16.4.2024 | Svátek má Irena


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
ola 10.6.2008 13:02

nejenom zubaři

kde všude je nedostatek lékařů a sester. kde se zavírají oddělení: Náchod- uzavřena ambulance pro léčbu bolstí, Klatovy- na gynekol. 2 lékaři, nymburk, Most- interna, Žatec, Luny - zavřena pediatrie, Ústí nad/Labem- Masarykova nem.- schází 52 lékařů a sester, Liberec- 10 lékařů, Pardubice, Rpokycany, teplice, karlovarský kraj, Cheb- bez neurologie,  Český Brod- zrušena nemocnice- udělána LDN, Dačice, v Praze schází asi 500 sester atd. atd.

Tak co, co je důležitější,zdravotnictví zadarmo, ale bez personálu, nebo spoluúčast jako jinde v záp. Evropě - 20-25% a ne 10%j ako v ČR- mimichodem nejmenší v EU.

Lída 10.6.2008 10:38

Re: Nebetyčná drzost

Srovnání s autoškolou je docela výstižné. A jistě taky víte, kolik to stojí. Rozhodně tolik, aby se zaplatily náklady a ještě zbylo pro instruktora. Ne, že někdo určí, že autoškola dostane 5 tisíc, i když skutečné náklady jsou 8.

petrph 10.6.2008 8:19

Nebetyčná drzost

Nějak mi ze článku uniklo to opravdové specifikum zubařského povolání kterým se liší ode všech ostatních. Tvrzení že ze musí studenti trénovat na živých lidech popírá hned v další větě informací o trenažérech. A že profesor či cvičitel (nebo jak tu osobu nazvat) musí studenta kontrolovat v rámci výcviku a nedostává za to body od zdravotní pojištovny, ale jen za ten výcvik je taky nabílední. Podobný žalozpěv by mohl ostatně napsat každý majitel autoškoly se skoro stejnými argumenty.

Příčiny jsou asi jinde - zubaři sice mají plno a nové pacinety do evidence neberou - jenže když se člověk objedná, tak čekárna zeje prázdnotou - normální člověk tam zajde jednou za půl roku či za rok na kontrolu, když ho jednou za pár let chytnou zuby tak na vyčištění kazu - na tom se opravdu nedá vytřískat ani majetek ani sláva. Ještě že si zubaři vykřičeli těch 90 Kč za akutní zákrok při předem neobjednaném pacientu ...a že s podobnými argumenty nepřišly i další lékařské profese.. No , třeba uvidíme - stačí trochu fantazie..

JanaB 9.6.2008 22:55

Re: 2x do roka pravidelnou návštěvu u zubaře . . .

Kdybyste si zuby čistil opravdu správně, tak se vám zubní kámen usazovat nebude. Nechtěla jsem tomu věřit, ale opravdu to funguje.

JanaB 9.6.2008 22:49

Re: Re: Re: A jak to chodí v Americe ?

To máte ty plomby nejspíš zlaté? Kam to proboha chodíte? Moje nejdražší plomba stála 2000 Kč, a to je už spíš korunka než plomba, protože ze zubu už tam moc nezůstalo (ještě díky socialistickému zdravotnictví).

Alfons 9.6.2008 22:42

A kovářů-dentistů aby pohledal.

;-(

Kopalistu Kral 9.6.2008 22:41

Re: Re: Re: A jak to chodí v Americe ?

Tak se na toho kozomerda tolik nezlobte. Je rad, ze se naucil cist a psat. Casopisy v cekarne je pro nej vrchol blaha.

Kopalistu Kral 9.6.2008 22:27

Re: 2x do roka pravidelnou návštěvu u zubaře . . .

No, jo do protez se plomby nedavaji.

Flasi 9.6.2008 15:25

Re: Re: Re: Re: Re: Čištění zubů a péče o dásně

Možná jsem váš příklad s plaváním nepřevzal šťastně, možná jste ne úplně pochopila, kde už selhává.

Důvodů, proč se lidé učí plavat je mnoho a závody jsou pro většinu opravdu zbytečná nadstavba. Možná do okamžiku, kdy se stanou obětí nějaké nehody a budou k přežití potřebovat uplavat třeba 10 kilometrů. Což plavec samouk se špatnými návyky nezvládne - bez ohledu na to, že si v létě chodí zaplavat na rybník a vždycky plave na druhý břeh a zpět. Ale to je fuk - podstata je v tom, že záleží na tom, jestli se daná věc dělá dobře. Což je v případě odborné výuky velmi pravděpodobné. Zatímco v případě neodborného okoukání stylu odjinud je naopak velmi pravděpodobné, že si člověk vytvoří nějaký nesprávný návyk. Což v třeba v případě zubů může znamenat, že ve 40 bude bez kazů, ale s paradentózou.

Flasi 9.6.2008 15:18

Re: Re: Re: Re: Re: Čištění zubů a péče o dásně

To, že jsou lidé ochotni si pečlivě čistit zuby nepochybně souvisí s tím, že je tamní stomatologie velmi drahá. Ale to, že to umí - a že si je čistí tak, že mají málo kazů i nemocných dásní - už je zásluha tamní osvěty, která je to učí.

J.G. Pašek 9.6.2008 15:01

2x do roka pravidelnou návštěvu u zubaře . . .

odstranit usazený zubní kámen, který žádný kartáček a zubní pasta neodstraní . . . 

Dcerky 35 a 37 dosud ani jednu plombu . . .

Lída 9.6.2008 15:00

Re: Re: Re: A jak to chodí v Americe ?

A co když se zítra vybouráte v autě a budete se půl roku léčit? Nebo vážně onemocníte? Kolik pak budou stát ty tři plomby?

martin TT 9.6.2008 14:55

Re: Re: Re: Re: Čištění zubů a péče o dásně

jestli to nebude u těch Švýcarů proto, že se musí péče o zuby platit na dřevo? Račte se pozeptat, kolik to tam stojí a proč se lidé tak pečlivě o zuby starají.

Sherry 9.6.2008 14:52

Re: Re: A jak to chodí v Americe ?

Za 3 plomby v Česku jsem dal cca 1250 US dolarů (a to nepočítám to, co "za mne zaplatil" můj zaměstnavatel, avšak já jsem mu na to musel vydělat). A pokud budu po zbytek roku zdráv, jako obvykle bývám, do konce roku se tato částka za 3 plomby ještě více než zdvojnásobí.

Sherry 9.6.2008 14:42

Re: Jistě pane řediteli...byli dentisté a stomatologové,byli učitelé a profesoři,byli stavitelé a architekti.....

R^R^R^

Lída 9.6.2008 13:33

Re: Re: Re: Re: Čištění zubů a péče o dásně

Máte určitě docela pravdu, odborně předvedené čištění zubů není blbost. I když mnohem důležitější je ochota to pravidelně provozovat a to za vás žádný placený odborník neudělá. Stejně tak budou nejlíp umět plavat ti, co to opravdu pravidelně dělají. Bez ohledu na to, kde se to naučili. Ostatně dobře plavat má přece člověk umět hlavně proto, aby se neutopil. Ty závody jsou pro život celkem zbytečná nadstavba;-P

Flasi 9.6.2008 11:56

Re: Re: Re: Čištění zubů a péče o dásně

To, že mají zrovna vaši rodiče zuby v pořádku může mít přičiny v genetické odolnosti zubů. V jídelníčku s minimem cukru nebo ve štestí či genialitě vašich rodičů, že si zuby čistili, tak jak mají.

U naprosté většiny populace ale to ale tak nezafunguje a zrovna čištění zubů je činnost, která pokud se má dělat opravdu správně, tak potřebuje odborné vedení při učení.

Myslím, že plavání je opravdu hezký příklad. Jistě, 95% populace se může naučit plavat neodbornou výukou v rodině. Ale naprostá většina z lidí, co se takto naučí plavat získá nějaké špatné návyky, jejich styl nebude čistý a budou mít velké problémy se naučit plavat tak, aby obstáli v konkurenci kvalitně školených plavců.

Otázka zní - čemu to vadí - no v plavání asi ničemu. Prostě většina populace bude umět plavat jenom tak, aby se neutopila, ale ne tak, aby mohla vyhrávat závody.

Ale v čištění zubů vede ta dělící čára jinde. Příkladem budiž Švýcarsko, kde je odborná výuka čištění zubů velmi propracovaná a počet kazů je tam na evropské poměry rekordně nízký. U celé populace, nikoliv pouze u něčích rodičů, kteří mají možná štěstí, nebo správný jídelníček.

Lída 9.6.2008 11:01

Re: Re: Čištění zubů a péče o dásně

Moji rodiče, kterým už je přes sedmdesát, mají prakticky všechny svoje zuby, aniž by je musel odborník učit čištění zubů. Taky plavat se u nás všechny děti naučily pomocí rodičů. Fakt není potřeba mít na všechno trenéry a cvičitele za spoustu peněz.

Pavla B. 9.6.2008 10:10

Re: Re: Čištění zubů a péče o dásně

Omlouvám se za dva podobné příspěvky - ten první se dočasně kamsi ztratil....

Pavla B. 9.6.2008 10:10

Re: Re: Čištění zubů a péče o dásně

Hrát tenis jsem nezkoušela, ale v badmintonu stačím lidem, kteří se ho (na rozdíl ode mně) učili pod vedením profíka. Plavat jsem se naučila sama, po přijetí na VŠ nás testovali a byla jsem druhá za holkou, která plavala závodně....  Jezdit na kole jsem se naučila sama a nikdy jsem s tím neměla potíže... trenér jízdy na kole (pokud nechci závodit) mně připadá jako absurdita.

Kloktat jsem se taky naučila sama a zuby mám zatím (navzdory pokročilejšímu věku) všechny....

Pavla B. 9.6.2008 10:05

Re: Re: Čištění zubů a péče o dásně

No, plavat i jezdit na kole jsem se naučila úplně sama bez  trenéra... myslím, že dokonce dobře (pamatuju si třeba, že po přijetí na VŠ nás testovali - v plavání jsem byla druhá hned za holkou, která plavala závodně). Tenis jsem nezkoušela, ale v badmintonu docela stačím lidem, kteří se ho učili hrát pd vedením profíka.

I kloktat jsem se naučila sama. Je možné, že zuby si čistím špatně.... zatím mám ale i v dosti pokročilém věku všechny....

MF 9.6.2008 9:21

Re: lidé s nižším zdravotnickým vzděláním cha cha

Souhlas.

JanaB 9.6.2008 9:18

Re: Re: Čištění zubů a péče o dásně

Bohužel se to z příručky nenaučíte. Taky jsem si myslela, že si čistím zuby správně, až mne pak takové menší školení vyvedlo z omylu. Od té doby mi už nekrvácí dásně, čili pravděpodobně mne mine paradontóza.

JanaB 9.6.2008 9:14

Re: Re: A jak to chodí v Americe ?

Moje zubařka má v čekárně ještě navíc i televizi a podávají se tu teplé a studené nápoje, zdarma

Ten rentgen má samozřejmně taky. Opravdu nežijeme na stromech, jak si někteří mimo území naší republiky myslí.

Bianca 9.6.2008 9:13

Re: Čištění zubů a péče o dásně

Vazena Pavlo B. O nacviku pohybovych stereotypu toho asi mnoho nevite. Myslite, ze jste schopna se naucit plavat, jezdit na kole, hrat tenis..., natoz dobre, dle nejake prirucky? Proc by pak asi byli treneri, cvicitele...? Vite, ze spatne provadena cinnost muze byt i horsi, nez zadna? To, ze si zuby cistite spravne vite nebo si to jenom myslite?   

Bianca 9.6.2008 9:09

Situace ve stomatologii

je jen predobrazem situace ve zdravotnictvi. I v jinych oborech uz dnes zacina byt pocitovan nedostatek lekaru, ba, kvuli nedoastatku personalu (vcetne  sester) jsou uzavirana oddeleni. Jsem opravdu zvedav na tu definici dostupnosti pece - casove, prostorove, ekonomicke.... a pak hlavne na to, jak ji budou chtit strany a vlady dosahnout.

Budu-li postupovat jako v pripade zajisteni kvality (tez blize nedefinovane), kdy kontrolu kvality pece ve ZZ sveril ministr investigaticnim journalistum a nemocnym doporucil kontrolovat jestli si lekari myji ruce, pak nevim, nevim....

Bianca 9.6.2008 8:52

Re: A jak to chodí v Americe ?

Za beznou plombu u na ZP hradi kolem 10 ti dolaru. Zkuste v USA najit zubare schopneho poskytnout obdobnou peci ta tutez cenu.

Pavla B. 9.6.2008 8:46

Čištění zubů a péče o dásně

O tom si snad každý gramotný člověk může něco přečíst - například v brožurce, kterou dostane u zubaře.... IMHO instruktáž není nutná, nebo snad praktický lékař učí pacienty, jak při angíně kloktat?

Úhrady za studenty - to je problém konference rektorů, která podle mých informací každoročně o přehlasuje rektory univerzit obsahujících stomatologii...... a odtud pramení nedostatek stomatologů.

xx 9.6.2008 7:40

Re: A jak to chodí v Americe ?

Pane, my už jsme slezli ze stromů, ten rentgen on line s PC se tu používá taky. A v čekárnách jsou taky kytky a časopisy...

petr 9.6.2008 6:26

lidé s nižším zdravotnickým vzděláním cha cha

Učit čistit zuby vy si snad děláte legraci!!!! Lékař ať léčí záněty a dělá implantáty, plomby ať dělá dentista se střední školou. Ukončete zubařský komunizmus!