1.3.2024 | Svátek má Bedřich


SPOLEČNOST: Stížnost

3.4.2015

Přes seznam obcí, které poskytují otevřená geodata jsem se dostal na povzdych exkolegy Bočka o tom, jak jim úřady nechtějí dávat data a co se s tím dá dělat. A závěr? Dá se s tím něco dělat, a pokud si z vás úřad tropí dobrý den, tak máte jednoduchou a v zákoně ukotvenou možnost: Stěžujte si!

Stěžujte si!

Píšu to sem tučně, abych to fakt jako hodně silně zdůraznil. Protože stěžovat si je ta nejefektivnější možná cesta k nápravě situace. Nic jiného. Tedy abych byl konkrétní:

- Když budete sedět a říkat, že stěžování nemá cenu, že se člověk stejně ničeho nedomůže, že to nakonec voni nahoře udělají jak chtějí a spravedlnosti se jeden nedovolá, tak se opravdu nic nezmění. Jen si budete moci nalípnout tu nálepku OVČAN a opravdu hrdě ji nosit. Ostatně, stejně o sobě tak mluvíte, aniž by vám zjevně došlo, že to není vina státu, ale vaše.

- Když budete všem na potkání říkat, jaká nespravedlnost se vám děje, není to stěžování. Je to frflání, které je naprosto neefektivní. Možná vzbudíte něčí soucit, ale nedomůžete se nápravy.

- Když napíšete do novin, že úřednice Konopásková je megera, co vás poškozuje, tak to není stěžování, které by mohlo něco napravit.

- Když půjdete na úřad a budete řvát na vrátného, Konopáskovou nebo náhodně se na chodbě vyskytující úředníky, není to stížnost, která něco změní.

- Když si sednete do hospody nebo jiného debatního klubu a budete nadávat, jak je všechno prohnilý a člověk se svého nedomůže, tak je to obyčejné držkování, a kdyby byli spolustolovníci co k čemu, tak vám vpálí: Sami si za to můžete!

- Když si dáte tu práci a přečtete si nějaké základy informovaného občana, tak zjistíte, že stížnost má nějaký jasně daný postup. A úřad je založený na postupech, to jistě sami víte. A každé rozhodnutí má nějaké lhůty, nějaké opravné prostředky, stačí jen nebýt líný, kouknout se nebo se zeptat, jaké jsou v daném případě možnosti, sednout a napsat stížnost do správných rukou – většinou nadřízených. Pokud si nejste jisti, tak se někoho zeptejte, abyste do stížnosti nepsali svoje dojmy a emoce, ale věcné námitky. A na tohleto všechno jsou jasně dané postupy, kdy nakonec padne závazné rozhodnutí – buď ve váš prospěch, nebo ve váš neprospěch.

Jednoznačně platí, že šanci změnit rozhodnutí úřadu máte – ale pouze v tom posledním případě, tedy když si budete stěžovat. Nepomůže vám “stěžování”, to je naprosto neúčinné. Pomůže jen a pouze skutečná stížnost!

Převzato z webu Kuřecí con carne se svolením autora