26.2.2024 | Svátek má Dorota


ASTRONOMIE: Obloha pro ranní ptáčata

1.11.2017

aneb Topocentrický pohled na vesmír v listopadu 2017

Ranní ptáče nejen doskáče dále, ale také toho v následujícím měsíci uvidí nejvíce na obloze. Konkrétně tři planety a chvíli spolu s nimi také Měsíc.

Na začátku listopadu se z večerní oblohy vytratí Saturn, který byl ještě před měsícem a půl v epicentru pozornosti, protože právě končila dlouholetá a veleúspěšná mise sondy Cassini. Tehdy byl Saturn docela dobře pozorovatelný večer na jihozápadě a mohli jsme se kochat jeho nádhernými prstenci otevřenými na maximum, což zase souvisí s tím, že na severní polokouli Saturnu letos nastal letní slunovrat.

listopad1

Jeden z posledních pohledů sondy Cassini na planetu Saturn. (cassini.jpl.nasa.gov)

Nadlouho nejslavnější okamžiky této planety však právě teď končí. Počátkem listopadu je večer už jen velmi nízko nad obzorem a mizí v červáncích, pokud se tedy na pochmurné podzimní obloze vůbec nějaké udělají. S odchodem Saturnu také nastane situace, kdy na večerní obloze nebudou vůbec žádné planety.

Večerní planety dalekohledem

Pokusím se teď tu poněkud dušičkovou atmosféru, kterou si vynutilo dění na obloze jaksi samo od sebe, trochu optimisticky vylepšit: Absence planet na večerní obloze se týká těch, které jsou pozorovatelné prostým okem bez dalekohledu. Máme-li k dispozici dalekohled, přece jen dvě planety uvidět můžeme.

Uran se nachází v podzimním souhvězdí Ryb a když se setmí, najdeme jej nad východním obzorem. Během noci se posouvá k jihu a zapadá k ránu, ještě před rozedněním. Formálně je Uran vidět očima, ale osobně jsem se s nikým, kdo by jej bez dalekohledu někdy zahlédl, nesetkal. K vyhledání Uranu je dobré mít hvězdnou mapu s vyznačenou polohou planety. Skvěle pomůže například program Stellarium.

Neptun je o poznání tvrdší oříšek. Je ještě slabší než Uran, takže jeho vyhledání se bez dalekohledu opravdu neobejde, a také je nad naším obzorem po menší část noci. Nachází se v souhvězdí Vodnáře a večer po setmění je o něco dál směrem k jihu a výš na obloze než Uran. Také Neptun se během noci přes jih posouvá k západu, pod obzor zmizí už brzy po půlnoci.

Ranní zatmění a planety

Ta divácky nejatraktivnější představení se na listopadové obloze odehrají ráno. Hned 6. listopadu krátce po čtvrté hodině zakryje Měsíc hvězdu Aldebaran ze souhvězdí Býka. Je to vlastně jev příbuzný se zatměním Slunce. Jen při tom Měsíc zakrývá jinou hvězdu. Aldebaran je rudý veleobr, téměř dvakrát hmotnější a co do průměru dokonce 44krát větší než Slunce, je však tak daleko (asi 67 světelných roků), že naší nejbližší hvězdě na obloze svou jasností nemůže konkurovat. Přesto je jeho zatmění fascinujícím úkazem. Následující dva obrázky vygenerované programem Stellarium ukazují situaci před zákrytem a krátce po něm. Úkaz je pozorovatelný i bez dalekohledu.

listopad2

Hvězda Aldebaran u Měsíce těsně před zákrytem 6. 11. 2017 (www.stellarium.org)

listopad3

Hvězda Aldebaran u Měsíce krátce po skončení zákrytu 6. 11. 2017 (www.stellarium.org)

Planety v listopadu pozorovatelné přece jen jsou, ale ráno. Stále je vidět jitřenka Venuše a nedaleko ní Mars:

listopad4

Venuše u hvězdy Spiky a Mars na ranní obloze 2. 11. 2017 (www.stellarium.org)

V polovině listopadu se na ranní obloze k Venuši a Marsu přidá také Jupiter, který se už 13. listopadu setká s Venuší ve velmi těsné konjunkci (zdánlivém vzájemném přiblížení):

listopad5

Konjunkce Venuše s Jupiterem 13. 11. 2017 (www.stellarium.org)

A pak se do hry vloží znovu Měsíc. Vezmeme-li jeho fáze popořádku, pak 4. listopadu v 6:22 SEČ je Měsíc v úplňku. O dva dny později nastane už popisovaný zákryt Aldebaranu. V následujících dvou týdnech Měsíc couvá do poslední čtvrti, která nastává 10. listopadu ve 21:36 SEČ, a poté do novu, jenž nás čeká 18. listopadu ve 12:42 SEČ. A právě srpek Měsíce krátce před novem zapříčiní nádhernou podívanou na ranní obloze 15. listopadu nad jihovýchodním obzorem:

listopad6

Seskupení Venuše, Jupiteru, Marsu, Spiky a Měsíce na ranní obloze 15. 11. 2017 (www.stellarium.org)

Po novu, kdy nebude pozorovatelný vůbec, se Měsíc začne objevovat zase večer na západě a 26. listopadu v 18:02 se ještě dostane do první čtvrti. Dorůstat bude dál, ale následující úplněk už bude v prosinci.

Pohyb bludic mezi stálicemi

Na listopadové obloze to však ještě není všechno. Všimněte si, jak se Venuše nápadně posunula vůči Spice, což je nejjasnější hvězda z Panny. Na začátku listopadu byly Venuše a Spica vzájemně velmi blízko, v polovině listopadu už je ke Spice blíž Mars, který se ještě do konce listopadu stihne přihrnout až k ní. Tyto obrázky vlastně pěkně ilustrují pohyb planet (bludic) mezi stálicemi.

listopad7

Jupiter, Mars a Spica ráno nad jihovýchodním obzorem 30. 11. 2017 (www.stellarium.org)

Nezapomeňte prosím, že simulace vytvořené programem Stellarium, které tady prezentuji, jsou jen taková suchá teorie, slabý odvar toho, co můžeme zažít ve skutečnosti. To všechno je opravdu (dá-li počasí) vidět na obloze! Ranní ptáčata se v listopadu mají na co těšit.

Převzato z blogu se souhlasem autora.
Autor je pracovníkem Hvězdárny a planetária v Hradci Králové