29.5.2024 | Svátek má Maxmilián, Maxim


Diskuse k článku

ZAMYŠLENÍ: Vůle k pravdě je součást morálky

Je obtížné vysvětlit dítěti jak poznat, který autor, článek nebo názor je „správný“, „ten pravý“, „spravedlivý“ nebo „pravdivý“. Trochu pomůže, že všechna tato slova mají stejný základ, takže v češtině správnost, spravedlnost a pravdivost spolu souvisí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Mikulec 28.10.2018 21:08

Nevím,

jaké jsou strany typu KSČ, a proč by měly inklinovat k Rusku.

Levicové strany inklinují k Trevíru a jeho rodákovi Marxovi, a hájí EU a Brusel. Hodnoty se poněkud převrátily a dnes ty levičáky, co chtějí každého vychovávat, měnit, a bořit, co funguje, najdete od nás na opačném pólu, než je Rusko. MeToo, humanrightismus a gender šílenství nepřišlo z Ruska. Je zajímavé, jak se v EU nedaří pravici, a kdejaký úkaz zdravého rozumu je nálepkován jako extrémně pravicový.

Ś. Svobodová 28.10.2018 19:24

Re: Pravicový.

Pravda i pravice mají skutečně stejný původ v jediném slově - prav, což znamenalo něco rovnat. A odtud také všechny odvozeniny jako pravidlo, spravedlnost, právo či pravý (ve smyslu ruky i opravdovosti).

Z. Lapil 28.10.2018 18:17

Re: Italský ministr vnitra Matteo Salvini začal říkat PRAVDU

Lidi jo, národy - myslím, že ty ne.

Podle mě si trochu nerozumíme zaměňujíce kvality morální a nějaké obecnější, inteligenční nebo tak něco.

Neboli to, že vynaleznu raketoplán a vydělám na něm a dvakrát denně si čistím zuby neznamená, že nejsem bezpáteřní hajzl.

Z. Lapil 28.10.2018 18:12

Re: Italský ministr vnitra Salvini začal říkat PRAVDU?

Přesně tak.Strejda (85) dodnes s oblibou líčí, jak zděšen přinesl ze školy nějakou pětku či co, a dočkal se jediné reakce: "Nevadí, budeš jezdit s volama".

J. Fridrich 28.10.2018 17:10

Re: Italský ministr vnitra Salvini začal říkat PRAVDU?

" tlupu snědých, do půl těla svlečených chlapíků u výkopů " - no, ona ta tlupa snědých mužů a žen bývá dost často vidět i jinde než u výkopů tedy na pracáku a sociálce pro dávky... A tam si vykřičí mnohdy víc, než mají ti u těch výkopů....

P. Boublíková 28.10.2018 14:19

Probůh co je to zase za blbost

Sturgessová se otrávila náhodou, z lahvičky, kterou měl doma Rowley. Přičemž není vůbec známo, kdy a kde k ní přišel.

Pravdu si opravdu představuji jinak...

V. Braun 28.10.2018 13:33

Re: jsi si jistý?

Taky mi ta věta padla do oka. Muslimů jsem za život pár potkal a většinou to byli slušní lidé jako všude jinde.

Š. Hašek 28.10.2018 12:13

Re: Mám raději obecně platné informace o skutečnosti, než

Souhlas.

K. Janyška 28.10.2018 11:58

Tzv. pravidla správného chování jsou vodítkem chování lidí.

To je moudro, co ? Teď ještě abyste věděli, co to je, co ? Je to v kompozitivní teorii, koukejte studovat dílo Hayekovo nebo aspoň číst moje eseje... Dzp.

J. Kulheim 28.10.2018 10:42

Zločinec,

který sáhne někomu na život, by měl být řádně usvědčen a potrestán. Je lhostejné jestli se jedná o Pavla, Jana nebo Deža.

Každé povolání má svá rizika. Pokud zemře hasič, voják při výkonu svého povolání je to smutné, ale nikdo nesvolává demonstrace a nežádá odstoupení vlády. Pokud investikativní novinář jde do válečné zony, měl by vědět, že ho může zasáhnout kulka nebo zaříznout džhádista. Podobné je to, když začne komplikovat život mafiánům. Víme, že ti se nezakecají. To věděl i pan Ján Kuciak. Vzal na sebe riziko dobrovolně.

Hledat "pravdu" , v tomto případě je zbytečná ztráta času. Každý má svou pravdu. Je to neuchopitelný pojem. Pravda se dá zjistit pouze v případě, že se jedná o něco co se dá změřit, zvážit apod. Je možné to vyšetřit, zločince usvědčit a potrestat.

Bezprostředně po vraždě probíhaly demonstrace. Demonstranti žádali odstoupení vlády. Nabyl jsem dojmu, že vraždu si objedna pan Fico. Ukázalo se, že ještě nikdo nic nevěděl. Chtít nezávislou justici a vyšetřovací orgány a bezprostředně po zločinu obviňovat vládu se mi zdá divné. Ti lidé se na náměstí nešešli spontáně. Musel to někdo zorganizovat. Otázkou je kdo a v čím zájmu.

Jak pracují orgány činné v trestním řízení? Myslím, že v ČR mizerně a na Slovensku to nebude o nic lepší. V ČR "podřezali" vládu Petra Nečase Otočilo se politické kormidlo, k moci se dostali levičáci. Je to už x let a nic z toho z čeho byli obviněni se nepotvrdilo. Zlato by se dalo zvážit, ale není co, peníze také nejsou. Soudkyně, která nesoudila podle not nadřízených byla odvolána. Nejsou žádné demonstrace za spravedlnost a pravdu.

J. Schwarz 28.10.2018 10:05

Re: Správná vražda, řekl!

Většina novinářů jsou prodejné děvky, ale tvářit se dovedou opravdu ctnostně. Pokud jde o Saúdskou arábii, pak z její strany nás ohrožuje vývoz islamismu, ne její nákupy zbraní které pak stojí proti šíitskému Íránu který je veden stejnými šílenci. Saúdskoarabskou ropu západ potřebovat bude a pokud odmítne saúdům prodat za desítky miliard dolarů zbraně, zbydou tyto prachy Saúdům na investice do mešit a islamismu. Zbraněmi se ohrožují musulmani navzájem, mešity a islám ohrožují nás. Howgh.

J. Holíček 28.10.2018 9:44

Re: Italský ministr vnitra Salvini začal říkat PRAVDU?

Když občas vidím tlupu snědých, do půl těla svlečených chlapíků u výkopů, tak jsem sám se sebou spokojený, že jsem měl to štěstí narodit se jako bílý gadžo, kterému k pohodlnému životu stačí papír a tužka, nebo klábosnice s obrazovkou. :-)))

J. Holíček 28.10.2018 9:35

Pravicový.

Slovo pravicový/í může mít stokrát stejný základ, ale původ má jinde a obsah jiný.

J. Fridrich 28.10.2018 5:30

Re: Italský ministr vnitra Matteo Salvini začal říkat PRAVDU

Lepší/horší lidé byli, jsou a budou... Na to netřeba použít ani nyní moderní asertivitu, stačí stará dobrá upřímnost-pravdivost....

Š. Hašek 27.10.2018 20:35

Re: Demagogický

Pominutých je víc.

I Feri nám vysekne o půlnoci vzorec novičoku, přesné dávkování a má nahrávku, jak Putin telefonoval.

Nemá to cenu.

Š. Hašek 27.10.2018 20:32

Re: Správná vražda, řekl!

Budete blízko pravdy, pane Navr8tile.

Š. Hašek 27.10.2018 20:31

Slabé.

Polovina článku se věnuje "problému", kterak dítěti vysvětlit Kuciaka. Možná jsem nepochopil. Dospělí mají různé informace a přeberou si to. Děti zas zajímá, proč je kousnul komár a tramvaj vobčas cuká.

Problém bude v tom, že někdo z kriminální vraždy chce udělat nové volby a udělat z Kisky ředitele Slovenska. Ale nejsem si jist, jestli mám vůli k pravdě, autor ji asi má.

Z. Lapil 27.10.2018 18:37

Re: Italský ministr vnitra Matteo Salvini začal říkat PRAVDU

Tady bych se cikánů zastal. Rozhodně bych jim nevyčítal nedostatek odpovědnosti k sobě a svým dětem. Jen mají trochu jinou (dobrá, tak hodně jinou) představu, jak se ta odpovědnost projevuje.

Že za posledních řekněme 70 let přišli na to, že pohodlnější než krást gádžům slepice a "Nůžky Nože Brousím" je chodit na výbor pro dávky - inu - Hloupej, kdo dává, hloupější, kdo nebere.

Taky bych byl opatrný se slovy lepší/horší, abyste neskončil u rozlišování na nadlidi a podlidi. Neosočuju vás, jen jsem opatrný na výrazivo.

Ś. Svobodová 27.10.2018 18:32

To je fakt průzkum.

Autor by se fakt neměl pouštět do průzkumů, ke kterým nemá potřebné vzdělání. Už jen výběr článků zkreslil výsledek. Zřejmě si svou doměnku potřeboval potvrdit a ne ověřit.

Mohl by napsat, že 6 autorů, jejichž články vychází na Psu má podle něj komunistický pohled na svět, neboť o kauze Skripal píší prorusky, nebo neutrálně. A kdyby měl odvahu, mohl by je jmenovat.

I. Mertl 27.10.2018 16:46

Re: Správná vražda, řekl!

To autor opravdu říká? Kde?

F. Navrátil 27.10.2018 14:31

Správná vražda, řekl!

Vražda Kuciaka a jeho snoubenky je ta správná vražda, stejně jako otrava ve Velké Britanii. Obé lze propagandisticky využít k té správné propagandě. Důkazy netřeba. Naopak dokázaná a přiznaná vražda opozičního novináře na saudskoarabském konzulátu v Istanbulu je nesprávná vražda, protože vrhá špatný stín jednak na našeho spojence v NATO Turecko a jednak na Saudskou Arábii, spojence USA, se kterým musíme držet basu. Autor říká: Souzi, i o vraždě musíme přemýšlet tak jaksi politicky, třídně uvědoměle!

J. Schwarz 27.10.2018 11:43

Demagogický

článek. Autor úplně pominul to, že především "liberálové" zneužili vraždy Kuciaka jako první k destabilizaci politické situace na Slovensku. Od začátku si byli jistí tím, že za vraždou je "mafie" které jde na ruku Fico. Všechno ostatní "zlehčování" ať již ze strany bývalých komunistů nebo ne bylo až důsledkem tohoto ataku.

P. Pavlíček 27.10.2018 11:06

jsi si jistý?

Jsi si jistý, že MUSLIM by dítěti vysvětlil, že zavraždění byli nevěřícími psi, takže jejich smrt byla zasloužená.?

Pak se jistě mýlíš, a pokud si tím jistý jsi, pak podáváš informaci nikoliv o muslimech, ale spíše o sobě a své omezenosti.

Ale mezi 51% lidmi z Česka to funguje, takže svou práci odvádíš.

PP.

P. Lenc 27.10.2018 10:57

Re: A jak nazvete ty,

A uzavřou se Saudy kšefty za padesát miliard dolarů, Irán je k vůli kšeftům vlastně také hodný, ó ty zlý Trumpe, že..holt morálka je ohebná svińa, soudruzi.

O. Uživatel 27.10.2018 10:23

Uživatel požádal o vymazání
K. Janyška 27.10.2018 9:26

Mám raději obecně platné informace o skutečnosti, než

jakousi pravdu. Tu máme každý svou a vnucujeme ji ostatním přesto, že je to od většiny lidí lež nakvadrát... Dzp.

J. Fridrich 27.10.2018 9:06

Italský ministr vnitra Matteo Salvini začal říkat PRAVDU

Italský ministr vnitra Matteo Salvini začal říkat PRAVDU o tom, jak cigáni-romové žijí, jak nepracují a jak se chovají - a to se nyní z nepochopitelných důvodů nemá a nesmí říkat. Cigáni takto nepřizpůsobivě žijí již cca 800 roků od doby, kdy přišli z Indie do Evropy a přes všechny snahy v mnoha zemích Evropy se stále takto chovají. Oni ví na co na všechno mají PRÁVO, ale neví, že mají také POVINNOSTI a ODPOVĚDNOST k sobě a svým dětem.. Nenávistné projevy - to by nebylo dobré, ale POZOR - to může být přirozená reakce domácích občanů těchto zemí na jejich neoprávněné POŽADAVKY, které jim na úkor normálně žijících občanů Evropské země DÁVAJÍ..

A naše Jourová tyto škodlivé a lidi rozdělující myšlenky vycházející z dnešního Bruselu opanovaného šílenými levicovými EXPERIMENTÁTORY s naší budoucností šíří po Evropě. Stojí na špatné straně - straně odchylující se od zdravého rozumu a POŘÁDKU v Evropě. Přizpůsobit se a integrovat se musí přece ti špatní k těm dobrým a ne NAOPAK...

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/487386-salvini-se-ostre-pustil-do-jourove-vadi-mu-jeji-kritika-ohledne-romu.html

J. Krásenský 27.10.2018 7:42

A jak nazvete ty,

kteří odsuzují dvojnásobnou hnusnou vraždu novináře a jeho nastávající na Slovensku a chtějí svrhnout vládu, kteří odsuzují i vraždy "novičokem" a hned vědí, že putin..., ale při mučení a vraždě novináře, na saudském velvyslanectví, saudskými oficiálními představiteli státu, jsou velmi opatrní a říkají, že přeci nemůžeme jen tak odsoudit čin člena královské rodiny, slibného nástupce zcela zločinné monarchie, protože jde až v první ředě o petrodolary..., a také o spojence, kterého by snadno mohli získat rusové nebo číňané.