30.5.2024 | Svátek má Ferdinand


CLIMATEGATE: Jak lhát pomocí statistiky (z příručky IPCC)

17.2.2010

climate gate

Od roku 1998 jdou teploty dolů nebo stagnují. Jak to, že přesto slýcháme statistiky, podle kterých se stále otepluje? S pomocí statistických kouzel jde všechno, to věděli už v Enronu.

Tento článek je věnován všem klimatologům, kteří léta s rozčarováním sledovali, jak IPCC překrucuje a zostuzuje jejich obor...


Oběžník dr. Rajendry Pachauriho:

Soudruzi a soudružky, s lítostí zjišťuji, že někteří z vás se nechali ve své víře zviklat tím, že se už léta neotepluje. Malověrní! To nás nesmí zastavit. Oteplování udržíme, stůj co stůj. No pasaran!

Existuje rozsáhlá odborná peer-review literatura, která ukazuje, jak tento problém (tzv. problém divergence teplot č.2) řešit:

1) Darrell Huf: Jak lhát pomocí statistiky (1954, bestseller)

2) Mark Monmoniker: Jak lhát pomocí map

3) G.E. Jones: Jak lhát pomocí grafů

Níže uvádíme několik základních pomůcek pro začátečníky.

Pokud máte výčitky svědomí, rád bych vám připomněl, co řekl už náš stěžejní klimatolog Stephen Schneider v roce 1989: "Abychom zaujali představivost veřejnosti, musíme nabízet strašidelné scénáře, dělat zjednodušená dramatická prohlášení... Každý z nás si sám musí najít tu správnou rovnováhu mezi tím, co účinkuje a tím, co je pravda."

Trik s trojúhelníkem

Necitujte současný trend. Citujte předchozí trend, který už skončil.

Sečteme posledních 10 let (kdy se neotepluje) s předchozími 20 lety (kdy se oteplovalo) a v průměru nám vyjde, že sumárně se za celé toto období oteplilo.

Takže zatímco lidé mrznou víc a víc, my jim ukážeme čísla, že se oteplilo, a můžeme i spočítat, jak rychle se otepluje.

Tento trik lze použít i mimo klimatologii: Představte si, že jste předseda vlády a máte mizerné ekonomické výsledky. Za předchozí vlády ekonomika rostla pět let tempem 6% ročně. Za vaší vlády pět let roste tempem nula. Abyste ale nemusel přiznat toto selhání, můžete v televizi tvrdit: "Jsme úspěšní, v posledních deseti letech naše ekonomika roste tempem 3% ročně."

triangle

GRAF 1: Trojúhelník: A - 10 let oteplování, B - 10 let ochlazování, C - V průměru se za celé toto období teploty zvedly

Trik s poloprázdnou sklenicí

Asi znáte to úsloví. Pesimista řekne, že sklenice je bohužel napůl prázdná. Optimista řekne, že je naštěstí napůl plná.

Takže místo, aby se napsalo, že rok 2008 byl nejchladnější rok od roku 1998, napíšeme raději, že byl desátý nejteplejší za posledních sto let.

V roce 2030, po třiceti letech ochlazování, budou mrazy jako trám, ale my budeme říkat: "Kdepak, stále se otepluje. Toto je třicátý nejteplejší rok za posledních 200 let. Necítíte to?"

To je jako v tom vtipu z Rádia Jerevan: Americký a sovětský president si dají závod v běhu na sto metrů a Rus prohraje. Rádio Jerevan pak uveřejní tiskovou zprávu. "Náš milovaný soudruh Brežněv se umístil na krásném druhém místě, zatímco šéf imperialistů skončil až předposlední."

latest

GRAF 2: Žebříček nejteplejších roků

Trik z automobilových honiček

Jak setřást policejní auto, které vás pronásleduje? Na křižovatce v poslední chvíli prudce odbočte do vedlejší ulice. Policajti, jak jsou rozjetí, nestihnou včas zabrzdit a zahnout za vámi. Setrvačností pojedou dobu dál rovně.

Uděláme to podobně. Nakreslíme zahlazený graf, který sice sleduje skutečné teploty, ale nereaguje na každou zatáčku. A reaguje až s velkým zpožděním. Takže pár let ochlazení se na něm vůbec neprojeví. Ani deset let ochlazení. Ani dvacet let ochlazení...

radiosondes2

GRAF 3: Srovnejte graf teplot dle pozemních stanic před zahlazením a po zahlazení. Fröhlich dokázal udržet globální oteplování i po roce 1998

Lockwood, Mike; Claus Fröhlich. Recent oppositely directed trends in solar forcings and the global mean surface air temperature. Proceedings of the Royal Society. 2007

Christensen a Svensmark ve své odpovědi na práci Lockwooda a Fröhlicha píší: "Lockwood a Fröhlich vymazali solární cyklus z různých datových řad tím, že použili klouzavý průměr 9 až 13 let... Tím vytvořili klamné zdání, že teploty i na počátku 21. století stále prudce stoupají."

Christensen, Svensmark. Reply to Lockwood and Fröhlich - The persistent role of the Sun in climate forcing. 2007

Tento trik lze použít i mimo klimatologii: "Naše firma je sice kvůli loňským špatným investicím před bankrotem, má obstavené účty a naše akcie jdou ke dnu. Ale zachovejte klid, udělal jsem si graf a podle statistiky TREND vypadá dobře. V roce 1990 jsme měli roční obrat 10 milionů, v roce 2000 obrat 20 milionů a z toho extrapoluji, že v roce 2010 budeme mít obrat 30 milionů a v roce 3000 to dokonce bude přes miliardu. Trend je jednoznačný (unequivocal). Otevřete šampaňské."

***

Těch statistických triků je samozřejmě mnohem víc. Například "cherrypicking" - to si svou statistiku uděláte jen z dat, která se vám zrovna hodí. Briffa dělal závěry o světových teplotách z jediného (speciálně vybraného "teplého") stromu z Jamalu. Totéž je principem vypouštění studených meteo-stanic z databáze GHCN. Pak tu máme nedostižný Mickův trik z Nature na zakrytí teplot (hide-the-decline) - smontujete údaje, které k sobě vůbec nepatří. Také je oblíbené vyhlazování grafů - zvolíte-li vhodný filtr, dostanete graf, jaký chcete.

Rádi bychom poděkovali sovětským kolchozům, které nám byly velkou inspirací. Ty v éře stalinismu dokázaly kreativním účetnictvím vykazovat plnění plánu, i když nevypěstovaly ani zrno. Děkujeme.

"Existují tři druhy lží. Lži, velké lži a statistika." Benjamin Disraeli

Převzato z Kremlik.blog.idnes.cz se souhlasem autora.