29.2.2024 | Svátek má Horymír


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Všichni jsme myši v kleci

Možná už jste si stejně jako já položili otázku, jak je to možné, že místo podstatných věcí dneska lidstvo minimálně v evropsko-americkém prostoru řeší neuvěřitelné hlouposti.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Prokop 2.1.2018 11:18

Re: Četla paní Šichtařová vůbec Calhouna?

Ano, můj dojem je, že použila pana Calhouna jako odrazový můstek.

Ad zvířata, kočky někdy zabíjejí pro zábavu.

J. Kulheim 2.1.2018 15:22

Re: Četla paní Šichtařová vůbec Calhouna?

Myslím, že kočky to dělají z nudy. Páníček se o ně postará. Dostávají dost žrádla a nejsou závislé na tom co si obstarají sami. Nevím jestli něco takového dělají kočky žijící v přírodě.

Podobně se chovají lidé. Když dostávají peníze od rodičů, tak si žijí nad poměry. Když příliv peněz přestane a musí se uskrovnit, tak se rozvedou.

Dole píši o bažantech, kteří když jsou v ohradě, tak touží po svobodě. Tam si můžou najít to co jim chutná, ale musí se snažit. Když to zjistí, tak se cpou do ohrady, kde mají žrálo sice plesnivé, ale bez námahy.

M. Prokop 2.1.2018 16:00

Re: Četla paní Šichtařová vůbec Calhouna?

Úplně divoké kočky těžko pozorovati, ale měl jsem na mysli ty, které žijí kolem domu, dostávají od lidí jíst, ale stejně loví, ale úlovky nežerou. Jednu jsem sledoval, jak si s již poškozenou myší vyloženě hrála.

J. Kulheim 2.1.2018 16:54

Re: Četla paní Šichtařová vůbec Calhouna?

Já znám jediného zvířecího zabijáka, který nezabíjí proto, aby přežil. Je to jestřáb.

P. Dvořák 2.1.2018 17:03

Re: Četla paní Šichtařová vůbec Calhouna?

Asi jste neviděl kosatku, jak si dlouhé minuty pohazuje s tělem tučňáka nebo co to bylo. Nad hladinu vyhodit, potom potopit a pořád dokola.

K. Šoumal 2.1.2018 17:15

Re: Četla paní Šichtařová vůbec Calhouna?

Tak to znáte poměrně málo. I vámi zmiňovaný lev nezabíjí jen pro potravu. Běžně zabíjí i hyeny a jejich mláďata čistě z konkurenčních důvodů. Aniž by je následně žral. A hyeny dělají to samé...

J. Kulheim 2.1.2018 19:14

Re: Četla paní Šichtařová vůbec Calhouna?

Ano. Jsou to vrcholoví predátoři. Bojují o teritorium. Zrovna tak napadá jedna smečka lvů jinou, když chce získat jejich území. Platí to, že kdo nedokáže uhájit svoje životní zájmy nebo teritorium, je odsouzený k zániku. To platí i o lidech.

Z. Lapil 2.1.2018 14:11

Re: Četla paní Šichtařová vůbec Calhouna?

Lev možná, ale co kočka? Jestli to, co provádí domácí polštářová číča s myšima, není zábava, tak je to co?

I. Širůček 2.1.2018 16:43

Re: Četla paní Šichtařová vůbec Calhouna?

Třeba to je trenink - kočka se musí stále udržovat v kondici, co kdyby přestala bavit své "sponzory", a ti ji vyhodili z domu?

Máme perského kocoura, kterému asi před pěti lety zemřeli během půl roku oba jeho staří majitelé. Šťastní dědicové bytu ho vyhodili - osm let starý, kastrovaný ... žádný užitek z něho, že? Měl štěstí v neštěstí, že to bylo na jaře. Půl roku přežíval venku, pak se dostal do útulku, odkud jsme ho vzali (podařilo se nakonec kontaktovat veterinářku, která znala jeho majitele). Nevím, jak by dopadl v zimě, ale přes léto přežil. Dopadl by stejně i nějaký "gaučový pes", kdyby ho stihl stejný osud?

Z. Lapil 2.1.2018 17:11

Re: Četla paní Šichtařová vůbec Calhouna?

Na psa bych si moc nevsadil na žádného, ani to nemusí být gaučák. Oni i ti lovečtí spíš kačenu či zajíce donesou než aby ho uměli ulovit. Kromě toho jsou psi smečkoví, kočka samotářský život nese líp.

Ono takových případů je spousta. Naše dvě kočky chodí příležitostně terorizovat (a přiživovat se) cizí kocour - jedno oko slepé, hubu nakřivo (jestli se ho někdo pokusil trefit lopatou?). Nevím, má-li majitele. Do misky mu nasypu, ale chovám se k němu odměřeně, netoužím, aby starousledlíky vyštval.

O něco zajímavější je skutečnost, že mezi strávníky máme i blíže neurčený počet ježků.

I. Širůček 2.1.2018 17:27

Re: Četla paní Šichtařová vůbec Calhouna?

Ježků jsme mívali na zahradě víc jak deset, ale postupně mizeli, poslední loni někdy v létě. Ten byl velmi smělý, lezl až do bytu, když nenašel nic k snědku a jednou se mi ve spravedlivém hněvu dokonce vykadil pod stolem, kde sedám u počítače.

Z. Lapil 2.1.2018 17:43

Re: Četla paní Šichtařová vůbec Calhouna?

V takovém případě se nad sebou budu muset zamyslet. Naši ježci sice dovnitř nelezou, ale seuou úplně všude. Že by nespokojenost s kvalitou granulí?

Končím, jdu dělat kulturu. Díky za rozhovor.

A. Alda 2.1.2018 10:27

Děkuji, paní.

Přeji Vám do dalšího roku hodně odhodlání, výkonnosti a pevné vůle.

M. Valenta 2.1.2018 10:18

Ty "myši" ovšem

potřebují nutně ke své klidné existenci politici, církve, průmysl... k onomu bájnému věčnému růstu a čím víc tím líp a když už jim konečně dojde, že to takhle dál už nejde (např. Egypt), tak už je pozdě, a že na konci tohohle mumraje nějaká životaschopná skupina přežije? Spíše přežijí skupinky, které se budou navzájem likvidovat a vše začne od začátku.

M. Prokop 2.1.2018 10:46

Re: Ty "myši" ovšem

Co se onoho "báječného věčného růstu" týče, vy chcete žít zítra hůře než dnes? Protože to je nevyhnutelný následek, pokud růst není. Jako politik byste s tou myšlenkou asi nebyl příliš populární.

Mimochodem, už jste stačil zjistit, že Robejšek a Svobodní jsou dvě různé strany?

M. Valenta 2.1.2018 11:19

Re: Ty "myši" ovšem

Atributů pro "hůře" či "lépe" je celá řada, záleží na prioritách a na tom, jakou cestu si lidé většinově v budoucnu zvolí. Žádný strom ...., ale to jistě znáte. A jako politik? To máte pravdu. To bych se svým programem pohořel stejně jako "realista" Robejšek (asi jsem se někdy přepsal).

M. Prokop 2.1.2018 13:15

Re: Ty "myši" ovšem

Několikrát přepsal.

Autor: M. Valenta Datum: 29.12.2017 13:18 Možná jste si toho nevšiml, ale převážnou většinu předvolebních témat Svobodných tvořily výpady proti EU, běženci a servilita k Rusku a Číně a z toho mě vychází Zemanův volič. http://neviditelnypes.lidovky.cz/rozhovor-zapadni-civilizace-je-v-hluboke-krizi-frd-/p_zahranici.aspx?c=A171228_152603_p_zahranici_wag

M. Valenta 2.1.2018 13:45

Re: Ty "myši" ovšem

Bude to tím, že obě strany jsou si tak podobné, včetně volebního výsledku a také v tom, že k Babišově a Zemanově radosti rozdrobily ještě více zbytky pravicových voličů, které tu po Klausově "pravicovém" představení ještě přežívají.

P. Portwyn 2.1.2018 14:13

Re: Ty "myši" ovšem

Lidé se samozřejmě chtějí mít lépe, to je OK. Problém je v tom, že cíle "mít se lépe" bylo dosaženo příliš snadno a že jej nastupující generace dostala naservírovaný, aniž by musela hnout prstem...

M. Malovec 2.1.2018 9:16

POZOR!

Obezřetnost při volbách - paní Vášáriová je poradkyní pana kandidáta Horáčka!!!

J. Kulheim 2.1.2018 8:44

Přidám svou vlastní zkušenost.

Nedělám "vědecké" experimenty, jenom se dívám jak se zvířata chovají v přirozeném prostředí . Měl jsem to štěstí, že jsem měl možnost pozorovat chování bažantů v umělém chovu. Nebyl to nějaký experiment, ale pouze náhodné pozorování.

Vedoucí odchovny při cestě do práce chytil čerstvě vylíhnuté bažantí kuře ve volné přírodě. Dal ho do kotce se stejně starými kuřaty vylíhnutými v líhních. Bylo jenom jedno a bažantích kuřat vylíhnutých v líhni bylo kolem 400 ks. Mělo o trochu tmavší chmýří a tak bylo dobře rozpoznatelné. Jeho chování bylo odlišné na prví pohled, bylo plaché, když uslyšelo hluk tak se snažilo schovat, zatím co ostatní klidně požírali krmivo. Já jsem tam jenom občas dojížděl a nějak cíleně jsem jeho chování a přizpůsobování se okolí, bohužel, nepozoroval.

Měl jsem možnost dlouhou dobu pozorovat chování starších bažantů, kteří žili ve větších voliérách. Dostávali tak krmnou směs, která mnohdy zplesnivěla a vodu do rozpůlených pneumatik, která v letním horku zapáchala. Bažanti se postupem času zdokonalovali v lítání a snažili se přeletět plot. Některým se to podařilo a měli svobodu a možnost vychutnávat si svobodu. Mohli žrát cokoliv, ale museli si to najít. Za čas bylo vidět jak se snaží znovu dostat do voliéry. Raději žrali plesnivé krmivo a pili smradlavou vodu, než by hledali něco k snědku v přírodě.

Bažant získává už ve vajíčku vzorec chování, aby v přírodě přežil. Raději bude žrát plesnivé krmivo a pít smradlavou vodu než by se snažil hledat žrádlo sám.

D. Polanský 2.1.2018 8:20

Zblbnout nezblbne, ale nepřežije.

V dějinách je vždy vyvraždili ti, co zblbli.

R. Langer 2.1.2018 14:23

Re: Zblbnout nezblbne, ale nepřežije.

Bohužel tomu tak je...

P. Lenc 2.1.2018 8:09

Za článek

pouze dík.

J. Svoboda 2.1.2018 7:28

Článek je jen PR reklama na prodej autorčiny knihy.

Nejvíc jsou z důsledků globalizace zmateni ekonomové, kterým nefungují dosavadní ekonomické poučky a jsou čistě ve vleku ekonomických změn, které ex-post popisují a s predikcí důležitých změn jsou na tom ještě hůř, než to "euroatlantické lidstvo".

Pěkný den.

P. Lenc 2.1.2018 8:07

Re: Článek je jen PR reklama na prodej autorčiny knihy.

HAF!

J. Svoboda 2.1.2018 13:52

Re: Článek je jen PR reklama na prodej autorčiny knihy.

Vy jste argumentační gigant ...

R. Jonák 2.1.2018 9:22

Re: Článek je jen PR reklama na prodej autorčiny knihy.

Jaký vy jste vůl, to se jen tak nevidí.

J. Svoboda 2.1.2018 13:53

Re: Článek je jen PR reklama na prodej autorčiny knihy.

Sprostota není žádný argument.

Pěkný den.

M. Prokop 2.1.2018 10:47

Re: Článek je jen PR reklama na prodej autorčiny knihy.

Stačilo napsat, že jste autorku nepochopil.