24.5.2024 | Svátek má Jana


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Bimbrdle 16.4.2009 22:20

Kolik stály první máje? To se nedozvíme,

myslím si. Zřejmě nikdy s to nedozvíme. Těžko to půjde vypočítat. Nikde jsem dosud nečetl, neslyšel, kolik stály první máje od roku 1948 do roku 1989. Historici a ekonomové se tím zřejmě nezabývají. Volné pole pro bádání... Zřejmě hezkých pár miliard. Je mi jich hodně líto. Daly by se využít mnohem moudřeji. Ale takto bolševik nikdy neuvažoval a neuvažuje. Nemluvě o tom, kolik miliard se prošustrovalo všemi možnými způsoby po roce 1989. Ani pes po tom neštěkne. CENOU prvních májů jsem se jako dítě samozřejmě nezabýval. To až když jsem začal pobírat rozum a zjišťoval, co všechno nebylo k dostání a kdyby ... I ten postbolševický človíček u nás "potřebuje" nejrůznější OBLBOVÁKY. Jen mají odlišnou barvu, smysl, směr a cíl. Podstata lidské blbosti je nesmrtelná a zřejmě věčná. (Viz Werichova pohádka O hloupé Barce.) A tak jako STÁLE AKTUÁLNÍ bych viděl, že bychom měli toužit po moudrosti, rozumnosti a stále se učit rozeznávat dobré a zlé. Na to (mimo jiné) je výtečná příručka: BIBLE. Ale dá to trochu fušku ji číst. Je to o něco těžší než četba BLESKU, AHA a podobných tiskovin. Vyplatí se to. Přeji mnoho osobního užitku z četby.

DH 14.4.2009 19:13

DH

A víš, že tuhle jsem také dumala nad prvním májem - myslím nad oslavami? To bylo v souvislosti když ukazujou karneval v Riu, nebo v Benátkách a teď ukazovali něco velikonočního někde v Německu, obrovské průvody maškar, hudbu, alegorické vozy, spoustu diváků - no a oni naše průvody na prvního máje byly snad jiný? Zmohli jsme se na přesně to samý, a když se povedlo počasí, nebyl v Plzni nikdo doma - všechno bylo buď v průvodu, nebo na ulicích. Byla trochu větší kázeň, ale v průvodech šli i svazarmovci na koních, na motorkách i na kolech, sestřičky z nemocnic, lékaři, vojáci podle druhu -parašutisté, tankisté,motostřelci, a další, hasiči, baráčníci, myslivci,lidi v krojích,i v cvičebních úborech, sportovci všeho druhu, umělci, muzikanti, a naše alegorické vozy? To byla absolutní paráda, vymakaný do všech detailů. Je jedno město, kde se dělají z recese staré prvomájové oslavy a budeš se divit, sjíždějí se tam lidi vodevšad -letos taky pojedu - myslím, že je to Vroutek nebo Kryry, nevím to jistě, ale je to na Podbořansku. Jdeme s kámoškou, ta ví všechno detailně. A potom, když se trochu uvolnila morálka po pětasedmdesátém, vůbec nám nevadil svazáckej mundur - řvali jsme a hulákali různá hesla ( přes zákaz) třeba "Já pr, ty pr, zachráníme Kypr!" nebo "sušíme hubu, živíme Kubu!" a taky "utažením řemenu, pomůžeme Jemenu!" - No dřív se pomáhalo jinejm národům ( a pěkně nás to štvalo, když se kvůli tomu musely zdražit tatranky vo dvacetník,) dnes se pomáhá zase jinejm národům a taky válčit, a když se má mluvit o zdražení? Každej drží hubu jako spráskanej pes. Dřív jsme klidně nadávali i kvůli desetníkovým položkám - jako co že si to ty k-rvy komunistický dovolujou? No a dnes si neokomunistí který nikdy neopustili vedoucí místa ve státě, jenom změnili barvy, dovolujou tisíckrát víc, a každej drží zobák. A je fakt dojemný, jak ti bývalí rudí nadávají na ty současné rudé - vlastně nejvíc. Pokrytectví po česku hurá!!!

dieda 14.4.2009 13:07

blbárna

Nepamatuju se, že by někdo z nás dětí, 1.máj nějak prožíval, krom právě zmiňovaného volna. Jak to šlo, vymlouvali jsme se, že jdeme s atletikou a tam jsme tvrdili, že se školou. A bylo; politicky jsme byli zcela zanedbaní, neb jsme byli , téměř všichni, z typicky šedozónních rodin.

jirka.s. 14.4.2009 0:01

Re: tak nevím

Jojo!!! A proto jsme těch prvních májů měli 40 za sebou!!! (Y)

jirka.s. 13.4.2009 23:58

Re: 1. máj pro děti

Samozřejmě, že tu nejde o i/y, profíku! Neucítit bolšáka se ale nedá omluvit ani profesionální deformací, víme pitomče??? ;-P

I. 13.4.2009 23:20

Re: Tak dneska

Dobře.

Jakub S. 13.4.2009 23:16

Re: Nu což, tak nějak to bylo.

Bože, ty jsi ale franta...

Jozka 13.4.2009 23:15

tak nevím

Když člověk čte ty příspěvky,tak se jen diví.co bylo těch ,co to bojkotovali.Já jen pamatuji,chodil jsem do prvomájových průvodů také,ale nikdy jsem neměl pocit,že se zúčastňuji  nějakého smutečního pochodu.Naopak.A po průvodu jsme se většinou několik  z naši party domluvilo a odskočili si na pivko.Nějak jsem tu dobu temna nevnímal.        

Jakub S. 13.4.2009 23:14

Re: Hmmm....

No tak to nečtěte, no. A bude.  S m y s l ,  ach... Tak nepublikujte. On publikuje. Má na to právo, vy máte právo výběru z napsaného. Tečka.

Jakub S. 13.4.2009 23:12

Re: Tak dneska

Proboha živého, nereagujte na takovéhle! To je přece pod úroveň člověka na úrovni. A k těm patříte. Howgh.

Jakub S. 13.4.2009 23:11

Re: 1. máj pro děti

Nech toho, pitomče. Stane se iv lepších rodinách, opráávče. O to tu nejde, hochu. A uklidni se. - Profi překladatel a korektor

Jakub S. 13.4.2009 23:09

Re: Ubohý autore..

Ty blbe... ubožáčku. Už ses ukojil? Jak jsi  c h t i p n ý , ó - !

franta tyčka 13.4.2009 20:18

Re: Nu což, tak nějak to bylo.

Jistě disident.A funkcička už je?Čím víc o tom vím tím víc mě napadá, že všechnu tuhle svoloč postřílím.Nečtu tady nic jiného jak se všichni zdráhali jít do pionýra, SSM do KSČ.Tak jak jste všichni bojovali? Nejlepší bylo bojovat klíči  na Václaváku.A uvědomte si, že je to všechno k ničemu.Je to marný tady psát. Musíte když chcete něco mít bojovat jako Che  Guevara.Jinak vás vlády vždy okradou.

IF 13.4.2009 18:32

Re: Tak dneska

Rozhodně mám potřebu psát. Nepopírám to. Je to i otázka "co má smysl?" Chápu, že větší smysl má vychovat syna. Možná i víc dětí. V této souvislosti je tudíž třeba i vydělávat, což psaním umí málokdo. Ale když tedy uznám tohle, většina ostatních činností se některým notorickým psavcům jeví jako marnost - a tak píšou. Řekněme, že vás moc nebaví sportovat, kamkoli jezdit, chodit do hospody, povídat si s lidmi, nakupovat, řídit, ale taky malování vás neuspokojuje a na herce nejste dost hezký. Tak si to můžete buď hodit, nebo psát. Trochu jsem to zjednodušil, ale v podstatě to tak je. 

jirka.s. 13.4.2009 16:37

Re: Ubohý autore..

Mouku nech moukou!!! Česká BLBOST vítězí !!! ;-P

jirka.s. 13.4.2009 16:34

Re: 1. máj pro děti

No samozřejmě, komouš se vždycky dovede vymluvit a vykroutit!!!! (Y)

franta tyčka 13.4.2009 16:28

Re: 1. máj pro děti

Ty pravopise.Pojato jako my všichni je to správně.

kajik 13.4.2009 11:54

Re: Tak dneska

On pan autor sám přiznává, že není ničím jiným než grafomanem.

Jan Řezák 13.4.2009 11:22

Re: y

... medvíďata ... se vyškublA ... a vrhlA ...

hafusak2 13.4.2009 10:49

Re: 1. máj pro děti

Omlouvám se, původně tam míst děti bylo slovo mladí, když jsem to však změnil - opomenul jsem upravit i/y.

Jan Řezák 13.4.2009 10:41

Re: 1. máj pro děti

Já bych to nikdy stejně nenapsal. Já bych prostě nemohl to "Co jsme si jako děti mohli více přát" - vždycky jen "děti mohlY". Protože mně kromě toho 1. máje ze školy utkvěla i nějaká ta pravidla pravopisu.

Česká mouka vítězí ! 13.4.2009 10:32

Ubohý autore..

..tolik jste trpěl.Už máte zažádáno o odškodnění nemajetkové újmy?

franta tyčka 13.4.2009 9:56

Re: 1. máj pro děti

Napsal bych to stejně.Pamatuji,že bylo asi 1,7 milionu členů KSČ a asi milion těch čekatelů  nebo jak se tomu říkalo a dneska o komunistu kromě těch co jsou v parlamentu nezavadíš.Holt nová doba.

hafusak2 13.4.2009 9:31

1. máj pro děti

byl o něčem jiném než pro dospělé. Nejenže odpadla škola a některé alegorické vozy měly opravdu nápad, ale hlavně to byla změna. A protože se do školy chodilo i v sobotu, byl to den volna navíc. Co jsme si jako děti mohli více přát? Když jsme byli starší, to už jsme koukali někam se ulít, ale učitelé nás střežili a známým firmám dávali nosit prapory a transparenty, aby byla záruka, že průvod absolvují celý. Jako starší už po škole jsme zase měli ten den spojený s tím, kdo přeplave řeku tam a zpět. Do průvodu jsme už nechodili a naše nejobvyklejší výmluva byla, že do průvodu jdeme s nějakou zájmovou organisací. To pak už nikdo nekontroloval. Ale říkám to rovnou, nechodili jsme proto, protože jsme o využití volného dne měli jinou představu a když dnes čtu o "uvědomělých mladistvých disidentech" a  "politických důvodech", je to jen Dodatečná výroba odbojářů s.r.o. 

IF 13.4.2009 8:36

Re: Tak dneska

Použil jsem skutečně krátký záznam z té doby, ale nakonec tam z něj moc nezbylo.

IF 13.4.2009 8:34

Re: Bylo jich pet!

No jo... Sajúz něrušímij, respúblik svabódnych splatíla na vjéky velíkaja Rus. Da zdravstujet sózdanyj... Atd. Na to jsem zapomněl.

F..A.Kekule 13.4.2009 8:29

Tak dneska

jste mě zklamal, pane Fencle. Je to tak kostrbaté, jako byste si to psal už tenkrát a dnes to jen vytáhl ze šuplete.

Hubený 13.4.2009 7:22

Re: Nu což, tak nějak to bylo.

R^:-D

Weckel 13.4.2009 7:19

Re: Nu což, tak nějak to bylo.

No já například jsem odmítl vstoupit do Pionýra zcela vědomě, na prvním stupni. Na začátku 70. let. Což byl můj první a jediný hrdinský skutek za normalizace. Později mi vysvětlili, že je třeba mít rozum, chce-li se studovat, a tak jsem se stal svazákem. Ale dnes nevím - nepamatuju se, že bych jakožto nepionýr za své hrdinství nějak trpěl. Třeba by to pak šlo i bez toho SSM. Leč vstřícná předposranost se průběhem těch 70. let rozmohla převelice.

Tak aspoň že lano do KSČ (třetí, terminální stadium) házeli soudruzi už zase marně. Bylo to ovšem moc hezké, jak jsme tam opakovaně seděli v té kanceláři a klopíce zraky a šoupajíce nožkama vymlouvali jsme se, že se necítíme dosud dostatečně zralí, abychom se mohli stát komunisty, tím předvojem lidstva.

Fujtajbl, svinská doba. Čím víc o tom přemýšlím, tím víc si vážím právě zmíněných disidentů.

J.G. Pašek 13.4.2009 7:06

My jsme v měšťance nechodili na povinou oslavu 1. Máje . . . .

Rok se psal 1958-62 a "přespolňáci" byli osvobozeni  . . .   Chodil jsem do 6ky a že si s kamarádem Honzou vyzdobíme krepákem kolo a budeme jezdit tak po návsi . . . . Honza přinesl krepáky  a nůžky . . . krepák se prodával srolovaný do cca 1/2  metru štangle. . . . Nůžky byly tupé a Honza pižlal z rozvinutého krepáku pruh . . .  "Honzo, to tady budeme do soudnýho dne . . přines sekyru"  . . .  Já položil srolovaný krepák na špalek, tnu a vedle špalku padnul špalíček bílého krepáku a vedle kousek mého palce . . .  koukám a z konečku palce stříkaly 2 tenké proudy krve . . .  Hostinský mě odvezl autem do děčínské nemocnice . . . . Já tam sedím v čekárně na bílé lavici, z kapesníku kape krev na bílé linoleum  a nikdo se mě nevšímá . .  . . Sestřičky běhaly sem a tam a amplión svolával doktory . . .  Kolem mě profrčely 2 nosítka s hromádkou krvavých hadrů a šup na operační sál a zabouchi dveře . . . .   v Děčíně bratr se sestřičkou si běželi přes ulici koupit zmrzlinu a 2 medvíďata,  které  ZOO zřízenci v 1. Máje průvodu na vedli řetězu,  vyškubli se jim a vrhli na ty dvě malé děcka . . . Chlapeček zemřel na operačním sále . . . .  a mně se tem palec hóóódně dlouho hojil, to abych nemusel praktikovat a jezdit do hudebky  . . .