1.3.2024 | Svátek má Bedřich


ASTRONOMIE: Měsíční super-G

5.3.2018

aneb Topocentrický pohled na vesmír v březnu 2018

Máme za sebou první březnový úplněk. Ten druhý bude signalizovat blížící se Velikonoce a bude dvojnásobně výjimečný. A mezitím ještě Měsíc předvede slalom mezi planetami.

Jak jste si už možná všimli, letošní rok začíná úplňkovým blázincem. Za první tři měsíce se stihnou čtyři, a přitom v únoru nebyl ani jeden. Březen si, stejně jako leden, totiž přivlastní hned dva. Ten první nastal 2. března krátce před druhou hodinou ranní (v 1:51 SEČ). Prvního března jsme díky tomu mohli během mrazivého večerního soumraku spatřit nádherný kotouč Měsíce nízko nad východním obzorem a současně na protější straně nad obzorem západním dvě „hvězdičky“ – ve skutečnosti planety Venuši a Merkur.

super-G 1

4. 3. 2018 - Konjunkce Venuše s Merkurem večer nad západním obzorem (stellarium.org)

Venuše je od března Večernicí a tou vydrží být nejméně do konce srpna. Merkur je naopak planeta, která se nad obzor vždycky vyhoupne jen nakrátko. V březnu máme to štěstí, že se Merkur nad obzorem sejde zároveň s jasnou Venuší. Díky tomu bude o něco snazší jej vyhledat, protože obvykle se ztrácí v červáncích či na sluncem přesvětlené obloze. Na nejmenší úhlovou vzdálenost (1,1°) se Venuše a Merkur přiblíží 4. března 2018 okolo 19. hodiny. My je uvidíme nízko nad západním obzorem necelou hodinu před tím.

Ostatní planety viditelné očima najdeme na obloze ráno nebo ve druhé polovině noci. O půlnoci se nad východním obzorem objevuje Jupiter, který momentálně pobývá v souhvězdí Vah. Do rána se pak Jupiter přesune až na jih a na jihovýchodě se k němu přidají ještě planety Mars a Saturn. V první polovině března pak couvající Měsíc předvede mezi planetami na ranní obloze úžasný obří slalom.

super-G 2

7. 3. 2018 - Měsíc v blízkosti Jupiteru na ranní obloze (stellarium.org)

super-G 3

8. 3. 2018 - Měsíc mezi planetami na ranní obloze (stellarium.org)

super-G 4

9. 3. 2018 - Měsíc v poslední čtvrti mezi planetami na ranní obloze (stellarium.org)

super-G 5

10. 3. 2018 - Měsíc v blízkosti Marsu na ranní obloze (stellarium.org)

super-G 6

11. 3. 2018 - Měsíc v blízkosti Saturnu na ranní obloze (stellarium.org)

Z obrázků je zřejmé, že všechny branky mine, ale nevadí! Není každý Ester. Podívaná to ale bude nádherná. Nejprve se 7. března Měsíc přiblíží k Jupiteru, o den později mine Antares, nejjasnější hvězdu ze souhvězdí Štíra, 9. března nastává poslední čtvrt (ve 12:19 SEČ), 10. března Měsíc prosviští okolo Marsu a nakonec 11. března okolo Saturnu.

Do novu se Měsíc dostane 17. března ve 14:11 SEČ a o několik dní později se znovu objeví na večerní obloze. Potká se tam 19. března s planetou Venuší. Merkur už bude v té době nepozorovatelný, protože se bude na světlém pozadí červánků ztrácet.

super-G 7

19. 3. 2018 - Srpek Měsíce, Venuše a Merkur ve večerních červáncích (stellarium.org)

První čtvrt nastává 24. března v 16:35 SEČ a ten druhý úplněk 31. března ve 14:36 SELČ. Všimněte si, milí čtenáři, té nenápadné změny. SELČ znamená středoevropský letní čas. Ano, astronomické jaro začne letos 20. března v 17:15 (ještě stále středoevropského času) a hned o pět dní později do nás udeří ten nesmysl, kterému se politicivíproč říká letní čas.

Druhý úplněk v březnu je letos výjimečný ještě něčím jiným než tím, že mu Američané budou kvůli tomu, že si popletli své vlastí tradice, říkat „modrý“. Je to zároveň první jarní úplněk. A podle definice je první neděle po prvním jarním úplňku nedělí Velikonoční. Ten „modrý“ úplněk 31. března nastává v sobotu odpoledne! Letos je tedy mezi prvním jarním úplňkem a Velikonoční nedělí interval jenom necelých deset hodin, což je neobvykle těsné. Tak tedy hezké a veselé těsné Velikonoce.

Převzato z blogu se souhlasem autora.
Autor je pracovníkem Hvězdárny a planetária hl.m. Prahy