24.2.2024 | Svátek má Matěj


ZDRAVOTNICTVÍ: Prostor pro praxi i výuku

10.10.2023

V České republice chybí asi 4000 zdravotních sester, v rakovnické nemocnici nás však zatím tento problém nedonutil uzavřít žádné pracoviště. Naopak v lednu tohoto roku jsme otevřeli lůžkovou rehabilitaci. Nicméně by to stát měl začít zodpovědně řešit, protože se jedná o celostátní záležitost. Jinak za zhruba sedm až deset let nastane vážný nedostatek zdravotních sester, kdy odejdou do penze současné „padesátnice“ a několik pracovišť je personálně složeno pouze z těchto sester (fyzioterapeutů).

V současné době pracuje v rakovnické nemocnici 211 sester a porodních asistentek. Dále zde působí 40 laborantů, radiologických asistentů a fyzioterapeutů. Pro odstranění podstavu by bylo potřeba deset dalších zdravotních sester. Zájemkyním a zájemcům nabízíme náborové příspěvky ve výši 60 – 100 tisíc korun, ubytování, podporu dalšího vzdělávání, zvýhodněné stravování, umístění dětí ve školce od jednoho roku a další benefity. Podobně je tomu i v jiných zdravotnických zařízeních.

A jak tento problém řešit? To je hodně složitá otázka, a ten, kdo by to dokázal by si snad zasloužil i Nobelovu cenu. Nemyslím si však, že by nám prospěla možnost, kterou někteří lidé z oboru nabízejí, a která by znamenala zkrácení povinného vzdělávání zdravotních sester zpět na čtyři roky střední zdravotnické školy s maturitou. To by vzhledem k rozvoji zdravotnictví byl krok zpátky a jako přínos to nevidím.

Myslím si však, že bychom měli využít populačně silné ročníky, které nyní nastupují na střední školy. Rozumím argumentům, že studenty není kam umístit na praxi i tomu, že školy nemají prostory. My přicházíme s jistým řešením a snažíme se prostory pro výuku i praxe, nabízet školám jako nemocnice, která tuto kapacitu má. Nějaké odezvy už máme, jednáme a věřím, že nakonec uspějeme. V tomto řešení vidím v následujících pěti letech možnost, jak personál doplnit.

Tím by bylo možné navýšit počet studentů ve středních zdravotnických školách s tím, že by se vzdělávali v konkrétním zdravotnickém zařízení, které by si je vychovávalo pro budoucí zaměstnání. To by pomohlo v budoucnu přispět k vyřešení tohoto vážného problému.

autorka je hlavní sestra rakovnické nemocnice