1.3.2024 | Svátek má Bedřich


VINA A NEVINA: Jen tak mě napadlo

17.10.2023

Před týdnem jsem seděl u počítače a nešlo to jinak, než reagovat na čerstvý masakr z díly Hamásu. Nemůže být jinak, táhlo mi hlavou, že se ozvou hlasy nabádající ke smíru a k dohodě. Čekal jsem je zleva a ejhle, odhad to byl správný. Jeden z prvních se ozval Jakub Patočka na X-twitteru. Jeho srdce je v Gaze, psal v pondělí. A doslova: „viníkem toho, co se stalo, jsou všichni ti, kdo dávno přestali v Palestincích vidět lidi‟.

Přemýšlel jsem nad těmi řádky. Vždyť tuhle myšlenku znám, tohle je přece schema dnes časo používané. Viníkem je oběť. Násilí si vykoledovala svým chováním. Bodejť by slečnu neznásilnili, když se promenovala v krátké sukni a s výstřihem až na břicho! Schema je známé, zavedené, denně omílané od prvního výstřelu loni v únoru na Ukrajině. Kdyby Ukrajina a s ní celý Západ respektovala oprávněné zájmy Ruska, žádná válka by nebyla. Kdyby Izraelci viděli v Palestincích lidi (oni je sice podporují všude možně, ale Jakub Patočka to ví líp), nemuseli by vrazi Hamásu upalovat lidi a uřezávat miminkům hlavy. Schema je stejné, v jednom případě je použil levicový novinář, v druhém… spousta lidí se ho drží, u nás z nejvyšších autorit Václav Klaus. Mám i známé, co na ně pasuje označení chcimír. Jen tak mě napadlo jednomu z nich, dlouholetému kamarádovi, poslat mail, jestli mu nepřijde legrační, že uvažuje podobně, jako Patočka a Klaus.

Odpověděl, jak se dalo čekat a jak jsem taky čekal, podrážděné. Napsal mi: spojovat mě, Klause a Patočku, to může někoho napadnout asi tak po půl litru rumu. Klaus a podpora Hamásu, přeskočilo ti?

Mně ne, mně nepřeskočilo. V pátek zveřejnil Václav Klaus glosu Pár slov k situaci v Izraeli. Výstřelků dlužno politovat a distanc si pisatel drží, jinak to ale vidí jednoznačně: Před osmdesáti lety se mocní tohoto světa domluvili, že vytvoří stát Izrael na území na kterém žili Palestinci. Tito mocní, dovozuje Klaus, zásobují obě strany konfliktu, stejně jako v ukrajinské válce. A je to tady, Izrael ukradl Palestincům zemi. V Lidovkách zase objevil že NATO není skutečná mezinárodní organizace, ale organizace USA s 29 neamerickými členy, kteří musí zvyšovat výdaje na zbrojení, protože „Američané chtějí bojovat tu v Afghánistánu, tu v Iráku, tu na Ukrajině‟. Všechna čest, Jakub Patočka by to neřekl lépe.

Nemám žádnou radost z toho, že jsem měl takzvaně pravdu, aniž jsem vypil flašku rumu. Navíc s velkým smutkem vidím, jak Izrael ztrácí u mnoha lidí sympatie úměrně k tvrdosti zásahů v Gaze, které samozřejmě nevedou a nemohou vést k vyhubení Hamásu. Na ten masakr se ale nezapomene, bude fungovat dlouho a daleko od krvavého jeviště. V Německu uvádí 60 procent voličů AfD migraci jako hlavní motiv své volby. A naši takzvaní vlastenci, kteří vidí v AfD naději a spojence, ti jsou už úplně padlí na hlavu.