrácet celý planetární systém. Populační nárůst vede k přelidnění planety s neudržitelnému růstu nároků jak na zdroje tak na hromadění nerecyklovatelnách externalit spolu s riziky pandemického či válečného charakteru. Je tedy dokonce otázkou, zdali je nikoli jen odhodlanost ale i sama inteligence (slouží jak rozumu tak emotivitě) trvalou evoluční výhodou. Pokud by to tak jednoduché bylo, měli bychom inteligentní projevy i jinde ve vesmíru už dávno pozorovat. Něco podstatného je proto jinak jak tvrdí autor nebo o něčem zásadním ještě nevíme.

V. Kotas 20.10.2018 6:36

Velmi agresívní invazní nepůvodní druh,

jsou současní zelení, především ti panelákový.

M. Prokop 20.10.2018 15:49

Re: Velmi agresívní invazní nepůvodní druh,

Hubit, rozhodně! :-P