Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

ÚVAHA: Stručně o závisti

diskuse (30)

adam a eva ráj foto: Neviditelný pes

Od Adama dodnes, s přihlédnutím k situaci v naší zemi

Když Adam a Eva poznali, že přestali být zvířaty, byli z ráje vyhnáni. Spisovatel A. Camus si do cestovního deníku opsal ze zdi kasáren cizinecké legie v Alžíru varovné heslo: „Alkohol dělá z lidí zvířata!“ Připsal si k tomu vlastní myšlenku: „To nám vysvětluje, proč ho máme tak rádi.“

Mimochodem, Darwinova evoluční teorie a biblické vyprávění v knize Genesis se navzájem nevylučují. Je to popis stejných událostí, jednou vědecký, podruhé básnický. Časovým měřítkem se v básni přece nebudeme obtěžovat. Je tu ale jedna potíž: Dle bible byli Adam a Eva pro život na Zemi navždy zatíženi dědičným hříchem. Bible vlastnosti dědičného hříchu blíže nespecifikuje, věda se jím vůbec nezabývá, žádné vykopávky jeho existenci nepotvrzují. Pro další úvahy budeme předpokládat, že závist je významná část dědičného hříchu. Že závist byla hned od začátku s lidstvem na Zemi, připomene pro jistotu bible příběhem o Kainovi a Ábelovi, Adamových synech. Kain zabil Ábela ze závisti.

A tak lidé závidí, ba ani nemohou nezávidět, nikdy a nikde. Nebudeme se zabývat historií závisti, ačkoli pravděpodobně skoro u všech událostí bychom mohli odhalit větší či menší vliv závisti, jednotlivce či zájmové skupiny. Že takové výčty důkazů o vlivu závisti v dějinách málokdy najdeme, je asi tím, že si lidé zpravidla nechtějí připustit, že závidí. Pro věřící je to hřích, obecně je závist považována za neřest - a o té se nemluví, je to jako s pornem. Ve Šporkově Kuksu lze mezi sochami neřestí vidět alegorii závisti: Je to ohyzdná stařena, která se kouše do vlastního jazyka, omotaná hady. Ačkoli lidé vnímají závist jako něco špatného a snaží se od ní oprostit, stojí za pohled z jiného úhlu: Závist je matka pokroku, píseň práce se mýlí, práce je až následkem, příčinou je závist. „Člověk udělá hodně, aby ho milovali, a všechno, aby mu záviděli,“ napsal Mark Twain. Přinejmenším částečně vinou/díky závisti, jsme tam, kam jsme to jako lidstvo dopracovali - uprostřed technické revoluce a věčných svárů všude na Zemi.

Vlastně s celým tím táborem socialismu to šlo s kopce právě vinou potlačování závisti. V pětačtyřicátém to vystihl britský premiér Churchill: „My se s těmi Sověty nikdy nemůžeme shodnout. My se snažíme odstranit chudobu, zatímco oni se snaží odstranit bohatství.“ Totalita u nás prohrála mimo jiné kvůli tomu, že to byl režim s nedostatkem závisti. Vypadá to paradoxně, ale je to tak. Málo jsme záviděli, vždyť taky nebylo co. Protože jsme neměli co si navzájem závidět, Československá socialistická republika hospodářsky a technicky stagnovala. Převrat na sebe dal dlouho čekat, právě pro ten nedostatek závisti. Někteří lidé se stejně neradi loučí se starými pořádky. Převrat z totality do demokracie byl snadný v hlavách tradičně svobodomyslných Čechů - mysleli, že bude líp. Jenže pak přišla překotná privatizace, jejímž otcem byl geniální demiurg Ing. Klaus. Ještě než si jedni stačili pořídit byt a auto, jiní už měli vily, byli bohatší a ještě bohatší. Záhy také trh nabídl zboží jen pro bohaté - luxus. Pořekadlo „poctivou prací nejdále dojdeš“ dostávalo pořádně na frak.

Není divu, že závist rostla. Samozřejmě, lidé nezávidí těm, o kterých ví, že k bohatství přišli za svoje zásluhy, jako třeba umělci nebo sportovci, či opravdoví podnikatelé. Zvláštní je případ miliardáře, premiéra v demisi, o kterém sice nevíme, zda pohádkově zbohatl poctivě, ale věříme mu to a nezávidíme mu. Zatím. Ale co boháči jako Rittig? A takových Rittigů běhá po zemi nemálo. U nás máme taky jednoho. Nový starosta zvažuje podat trestní oznámení, ale asi se na to... asi to nechá plavat.

Hladina závisti, dávno ustálená ve vyspělých západních demokraciích, se v Česku po převratu rapidně zvýšila. Asi první si toho povšiml Havel, když mluvil o tom, že je v zemi „blbá nálada“. Mluvil o tom i současný president Zeman, když nastupoval poprve do úřadu a prohlásil, že chce být presidentem spodních deseti milionů. Asi to jen nedomyslel. Že by chtěl udělat ze všech občanů spodinu a tím odstranit závist, to asi nechtěl, ostatně ani by nemohl. To by mu bohatí nedovolili.

Závist tu zůstává a skrývá se mimo jiné za dělení na příznivce a protivníky presidenta. Presidentův mluvčí Ovčáček je asi ovládán ještě nějakou osobní závistí. Jím lomcuje nejen závist, ale i ošklivější sestra závisti - nenávist. Že by ho kdysi vyhodili z nějaké pražské kavárny? A pak se hloubí neexistující příkopy, běduje se nad tím, že země je rozdělená, její lid je rozdělený. Komické, když před těmi příkopy varuje prof. Klaus. Je to jako kdyby žhář hořekoval nad spáleništěm. Naštěstí aspoň u nás na vsi v hospodě jsem si žádného příkopu či rozdělení nepovšiml.

Horší je mazání rozdílů mezi muži a ženami. Že by nám mužům ženy záviděly? V bibli není o něčem podobném ani zmínka.

Marian Kechlibar
16. 7. 2024

Ve špionážní klasice Fredericka Forsytha Šakal se nachází scéna, která musela až do včerejška na...

16. 7. 2024

Pro všechny balistické experty, co mají pocit, že to celý bylo nahraný a další konspirační...

Lubomír Stejskal
16. 7. 2024

Začátkem tohoto roku jsem si koupil lahev portského (Ruby) a uložil ji. Původně pro jednu zvláštní...

Hana Lukešová
16. 7. 2024

V květnu roku 1967 Egypťané obsadili celý Sinajský poloostrov.

Jan Bartoň
16. 7. 2024

Joe Biden vyzval po atentátu na Donalda Trumpa k tomu, aby se do politiky vrátila „slušnost a...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Robert Kotzian
15. 7. 2024

Šetření, které ukončila Evropská komise s provozovatelem sítě X, je především vydírání, jehož cílem...

Lukáš Kovanda
15. 7. 2024

Český Green Deal je tu, Fialova vláda ho chce schválit bez pozornosti médií nyní v čase dovolených....

Jan Ferenc
13. 7. 2024

V řadě případů, hlavně malých stálých pohostinství, však jde také o krácení tržeb, tedy šizení...

Lidovky.cz, ČTK
16. 7. 2024

Americký prezident Joe Biden znovu odmítl pochybnosti ohledně své schopnosti ucházet o...

kop Josef Kopecký
16. 7. 2024

Na společné jednání s českou vládou přijíždějí do Prahy členové ukrajinské vlády. Tématy budou...

Lidovky.cz, ČTK
16. 7. 2024

Bývalý americký prezident Donald Trump se poprvé od sobotního pokusu o atentát objevil na...

Roman Joch
16. 7. 2024

Bylo to štěstí v neštěstí. Kdyby ta kulka směřovala o pár centimetrů vedle, byl by Donald Trump...

16. 7. 2024

RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz