Pondělí 3. 6. 2024Tamara polojasno10 °C

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

  • Příspěvků: 33
  • Poslední: 23.5. 2012 1:12
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
M. Martinovská 22.5.2012 18:11

Re: Germanizace:

Ano, třictiletá válka všechno zdecimovala, hlavně Švédská vojska, proti nimž se Pražané tak hrdinně, proti přesile, ubránili. Proč je naopak nevítali jako evangelické osvoboditele? Inu proto, že vše bylo složitější - (v té válce bojovali naopak evangelíci po boku katolíků (Francouzi, Švédové...)),  i jazykově . Germanizace totiž začala daleko dřív - kolik z 27 popravených českých pánů mluvilo česky? Snad dva, Budovec a ještě někdo. Thurn, vůdce,  určitě ne. Myslíte, že kdyby vyhrál, zaváděl by s Fridrichem Falckým někde češtinu?

Jak mluvil Valdštejn? Je Valdštejn Čech, nebo Němec? Co Rožmberkové, katolíci? Mimochodem, obnovené zřízení zemské se netýkalo jazyka, ale vlády.

O. Kadlec 22.5.2012 18:35

Re: Germanizace:

Prosím nesemelte všechno dohromady.

Víte - když evangeličtí předáci přišli v r.1609 za deprimovaným Rudolfem II. se svými požadavky, které vyústili tzv. Majestát, císař na trůně mluvil šeptem, německy, a vedle stál český kancléř Lobkovic a překládal to pánům do češtiny. Takže vlastně slyšeli to co říká Lobkovic. Ale všimněte si že bylo potřeba překládat, neboť na oficiální audienci musel císařův slib zaznít česky. V českém království. (Myslím že tam stál i ten Thurn)

O stopadesát let později jela Marie Terezie po vypuzení Francouzů slavně a oficiálně převzít vládu v království českém. Před branami ji přivítal jako zástupce stavů hrabě Kinský uvítací řečí česky. Tedy oficiálním zemským jazykem. Královna odpověděla německy (česky neuměla ani nerozuměla, nepovažovala to za potřebné umět) - a nikdo nepřekládal. Už to nebylo třeba překládat.

Před "českou rebelií" tady byly zemské úřady a zemský sněm ze tří stavů složený, a jazyk český jako jazyk království byl jedním ze symbolů suverenity království. To třicetiletá válka a porážka českých evangelíků pohřbila. Čeština se stala historickým symbolem, který ale vzdělaní lidé, s výjimkou katolického kněžstva, k životu nepotřebovali. Proto ten jazyk mizel - zejména pak v XVIII. stol. kdy panstvo už bylo integrované do říšské šlechty a nové úřady byly německé.

M. Martinovská 22.5.2012 23:32

Re: Germanizace:

Nevím. Myslím, že taky trochu směšujete dvě věci dohromady - otázku jazykovou a otázku věroučného sporu. Myslím, jsem si skoro jistá, že stavům byla jazyková otázka dost lhostejná, mnozí uměli česky, ale mluvili německy.

Český sněm zaváděl jednací řeč českou zákonem, myslím po Bílé hoře, ale moc se to nedodržovalo. Nešlo primárně o cílenou germanizaci shora (určitě ne před Bílou Horou), ale o kulturní germanizaci, podobně, jako Němci, cítící se vyšší vrstvou, se v jisté době učili francouzsky, než na tu situaci reagoval nacionalismus.

O. Kadlec 23.5.2012 1:12

Re: Germanizace:

Ano, to nebyla germanizace nařízená od dvora, to byla kulturní germanizace střední a horní vrstvy království. Před tím ale byla dlouhá válka, která znamenala kulturní a populační katastrofu doterajší společnosti. Tedy v Německu taky. Ale německá společnost po válce byla ve své střední a horní vrstvě zdecimovaná, nikoli však ohrožená. Navíc neprohrála válku: vyšla z ní politicky svobodná, proto schopná obnovy.

O věroučném sporu jsem nepsal, to je jiná kapitola. Jisté je že není dobré si náboženskou svobodu před r. 1618 idealizovat. To nebyla tolerance jak ji my chápeme, to byl katolicko-evangelický zápas o království. Následná rebelie znamenala katastrofu. Ale evangelická strana si to rozpoutala sama.