24.2.2024 | Svátek má Matěj


Diskuse k článku

ÚVAHA: Stručně o závisti

Když Adam a Eva poznali, že přestali být zvířaty, byli z ráje vyhnáni. Spisovatel A. Camus si do cestovního deníku opsal ze zdi kasáren cizinecké legie v Alžíru varovné heslo: „Alkohol dělá z lidí zvířata!“ Připsal si k tomu vlastní myšlenku: „To nám vysvětluje, proč ho máme tak rádi.“

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Schlägel 4.3.2018 18:15

Re: No, rozhodně jako psychopat nevypadal,

Vadí, pane kolego, vadí.

J. Schwarz 3.3.2018 9:20

Re: No, rozhodně jako psychopat nevypadal,

A že vám nevadí lidé s "kariérami" ve stalinistických výborech z konce padesátých let, kteří dnes sedí třeba v senátu nebo na ÚS?

F. Houžňák 2.3.2018 20:12

Vy máte ve zvyku se do každého, koho vidíte v televizi

a připadá vám, že mluví rozumně, hned zamilovávat? No potěš koště, a oni a ony tu vaši lásku opětují? To musí ale bejt maso.

F. Houžňák 2.3.2018 20:10

Jsou vám Le Monde, Figaro a Frankfurter Allgemeine

dostatečně seriózní? Trauma nemám, němčina je tam, co žiju, obcovací řečí, a chtěl jsem vás trochu vzdělat, abyste zjistil, jak se k věci stavějí jiné národy. Vy se nechcete vzdělávat? Tak si aspoň zachrochtejte, dem Schweinen alles Schwein.

J. Farda 2.3.2018 18:52

Re: Ovčáčka jsem poprvé viděl v akci naživo před týdnem

No servus Kaiser, láska hned na první pohled ... :-)

P. Zinga 2.3.2018 17:58

Zrovna tak

jako závist je i nenávist lidskou přirozeností. T

Teprve dnešní dobro*erové chtějí z nenávisti udělat trestní čin.

I. Schlägel 2.3.2018 15:42

Re: Aha, takže ho osobně neznáte a jenom tak žvaníte,

Ano, v "novinách" je k přečtení kde co. Existují ty seriozní, o kterých Vy nemáte zdání, a pak třeba ty Haló. Pokud mnou by se daly dláždit silnice, Vy se nehodíte ani na podkladní vrstvu. Proč se mnou komunikujete německy moc nechápu, asi máte nějaké přetrvávající trauma z obtížného dětství. Zkuste si pokusně zapřemýšlet. Nebo snad radši ne, těch pokusů u Vás už bylo tolik a pořád nic. Čest, chasníku.

F. Houžňák 2.3.2018 15:17

Ovšem vy i kdybyste se v posteli uhekal,

tak vám z toho nic nekápne, i kdybyste se přitom třásl jako dvojitý sulc. I když ... jsou různí perverti, co já vím.

F. Houžňák 2.3.2018 15:14

Aha, takže ho osobně neznáte a jenom tak žvaníte,

podle toho, co jste si přečetl kde v novinách. Prostě jako vždycky, novinový expert. Vámi by se daly dláždit silnice, ovšem tolik jich nemáme, aby to stačilo. Vy neznáte pěkné české slovo "obcovat", ekvivalent to německého "verkehren"? To neznamená "souložit", jak se domníváte, i když chápu, že vaše vnímání je ovlivněno způsobem vašeho uvažování. Znáte to, čistému vše čisté, Němci to mají ještě rozvedené, dem Reinen alles rein, dem Schweinen alles Schwein. Zkuste si pokusně zachrochtat.

I. Schlägel 2.3.2018 13:17

Re: No, rozhodně jako psychopat nevypadal,

Vy jste viděl pána na živo poprvé před týdnem, já ho znám léta. Mám zmapovanou jeho kariéru včetně té v Haló novinách a v Blesku. Žvaníte Vy, ani s dotyčným nemusíte obcovat, Houžňák. Čest, chasníku.

V. Čermák 2.3.2018 12:09

Re: já mám takový pocit,

Protože je Schopný a Umí?

V. Čermák 2.3.2018 12:06

Snaživý pan autor střelil kozla.

Chtěl poplivat pana Ovčáčka a vybral si k tomu Závist a Nenávist, jako symboly největšího zla. Ale ono to tak není. Závist a Nenávist jsou Zlé jenom když jsou Přes míru. Pokud nejsou přes míru, jsou Dobré. Stejně je to i např. se Svobodou, ale i s Láskou , Sobectvím, Pýchou a dokonce i s Leností. A vlastně se vším ostatním. Správná MÍRA je to, co odlišuje Dobro od Zla, ale i Boha od Ďábla.

F. Houžňák 2.3.2018 11:20

No, rozhodně jako psychopat nevypadal,

spíš jako inteligentní člověk, který ví, o čem mluví. Vy s dotyčným pánem obcujete osobně po delší dobu, nebo jenom tak nenávistně žvaníte?

I. Schlägel 2.3.2018 10:56

Re: Ovčáčka jsem poprvé viděl v akci naživo před týdnem

Ano, psychopaté bývají často okouzlující, stejně jako notoričtí lháři případně lháři na plný úvazek.

J. Fridrich 2.3.2018 10:46

Info pro naše soudruhy : Drtivá většina majetných

Info pro naše soudruhy : Drtivá většina majetných lidí v civilizovaných zemích - na Západě, hlavně v USA - přišla k majetku normální, poctivou prací svou, svých rodičů, prarodičů prostě svých předků a rozumní lidé v jejich zemích si jich váží - dávají práci milionům lidí, rozvíjí vědu, průmysl prostě pokrok lidské společnosti. Většina těchto lidí se věnuje filantropii - jen Bill Gates se svou ženou dal na dobročinnost již přes 40 000 000 000 dolarů ( do r. 2006 - 31 miliard dolarů ) a stále pokračuje - a není sám. Jinak, on začínal s kamarádem Stevem Ballmerem jako kluk v garáži v Redmontnu. Šéf Applu - největší firmy světa začínal také z nuly - je jich mnoho - tvůrci a majitelé GOOGLu Sergey Brin a Larry Page jsou mladí kluci. Facebook - Mark Zuckerberk - další " mlad'och „. Super firmy v Silicon Valley v Kalifornii posouvají IT technologie dopředu - díky jim máme počítače, zadarmo mailujeme, máme satelitní navigaci a vše ostatní - A TI VAŠI ČÁŇANI TO ZATÍM JEN KOPÍRUJÍ - jsou to chytré a pracovité opičky..

http://www.penize.cz/hdp/17994-svetovi-bohaci-filantropove-jiz-nestaci-jen-mit-musi-se-i-davat

On ten svět funguje jinak, než vykládali v 50.tých a 60.fých létech soužky učitelky na základkách a komunistická propaganda. Tam to bylo jasné - bohatí jsou zlí a chudí hodní, ale tak to vůbec není.

A. Bocek 2.3.2018 10:15

Opět je to závist.

O krásné ženy je postaráno, ty méně krásné ale pracovité se dokrášlu a makají , no a ty líné škaredé bojují za genderovou rovnost.

F. Houžňák 2.3.2018 10:15

Máte tam překlep, mělo to být

"čím blíž s ptáky". Akorát nevím, co tam ti ptáci dělají.

F. Houžňák 2.3.2018 10:12

Tak to funguje v řadě končin, ba naopak mám ten dojem,

že v Čechách přístup "ať sousedovi ta koza chcípne" je rozšířený docela málo. To v Německu je to daleko silnější. O Čechách a Češích se to opakovaně říká, ale zpravidla to má naznačit to, že ten, co to říká, je něco lepšího než ten "obyčejný český póvl", protože von by přece nikdy ... naopak ... Ale třeba se vy pohybujete mezi samými nepřejícníky, co já vím. V takovém případě zkuste změnit okruh známých.

F. Houžňák 2.3.2018 10:03

Ovčáčka jsem poprvé viděl v akci naživo před týdnem

u Jílkové, a musím říct, že mi byl sympatický. Vyjadřoval se k věci a s humorem, na rozdíl od většiny ostatních účastníků pohovoru. I like that guy.

F. Svoboda 2.3.2018 9:32

Doplnění.

Jedná se o zajímavou úvahu o závisti. Rád bych ji však doplnil. Závist je z pohledu křesťanského ten nejhloupější hřích. Je tím myšlena ta pravá žlučovitá forma, projevující se právě v úsloví o přání, aby sousedovi chcípla koza. Naopak mírná forma závisti je stimulující pro zesílení vlastní aktivity, aby člověk dosáhl takových nebo ještě lepších výsledků než majitel kozy. Ovšem tato tzv. mírná forma vlastně tou pravou závistí není, je to pouze zdůrazněný obdiv vůči posuzovaným osobám.

Autor se však velice mýlí, že v období totality byla závist menší. Vždyť právě komunismus se opírá o základní pilíře a to je neschopnost a závist ( dle prof. Parkinsona - nesvist ). Dalšími základy jsou lež a násilí, které tyto " ušlechtilé myšlenky " rozvíjejí k dokonalosti, jak jsme na své kůži poznali, bohužel mnozí již zapomínají a další generace tyto pojmy již nezná !!!

D. Polanský 2.3.2018 8:59

Gender?

Krásně ženy jsou vysoce zvýhodněné oproti mužům i po stránce finanční. Ty průměrné již musí makat. A ty co nejsou ani průměrné, bohužel i dřít. Ale podívejte se kolem sebe, kdo to vše vytvořil? Kupříkladu mezi 10 informatiky je jenom 1 žena. Čím to asi bude? Podívejte se na nositele Nobelovy ceny. O zastoupení žen v řemeslech ani nemluvě. Prostě nelze chtít rovnost proti přírodě, tedy z moci úřední.

D. Polanský 2.3.2018 8:53

Závist je i pozitivum

Bůh nadělil člověku právo závidět i proto, že nás chce motivovat k zamyšlení nad smyslem lidské existence. To, co si lidé nejvíce závidí jsou především věci světské, často pomíjivé. Málokdy závidíme opravdovou víru v Boha a křesťanské ctnosti: skromnost, pokoru, štědrost, cudnost, přejícnost, střídmost, mírnost. Také obvykle nezávidíme úctu k lidem, čestnost, otevřenost, ochotu lidem pomáhat, poradit jim, něčemu je naučit. Spíš si těchto ctností a povahových rysů vážíme, ale moc nás nebolí, že mi zrovna takoví nejsme. Někdy se dokonce nad někým, kdo takový vzorný je, spokojeně ušklebujeme a v duchu si někdy možná i říkáme: Ty naivko, kde to žiješ, vzpamatuj se. Darebáci dokonce kladné povahové vlastnosti jiných lidí, jejich slušný způsob jednání, považují za projev slabosti, neschopnosti bojovat o lepší hmotnou existenci podivnými praktikami, což mistrně využívají pro neoprávněné získání především majetkových výhod.

A. Bocek 2.3.2018 8:12

Re: já mám takový pocit,

Proč však u nás Babišovi přejeme, ale sousedovi né ?

V. Kotas 2.3.2018 6:52

Sociální smír ve společnosti neexistuje, ani

se o něj politici nesnaží. A závist podporují média a to i ta veřejnoprávní. Poctivost v práci, v životě je médii dehonestována i za podpory mnohých politiků. Jó, máme co jste chtěli.

E. Vašátko 2.3.2018 6:14

já mám takový pocit,

že u nás to platí obráceně. Ta závist, o které píšete může působit pokrokově v tom smyslu, že když má soused kozu, tak ji chci mít taky a snažím se o to, abych si ji mohl také pořídit. To může platit jinde. U nás to bohužel funguje podle hesla "pane bože dej, ať koza sousedovi chcípne".

P. Sulc 2.3.2018 3:36

Re: Spise by meli zavidet

Nerovnosti? Proc ne ! Ono hekat v posteli a hekat nekde v dolech, to je ruzny zpusob hekani. Jenze za ten v dolech se tak dobre neplati, sperky a nahrdelniky ci znackove tasticky se jen tezko daji koupit. Zato damy v ''doprovodu'' si prijdou pekne na sve, par tisic dollaru za den bude urcite nekde videt. A nezdanene. konec koncu nedelaji nic spatneho, jsou pouhe spolecnice. Sameozrejme, chce to talent, ktery kazda nema.

M. Jandáková 2.3.2018 2:14

Re: Spise by meli zavidet

Přišel jste podat důkaz o genderové nerovnosti v příjmech? )

P. Sulc 2.3.2018 1:24

Spise by meli zavidet

muzi zenam. Ona ta pipina je ten nejlepsi vydelecny nastroj, zvlaste umi-li se obratne pouzivat. Bimbasem se zdaleka tak dobre vydelavat neda.

M. Jandáková 2.3.2018 1:20

Re: Úžasný úhel pohledu.

pozdravujte pan Freuda, pane Kaine.

M. Jandáková 2.3.2018 1:19

Úžasný úhel pohledu.

Kochala jsem se kontexty. Ale možná jsem to měla číst odspodu. Od posledního odstavce k prvnímu. Protože dole jsem nenašla jejich pointu, na politiku mám málo dioptrií. Čím blíž zptáky, k první větě, tím silnější text. Děkuji.