1.3.2024 | Svátek má Bedřich


TEROR: Následující obrazy jsou drastické

11.10.2023

Válku na Ukrajině zavinil Západ nerespektováním zájmů Ruska, toto je v krystalické formě proputinovského narativu, od papeže Františka až po nejnižších pater facebooku, twitteru (odmítám iks) a takzvaných diskusí v politických webech.

Masakry v uličkách chudobných vesnic přilehlých k 45 kilometrů dlouhého pásma Gazy zavinili Izraelci, tato teze se zatím neobjevuje ve zcela čisté podobě, na to je příliš brzy, navíc masakry ještě pokračují. Ale hlášku „Izraelci zabíjejí Palestince“ jsem opravdu už na twitteru četl.

Šílené na tom je, že obě teze lze racionálně obhájit.

Kdyby se Rusům ustoupilo ve všem, co jejich imperiální vedení chce, žádná válka by nebyla.
Kdyby nevznikl stát Izrael, nikdo by necítil nutkání skákat po mrtvole ubitého izraelského vojáka, protože by žádní izraelští vojáci nebyli.

Protože jsme svobodná společnost, každý má volnost přichýlit se k jedné či druhé tezi. Uvedl jsem dvě krajní, jedna je zcela aktuální. Šlo by zkoumat průniky: jaké procento stoupenců první teze se ztotožňuje s druhou tezí? Ejhle, téma pro diplomku.

Když mi někdo ukáže obrazy zabitých lidí, neptám se po právech a motivech. Zabití lidé jsou zabití lidé a hnusí se mi ten, kdo zabíjení způsobil. Od soboty si takových obrazů opravdu dopřejeme. Sledujeme je převážně na internetu. Velmi často jsou uváděny hláškou NÁSLEDUJÍCÍ ZÁBĚRY JSOU DRASTICKÉ. I to je námět na diplomku, fenomen drastických záběrů, aktuálně z vesniček které měly smůlu, že leží blízko Gazy. Aby vznikly, někdo musel tu drastickou situaci navodit. Je to jako tvorba filmu. Někdo to vymyslel (scénář), poslal na plac lidi (říkají tomu plac?), tedy herce (muže s kalašnikovy) a režiséra (velitele) a kameramana, to je prostě kameraman. Režisér řekne „akce‟ a už to jede, kameramanovi se plní karta, možná to jede streamem rovnou na síť.

Obrazového materiálu (odborně se tomu říká footage) se zmocní další profese obrazové branže, především stříhači, kteří vyjmou nejpůsobivější epizody, vyjmou je ze syrového záznamu a slepí dohromady sdělení. Na to se pak připojí úvodní hláška NÁSLEDUJÍCÍ ZÁBĚRY JSOU DRASTICKÉ a pošle se to do světa. Ejhle, další námět pro výzkum s výstupem typu vědci zjistili, že: kolik lidí si upře potěšení pohlédnout na neúnosně drsné záběry a kolik naopak se na drastický záběr podívá právě díky tomuto doporučení? Tipnul bych si, co vědci zjistí, že hláška lidi spíš přitahuje než odrazuje.

Pro mě ale ten nejdrastičtější záběr posledních hodin žádnou hlášku neměl. Natočili ho sami teroristé a jistě ho oni dali na síť. Ozbrojenci kráčí mezi domky vesničky tak chudobné, jakou byste u nás nenašli ani před dvěma sty lety. Domek od domku. Vybírají chudáka od chudáka.

Opravdu neexistuje žádná vznešeně znějící teze, která by mě přiměla k něčemu takovému přitakat.