24.4.2024 | Svátek má Jiří


CLIMATEGATE: Studie Járy Cimrmana zjistila, že Antarktida se otepluje

25.1.2010

climate gate

Novináři nás obdařili další kachnou. Že prý se Antarktida od roku 1957 oteplila. Omyl. V Antarktidě se půl století ochlazuje.

Antarktida v iDnesu

Stránka z iDnes z 20. ledna

Kachna

Po Climategate začíná být konečně trochu možné psát v médiích o klimatu trochu realisticky. Novináři toho o tématu ale moc neví, a tak tápou. Vždyť celou generaci vystačili s články o jarním tání ledních medvědů. Není to jejich specializace. A tak jsou výsledkem další desinformace.

Článek na iDnes z 20. ledna 2010 měl být tak trochu vstřícný vůči klimatickým realistům, jenže se do něj vloudila zelená kachna.

U článku je červená horkem sálající mapka, ze které to vypadá, jako by se od roku 1957 celá Antarktida oteplila. S textem, že Antarktický poloostrov se oteplil o čtvrt stupně.

Tuto mapku autor nepochybně převzal z jednoho z článků, které se vyrojily počátkem roku 2009 kolem studie Steiga a kol. Například tato:

Much Of Antarctica Is Warming More Than Previously Though. ScienceDaily. 22 Jan 2009

Crichton

To je ale divné. Všichni přece víme, že Antarktida patří k těm regionům, kde globální oteplování neproběhlo.

Ochlazování Antarktidy se dostalo do veřejného povědomí díky polo-dokumentárnímu románu "Říše strachu" od Michaela Crichtona: "Data ukazují, že taje jen relativně malá část Antarktidy, tzv. Antarktický poloostrov. O tom pořád slyšíme v televizi. Ale kontinent jako celek se ochlazuje a ledovců přibývá."

Crichton cituje studii Petera Dorana z roku 2002. Doran se samozřejmě chudák hned vyděsil, že bude ocejchován jako klimaskeptik: "Ano, opravdu jsme zjistili, že 58 procent Antarktidy se od roku 1966 do 2000 ochladilo... Ale Crichton naši studii zneužil pro klimaskeptiky."

Satelitní měření však jasně ukazují, že povrch Antarktidy se v letech 1982-2004 ochladil. Viz tiskové prohlášení NASA

Antarcticmap

Měření místních meteo-stanic ukazuje to samé. Mírné ochlazení. Údaje z jednotlivých meteo-stanic zde.

Podle mne by byl hotový div, kdyby Antarktida jevila jakýkoli trend. Proč? Protože je široko daleko obklopena oceánem a ten má jak známo velkou tepelnou setrvačnost a jakékoli teplotní změny tlumí. Proto se jižní polokoule otepluje pomaleji než severní, je tam více oceánů.

dis01

(Modře Arktida, červeně Antarktida. National Snow and Ice Data Center)

Jára Cimrman a kol.

Odkud se tedy kachna o oteplující se Antarktidě vzala? Pochází z následující studie, která si v době vydání získala velkou mediální pozornost.

Steig, Schneider, Mann, Rutherford, Comisso. Shindell. Warming of the Antarctic ice-sheet surface since the 1957 International Geophysical Year. Nature 457, Jan 22, 2009

Palcové titulky: "Vědci odhalili, že Antarktida se otepluje více, než jsme si mysleli."

Věřte nevěřte, jedním z jejích autorů je Michael "Hokejka" Mann. Ten svět je ale malý. Ten člověk nemůže u žádné lumpárny chybět. Další autoři práce pocházejí z GISS a jsou to kolegové známého alarmisty Hansena. Už když slyším ta jména, tuším dopředu, že ta práce bude asi pěkná konina.

A skutečně. Neoteplující se Antarktida je alarmistům už dlouho trnem v oku. Proto v lednu 2009 podnikli frontální útok a oteplili ji aspoň na papíře. Jaký k tomu použili trik, tomu nebudete věřit.

Šli na to od lesa (byť to v Antarktidě může být trochu problém). Jelikož tam, kde jsou meteo-stanice, bylo naměřeno mírné ochlazení, oni se prostě zaměřili na teploty v místech, kde meteo stanice NEJSOU. A tam oteplení našli - v době před začátkem satelitů. Taková náhoda.

Dokonce i alarmista Kevin "Travesty" Trenberth nad touto studií kroutil hlavou: "Nechápu, jak může někdo mít data z míst, odkud žádná data neexistují." (it is hard to make data where none exists).

Je to asi první vědecká studie na světě, která je psaná v podmiňovacím způsobu!!!!

Michael a spol. si zkrátka udělali počítačovou videohru, pardon, matematickou simulaci a z té jim vyšlo, že kdyby bývaly byly meteo-stanice tam, kde nebyly, tak by bývaly byly určitě naměřily větší teploty než tam, kde skutečně byly. Ovšem těžko si to ověřit. Proč? No přece proto, že v těch místech nejsou žádné meteo-stanice. Cimr2

Připomnělo mi to Cimrmanovu teorii poznání (ze hry "Ztráta třídní knihy"). Podle té je věc přesně tam, kde se domníváme, že není. Například domníváte-li se, že vidíte křídu, ve skutečnosti je to prázdný prostor, mezera v souvislém křídovém masivu. Stejně tak globální oteplování je prý nejsilnější tam, kde nejsou žádné meteorologické stanice. Vůbec bych se nedivil, kdyby Cimrman byl v příští zprávě IPCC uveden jako jeden z vedoucích autorů (Lead Authors).

Skutečnost, že autoři studie dosáhli svých výsledků nikoli z naměřených dat, ale pomocí počítačového algoritmu, který navíc odmítají ukázat (opět zde vidíme typický Mannův rukopis), vědecká obec nemohla brát tuto studii vážně.

Ross Hayes, vědec, který často pracoval v Antarktidě pro NASA, poslal profesoru Steigovi takovýto dopis: "Se statistickými triky můžete vykouzlit jakákoli čísla chcete. Je mi smutno, když vidím členy akademické obce klesnout tak hluboko jen proto, aby dosáhli mediální publicity."

Dementi

Když Steigova práce vyšla, byl z toho mediální humbuk. Když se přišlo na to, že vytrubovaná Steigova studie je blábol, o tom už novináři najednou nepsali. Takže mnoho lidí dodnes žije v omylu. Přitom by stačilo k online-verzím článků připevnit stručné dementi, uvést zprávu na pravou míru.

Ale to je na dlouho. Tak jako v SSSR trvalo celou generaci, než z učebnic odstranili lysenkismus, potrvá dlouho, než my z novin a z učebnic odstraníme pozůstatky klimatického alarmismu.

Převzato z Kremlik.blog.idnes.cz se souhlasem autora.