20.4.2024 | Svátek má Marcela


ŠUMAVA: Obce chtějí hledat kompromis

26.2.2015

Z Modravy mohu těžko dohlédnout, jak velkou komplikací je pro ministerstvo životního prostředí zrušení Plánu péče o Národní park Šumava, potvrzené Nejvyšším správním soudem v Brně. Určitě se ale nejedná o žádnou biblickou pohromu, jak by se zdálo z emocí tiskové mluvčí ministerstva. Už jenom proto, že nejde o první případ, kdy je o šumavský park pečováno bez plánu péče. Tedy žádná tragédie se nekoná. Dva nezávislé soudy jen poukázaly na fakt, že se s šumavskými obcemi jednalo nespravedlivě. Že cesta nekomunikace s obcemi, kterou se rozhodli jít ministerští úředníci za notné podpory nevládních organizací a některých vědců, rozhodně k vítěznému cíli nevede. Rozsudky nezávislých soudů tak nejenže potrestaly ministerstvo za procesní pochybení, ale poukázaly také na žalostné postavení šumavských obcí.

Ministerstvo životního prostředí se k rozsudku postavilo poněkud překvapivě. Tvrdí, že bylo potrestáno za to, že z plánu péče vyjmulo nezákonnosti. Je to od ministerstva přinejmenším švejkovina, když tvrdí, že Městský soud v Praze a Nejvyšší správní soud v Brně podpořily svými rozsudky nezákonnosti. Co je však důležitější, ministerstvo v jednotě s Jaromírem Bláhou tvrdí, že plán péče v žádném případě nesouvisí se zákazy či omezeními vstupu do parku, jelikož ty řeší zákon o ochraně přírody a krajiny. Opak je pravdou. Plán péče jednoznačně stanovuje limity pro veškeré lidské činnosti na území národního parku. Nakonec skvěle to vystihl pan ministr Brabec na tiskové konferenci ze dne 23. dubna 2014: „Plán péče dává jasná pravidla pro správu území a managementy jednotlivých zón (…) pro ochranu flóry a fauny, pro rozvoj obcí a podmínky pro turismus, mezinárodní spolupráci a mnohé další.“

Pokud si někdo myslí, že jde o konečné a pragmatické vítězství obcí, téměř s jistotou mohu říci, že tomu tak není a nebude. Už stávající postoj ministerstva napovídá, že politické nastavení obcím nepřeje a nic na tom nezmění ani výrok soudu. Obce však našly zastání. Nikoliv u médií nebo politiků. Dovolaly se u nezávislého soudu a to o mnohém napovídá. Zelené nevládní organizace udělaly, za tiché podpory ministerstva životního prostředí, z obcí developery a dokázaly o tomto nesmyslu přesvědčit média. Negativní kampaň zafungovala, protože ekologické nevládky jsou, krom své nesporné síly, i mediálně velmi zdatné.

To si stávající ministr životního prostředí velmi dobře uvědomuje, a protože chce ve své funkci z pochopitelných důvodů uspět, předčasně opustil cestu hledání kompromisu a přidal se k mediálně silnější straně. Toto těsné spojenectví nevládních organizací a ministerstva vypadalo na čistý debakl pro obce. Nestalo se. Skutečným vítězstvím pro obce však bude kompromis, který bude přijatelný pro obě strany. Takový jsme připraveni hledat.

Autor je předsedou Svazu obcí Národního parku Šumava

LN, 24.2.2015