19.3.2024 | Svátek má Josef


ZDRAVÍ: Covid a očkování

26.11.2021

Z „pera“ praktické lékařky

Po několika osobních rozhovorech z poslední doby jsem se rozhodla sdílet zde informace, které k tématu mám. Mohlo by to snad vést k lepšímu porozumění.

Nesdílím s vámi žádné svoje názory, pouze některá fakta a pozorování z klinické praxe v reálném čase, která jsou mi díky mému postavení praktické lékařky k dispozici.

Mám ve své evidenci asi 1000 lidí (asi polovinu toho, co mají praxe obvykle), všechny nějakým způsobem více či méně znám. O všech z nich, kteří měli a mají covid, se dozvím, znám průběh jejich nemoci i jejich předchorobí.

Následující body níže dám do souvislostí, jak se mi jeví a zažívám je:

1) Za poslední rok a půl je nejčastější příčinou úmrtí i akutních hospitalizací z mého souboru covid.

2) Očkovala jsem na covid za poslední půlrok stovky lidí, svoje vlastní i cizí, není mezi nimi nikdo s komplikací (komplikace po očkování není teplota nebo únava). Mám zpětnou vazbu.

3) Očkování proti covidu je unikátně minimalistické: nepřináší do těla nic víc, než do něj vnáší infekce covidem, respektive když infekci covidem popíšeme jako množinu dějů, je očkování drobným výsečem z nich. Nic navíc.

4) Očkovací látka se aplikuje v množstí 0,3 ml Comirnaty (Pfizer), ostatní 0,5 ml. Opravdu malinké množství. I kdyby nějaká složka ve vakcíně byla skutečně toxická, není to významné množství.

5) Očkování je položka v řádu stokorun.

6) Podání monoklonálních protilátek, což je nejúčinější léčba ještě nerozvinutého covidu, která zamezuje vzniku těžkých průběhů a komplikací, stojí 60 000 korun pro jednoho.

7) Očkovaný člověk se může nakazit covidem. To u většiny z nich pak proběhne jako lehká viróza nebo bezpříznakově. Infekční jsou jen asi 3-4 dny, na rozdíl od neočkovaných s covidem, kteří jsou infekční asi týden a šíří výrazně větší nálož.

8) Většina hospitalizovaných s těžkým covidem to přežila, následkem je nezřídka mnohaměsíční rekonvalescence a doživotní invalidizace.

9) Za poslední týden bylo z mojí ordinace odesláno šest neočkovaných lidí k aplikaci monoklonálních protilátek (každá stojí těch výše zmíněných 60 000 Kč). Ani jeden z nich to neodmítl, na rozdíl od očkování.

10) Vlivem minulé vlny a přetížení nemocnic se protáhly čekací doby na plánované operace na mnoho měsíců. Lidé, kteří na ně čekají, trpí mnoho měsíců bolestmi a jsou v životě velmi významně omezení. Teď se operace zase přerušují.

11) Covid je přírodní jev, ať už přirozeného původu či nikoliv. Bude tu s námi už navždy a je stále zlejší. Je mu jedno, jaký je systém a s jakými názorovými konstrukty jsme se identifikovali. Záleží jen na tom, jak rychle ho pochopíme a jak se nám podaří efektivně zareagovat, aby stál co nejméně životů i peněz.

Co z výše uvedeného vyplývá?

Nikdo z nás nestojí před volbou, zda se očkovat, nebo ne. Ta volba je, zda prodělat covid jako neočkovaný, nebo se naočkovat. Pro každého jednotlivce je tady a teď více než tisíckrát vetší riziko, že chytí covid a bude mít vážnou komplikaci nebo zemře, než že bude mít komplikaci po očkování. Očkovaní lidé méně šíří virus, nebo se vůbec nenakazí. Těžkým průběhem a hospitalizací jsou očkovaní ohroženi, když jsou staří a nemocní, v medicíně nic není stoprocentní. Léčení lidí s covidem je extrémně drahé a velmi významně finančně zatěžuje celou společnost. Očkování je nejúčinnější a nejlevnější metoda, jak snížit dopady covidu.

Každý je sám zodpovědný za to, jak kvalitní zdroje informací si najde. Nevědomost neomlouvá. Neočkovat se v současné situaci je velmi významně asociální a sobecké chování, které ohrožuje chod zdravotnictví a čerpá finanční zdroje. Zcela logickým důsledkem je v tomto kontextu tlak na povinné očkování a (oprávněná) ostrakizace neočkovaných.

Všichni neočkovaní domáhající se svých práv tak ohrožují svobodu všech ostatní, například dalším lockdownem, ke kterému by nebýt jich pravděpodobně nedošlo.

No, gravitace také omezuje naši svobodu a nutí nás padat. Létat jsme se ale také naučili. Cesta není to, co se děje, tedy popírat a politizovat, ale pochopit a přizpůsobit se. Doufám, že k tomu dojde brzy.

Lenka Štádlerová