27.5.2024 | Svátek má Valdemar


VZPOMÍNKA: Zázračná rehábka

27.10.2014

Ludmila Mojžíšová uměla „vyrábět děti“ cvičením

Rehabilitační sestra Ludmila Mojžíšová - žena se zlatýma, zázračnýma rukama, která od roku 1971 pomohla na svět mnoha dětem, jejichž maminky si myslely, že jsou neplodné, by se v sobotu dožila svých 82. narozenin.

rehabka

Karlův most 1989, foto Dana Emingerová

Vymyslela metodu, jak pomoci díky jednoduchým deseti cvikům ženám, které dlouho marně toužily po miminku. Pracovala přes třicet let v Tyršově domě na fakultě tělesné výchovy a sportu a byla v denním kontaktu s úrazy a potížemi, které si studenti přivodili v tělocvičně. Říkala, že na svalnatém těle se dají závady snadno přečíst.

Postupně přišla na to, že většinu zdravotních problémů zapříčiňuje jednostranná zátěž a z ní vyplývající svalová nerovnováha.

Paní Mojžíšová se nejprve proslavila tím, že pomáhala vrcholovým sportovcům – třeba tenistovi Kodešovi, běžkyni Kratochvílové, koulařce Fibingerové, hokejistům bratrům Šťastným… Jezdila s reprezentačními týmy na Olympiády, jako dnes profesor Kolář. Stále mi zní v hlavě její hlas, když mi v posledním rozhovoru pro časopis Mladý svět v roce 1989 vysvětlovala:

„Přesvědčit lidi, že by měli cvičit, aby byli zdraví, je těžké. Jsme vychováni, že jakmile je něco v nepořádku, vezmeme si prášek.“

U sportovců zjistila, že při poruchách páteře se u mnoha lidí často vyskytuje vychýlení kostrče nebo rotace pánve. A tak vymyslela, jak kostrč srovnat, a doporučila sérii kompenzačních cviků, které se později staly i podstatou objevu, jak pomoci neplodným ženám k dětem. Tedy těm, které jsou z lékařského hlediska zdrávy a přesto nemohou třeba i léta otěhotnět.

Měla neuvěřitelné charisma, byla bezprostřední. Okamžitě získala důvěru a dokázala budoucí maminky motivovat, aby denně posilovaly. Říkala: „Musíte cvičit, kočky, abyste si zpevnily půlky. A za měsíc se přijdete ukázat a budete mít prdelky jako mandle.“

Většina žen pak do půl roku otěhotněla. I takové, kterým se to léta nedařilo. A tak přišlo díky paní Mojžíšové na svět téměř tisíc dětí. Letos je nejstaršímu z nich třiačtyřicet.

Převzato z blogu autorky s jejím souhlasem