13.6.2024 | Svátek má Antonín


Diskuse k článku

U.S. KONGRES: O nás bez nás

Americká vláda od vpádu ruských vojsk na Ukrajinu posílá Kyjevu vojenské vybavení ze svých zásob, které pak doplňuje za peníze uvolněné Kongresem. V prosinci však finance došly.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Lapil 2.4.2024 13:06

Neslíbil. Nabídl. Doslova: Proč jsi si mě ptal, když mě k tomu stejně nepustíš?

Z. Koutecký 2.4.2024 2:18

Inu, pane Procházko, nemůžeme se věčně spoléhat pouze na pomoc USA. Na obranu před Ruskem se musíme připravit především my tady v Evropě. Především je třeba zajistit dostatek vojáků. V Rusku připadá na tisíc obyvatel cca 38 aktivních vojáků a záložníků. V evropské části NATO (E-NATO) je to jen cca 6-7 vojáků a záložníků na 1000 obyvatel. To je příliš velký nepoměr v náš neprospěch. E-NATO musí tedy volit ruskou cestu a vojenskou službu učinit finančně atraktivní. Dále je nutno zajistit dostatečnou výzbroj a výstroj, tzn. vydávat na zbrojení nejméně dvojnásobek finančních prosředků, tj. minimálně 4% HDP a další prostředky na urychlený rozvoj evropského zbrojního průmyslu. Většina států E-NATO si bude muset zřejmě na tato opatření vzít půjčky. Ovšem dnes nejsou dluhy kolem 100% HDP žádná vzácnost a přesto takto zadlužné státy dobře prosperují. USA mají vládní dluh kolem 120% HDP a přesto jsou stále ekonomicky nejsilnějším státem.

L. Harvánek 2.4.2024 3:03

A nechcete ten nepoměr zvrátit vlastním příkladem?

P. Hatina 2.4.2024 6:33

Copak, kdyby šlo jen o peníze, tak eur si taky může EU vytisknout v ECB kolik chce. Otázka je co s nimi bude dělat, když kapacity zbrojovek jsou taky přeplněné (třeba my dostaneme objednané F35 ky za tak dlouho, že na to Rusko čekat nebude).

Ale navýšit počet vojáků, jak to počítám na 6 násobek? To asi nepůjde, více Rambů kteří by to šlo dělat za větší peníze (neb lásku k vlasti) se v EU asi nesežene.

A udělat to přes masové povinné odvody? Je to nedávno, co pan prezident Pavel použil termín "administrativní odvody", a už se pak musel jeho mluvčí omlouvat, že tím ale vůbec ale vůbec nebylo míněno, že všichni ti odvedenci půjdou do armády. ;-D

T. Kohout 2.4.2024 7:19

To jsme měli i dřív. Pluk měl mít 3 prapory, z toho jeden byl na stavech, druhý měl jen štáb a třetí byl čistě teoretický. A to se v případě potřeby mělo "zalidnit" z civilů (záložáků).

V. Petr 2.4.2024 12:33

Jenže ti záložáci (nějak vycvičení) tehdy BYLI. Před WW1 i WW2 měla každá evropská armáda (asi kromě GB) svůj mobilizační plán a po vyhlášení mobilizace se masově rukovalo. ČSR mohla po mobilizaci postavit až MILION vojáků!

Mimochodem, za WW1 padlo 100000 Čechů.

Dnešní Bundeswehr má 220000 vojáků včetně rezerv. Za WW2 ztratilo Německo nejméně 3,3 milionů bojovníků! Ke konci války přehlížel Hitler jednotku Hitlerjugend, kde byli čtrnáctiletí, do Volksturmu brali muže do šedesáti.

D. Vydra 2.4.2024 17:49

je-li to tak, tedy 6vojáků na 1000 obyvatel, tak mají EU armády cca 2,6mil vojska (448mil obyvatel - https://european-union.europa.eu/principles-countries-history/key-facts-and-figures/life-eu_cs). Rusko 5,5mil vojska (147mil obyvatel - https://cs.wikipedia.org/wiki/Rusko).

Tedy pouze 2x více.