Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

ÚVAHA: Co nám dává češství?

diskuse (26)

Především náš jazyk a jistotu, že se s ním domluvíme ve všech koutech naší země. Dokonce státu. Touha mít svůj stát byla tak silná, že jsme kvůli ní rozbili Rakousko-Uhersko. Pomohly nám k tomu okolnosti i tradice českých králů a tím i hranic zemí Koruny české. Přesto jsme se museli pokusit vytvořit konstrukt československého národa, abychom přečíslili ostatní národnosti, které tehdy žily v našich končinách a pro naši touhu neměli moc pochopení. Hlavně, že pro ni pochopení měly vítězné mocnosti. Československý národ se sice vytvořit nepodařilo, trochu jsme se zmenšili, ale zůstali nám Slováci jako nejbližší národ a my slovensky rozumíme, aspoň my starší.

Jinak jsme my Češi často dost skeptičtí, hned tak se pro něco nenadchneme a táhnout za jeden provaz dokážeme jen za výjimečných historických okolností a ne nadlouho. Nevím, jak vy, ale já zažil silný pocit hrdosti na svůj národ při invazi v r. 1968, pádu komunismu v r. 1989 a pak vícekrát, když naši sportovci dosáhli mimořádných úspěchů, především Nagano nebo Ester Ledecká. Pak jsme schopni zaplnit Staroměstské náměstí, oslavovat a křičet „ten či onen na Hrad“. Ale i my doma pocítíme takový ten hřejivý pocit, když se to stane.

Proč netáhneme za provaz češství i v dobách všedních? Zdálo by se, že by mohlo být jedno, vládne-li Klaus, Zeman, Babiš, anebo Fiala či Bartoš. Vždyť jsou to všichni Češi (až na toho jednoho naturalizovaného). Co to udělá, když národ táhne za jeden provaz, ukázali Němci v éře Hitlera. Mohlo by to být jako ve fotbale. Ligu vyhraje jednou Slávie, jindy Sparta či Plzeň, ale všichni fandíme a tleskáme především národnímu týmu. Život takhle jednoduchý však není. Máme tisíce různých přání a představ, jak by se život měl ubírat. Dovedeme se kvůli tomu i rozhádat na náměstích, hospodách ba i rodinách. Jsme sice Češi, ale odsud posud.

Se svým mateřským a dost exotickým jazykem v dnešní době nevystačíme a musíme se učit i ty ve světě frekventovanější, abychom se tam domluvili, uplatnili a aby nás někdo bral na vědomí. To spolu s globalizací oslabuje i naše národní vědomí. V našem jazyce se podobně jako vodní kámen po léta usazovaly různé germanismy, rusismy a teď i slova z angličtiny. Chvíli nás iritovala a pak jsme si na ně zvykli a ona zdomácněla. Co nás kromě jazyka ještě spojuje a charakterizuje? Naše geny to kupodivu nebudou. Žijeme staletí na křižovatce Evropy, a tak se přes nás přehnali mnozí poutníci a dobyvatelé, kteří zanechali genetickou stopu. Nejsme zdaleka čistí Slované a v našem genomu by se našel kde kdo.

Navíc doba národu nepřeje. Jsme součástí kosmopolitní Evropské unie, kde je silná snaha nahradit státy regiony, národní měny eurem a národní legislativu tou unijní. Ne vždy se nám to líbí a češství nám dává oporu k mírnému vzdoru v mezích zákona. A to je myslím dobře, protože jsme pokorně poslouchali toho silnějšího už přes několik set let.

Přesto cítíme pocit sounáležitosti. Nejsilnější v rodině a příbuzenstvu, pak k obci, ve které žijeme. Ke kraji už méně. I když navenek všichni mluvíme česky, tak se také dělíme na Čechy, Moravany a Slezany. Zemské dělení v nás přežívá i díky často trochu rozdílné historii. Spojují nás také stravovací návyky a v jejich důsledku i sklon k obezitě. Jedni holdují více pivu, jiní vínu, případně destilátům. Však také ve spotřebě alkoholu býváme na stupních vítězů. Přesto nemáme punc národa opilců, jako někteří jiní. Naše kličkování historií nás naučilo umět se přizpůsobit. Umíme mít zlaté ručičky a málokdo má takovou schopnost improvizace. Jindy jsme na zabití. Autority a elity všeho druhu nemají u nás na růžích ustláno. Rádi se schováváme za alibistické „my“ a „oni“.

Stále máme mozek lovce z doby kamenné - a tehdy tlupa a kmen znamenaly hodně. Potravu, bezpečí a přežití. Sounáležitost byla tedy silná. Za tuto sounáležitost byli lidé ochotni i položit život a bránit ji. Ještě i naši pradědové za první republiky. Člověk musí vždy někam patřit, být zakotven. Teprve budoucnost ukáže, zůstane-li tou kotvou národ, anebo se rozpustí v expandujícím globalizovaném světě. Mám pocit, že by to byla škoda, kdyby česky mluvící lidé jednou byli jen malou rázovitou folklorní skupinou v přelidněném světě a česky mluvili jen doma po večerech.

Aston Ondřej Neff
27. 7. 2024

Jako zlověstné předznamenání byl teroristický útok na francouzskou železniční dopravu. Sabotáž...

Jakub Michálek
27. 7. 2024

Autoritáři mají jedno společné: odpudivý a nenávistný jazyk, který uměle vyrobila mašinérie...

Marian Kechlibar
27. 7. 2024

Základní příčinu shrnul architekt Jan Kasl slovy „systém tvoří stavebním řízením nepolíbení...

Jan Ziegler
27. 7. 2024

Pro některé jedince v Česku je národovecký maďarský premiér velkým vzorem. Ve skutečnosti však...

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
26. 7. 2024

Jako uchazeče o post eurokomisaře navrhuje vláda Josefa Síkelu.

přečetl Panikář
25. 7. 2024

Že mají dámské plavky předvádět muži, považovali diskutující, včetně řady ženských sportovkyň, za...

Milan Smutný
26. 7. 2024

Co je vlastně ten dnes již jedněmi (spotřebiteli a podnikateli) proklínaný systém, druhými...

Lenka Štěpánková
27. 7. 2024

Tělesné trestání dětí je nepřípustné. Novela občanského zákoníku, která obsahuje tuto deklaraci,...

Zbyněk Petráček
27. 7. 2024

Leckomu se nelíbí výraz hybridní válka. Je prý moc gumový. Ale to, co se dělo před olympiádou,...

27. 7. 2024

Oficiální název zní aerofobie nebo také aviofobie. Ačkoliv se nám může strach spolucestujících zdát...

Tomáš Kazda
26. 7. 2024

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Lidovky.cz
26. 7. 2024

Zatímco se na řece Seině v Paříži plavily desítky lodí se sportovci během oficiálního zahájení...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz