27.5.2024 | Svátek má Valdemar


TELEVIZE: Zprávy o Vánocích

28.11.2022

Jako spolehlivý důchodce, který ví, co se má, jsem sobotu večer usedl k televizi. Abych si vyslechl zprávy ČT a věděl co si mám myslet. Po půl hodině sledování ČT 1 a jejich „zpráv“ jsem však odpadl. Celé to proběhlo podle vzoru, který kdysi na Silvestra 1968 uvedl komik Jaroslav Štercl, když pronesl do Rozhlasu: „Zprávy: Tút tút – Východ, všechno dobrý. Tút tút. Západ, všechno špatný. Tút tút. Konec zpráv.“ Dnes je to nemlich to samý akorát se přehodily Západ s Východem.

V televizních zprávách ovšem musí být také něco lehčího pro pracující lid. Tuto sobotu 26. 11. 2022 byla první adventní neděle. A tak, po povinné ideologické přednášce a cvičení PŠO (politické školení občana) které nahrazuje bývalé vojenské PŠM (politické školení mužstva), se naši reportéři vydali na Vánoční trhy. Do Prahy na Staroměstské náměstí, do Brna na náměstí Svobody, do Drážďan – na Neumarkt Platz, do Plzně, ale také do Vídně, kde jsou vánoční trhy v místě kde stojí Stephansdom i jinam. Vše vzorně probíhalo podle předem schváleného a nezměnitelného scénáře. Redaktoři a redaktorky nám ukázali, kdo má kde, jaký vánoční stromeček a kolik je tam lidi. Což laškovně rozvedl redaktor z Drážďanských trhů, když divákům sdělil, že se tam na vánoční trhy schází až 3 miliony lidí. A on že si myslí, že přišli zrovna teď. Povinně ukázal drážďanskou vánoční štolu a sdělil objevnou myšlenku, že všechno na trzích podražilo. Nebudu to dále zdržovat. Všichni kameramani a všichni redaktoři či redaktorky ze všech míst ukázali totéž, snad abychom si nemysleli, že někde Vánoce slaví pod umělými palmami. A oznámili senzační zprávu, že prodávané zboží zdražilo „fšude|“ a ukazovali, kolik dnes stojí. Ovšem protože neřekli, co to stálo před Covidem, byla to tzv. prázdná informace. Čili prd jsme se dozvěděli. Prostě byla to úžasná reportážní a intelektuální smršť kterou musela předem naplánovat a hlava skutečně otevřená, ale možná že sekerou. Jen houšť a větší kapky, jak se říkávalo na venkově.
Vytanula mi v mysli vzpomínka na okamžik, když jsem s kamarádem cca před rokem a půl sledoval televizní debatu „ vzdělaných odborníků a politiků“ o Covidu. Kamarád už po nějakou dobu sledoval pořad se skleněným zrakem a pak začal polohlasem citovat ze hry Smoljaka a Svěráka „Vyšetřování ztráty třídní knihy“. A to scénku, kdy třídní učitel ukazuje rukou směrem do hlediště, které představovalo jako by onu hypotetickou třídu a říká: „Toto že jsou rozumní chlapci? Vždyť je to tady jeden vedle druhého samý debil nebo blbeček! Se podívejte do zasedacího pořádku: Debil, Blbeček, Debil, Blbeček, Debil, Blbeček, Debil, Blbeček. Akorát támhle vzadu, to je snad jediná výjimka, tam sedí dva Blbečci vedle sebe.“

Prostě není nad klasiky. Až se bude to zase chtít jít dívat na televizní noviny anebo zasedání zákonodárných sborů, koukněte se na tuto hru od Cimrmanů, abyste předem věděli, do čeho jdete.