24.6.2024 | Svátek má Jan


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Za demokracii superpřímou

Vedle témat ekonomických a kritiky korupce přichází především nové strany, například Babišovo ANO, Okamurův Úsvit, ale i Piráti a Svobodní s návrhy na posílení prvků přímé demokracie.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 2.10.2013 19:12

Přímá demokracie

Přímá demokracie se v antickém Řecku dostala zákonitě do rukou "demagogů" a svými protichůdnými rozhodnutími se zdiskreditovala tak, že ji nakonec téměř nikdo nehájil (slavné Atény obsadilo pár desítek ozbrojenců).

Přímou (v podstatě jakoukoli) demokracii si může dovolit pouze Švýcarsko, které má díky cca 200 letům míru a bankám po staletí peroucích špinavé peníze, patrně nejvyšší životní úroveň na světě a nic podstatného tedy měnit nechce.

M. Sedláček 30.9.2013 18:17

Nevěřím.

Nejsme ve Švýcarsku. Vhodně položená otázka, trochu mediální manipulace a jste v řiti.

L. Severa 30.9.2013 15:33

K referendu v Brně.

Autoři přesunu nádraží nám, kteří byli pro, radili, abychom  se referenda nezúčastnili, protože při malé účasti bude neplatné. Proto byla účast tak malá. Pikantní ovšem je,  že tím pádem  v(neplatném) referendu s převahou zvítězili odpůrci přesunu, kteří potom argumentovali tím, "že se občané v referendu postavili jednoznačně proti přesunu nádraží."  Takže od té doby vím, že nemám nikdy stát stranou - ani v parlamentních volbách.

P. Vaňura 30.9.2013 13:40

Autor by si měl uvědomit, že

Švýcaři jsou schopni v referendech odmítnout třeba zkrácení pracovní doby\, nebo povinné vojenské služby. Oni vědí, že STÁT JE JEJICH.

Češi jsou přesvědčeni, že stát jim byl ukraden a nevědí, co s tím dělat.

Ale ten závěr je skvělý.

Ještě bych přidal jedno referendum ve Švédsku. Tam si odhlasovali náhradu jádra OZE ALE dali si tam zároveň podmínku, že elektřina z OZE nesmí být dražší, než ta z jádra. A protože se, ač tehdy zelení tvrdili, že elektřina z OZE levná bude je tato v reálu šíleně drahá, odejití od jádra se nekonalo.

J. Kanioková 30.9.2013 1:57

Přesně !

Zdejší společnost a hlavně média mají obrovské potíže s objektivitou. Bez této schopnosti jsou referenda lahůdkou pro populisty a média, která si ochočí..

M. Pivoda 30.9.2013 1:22

Jsou občané připraveni na přímou demokracii?

Jsem určitě pro přímou demokracii, ale nejlépe až po dvaceti letech povinné výuky Občanské nauky českých občanů - ve všech věkových kategoriích.

Volba prezidenta se občanům líbila, určitě by se líbila i přímá demokracie. Bohužel český národ se ale v minulých letech na tuto eventualitu vůbec nepřipravoval.