7.4.2020 | Svátek má Heřman, Hermína


SPOLEČNOST: Staří, ale stále dobří

9.6.2007

V dubnu a v květnu letošního roku jsem se zúčastnil dvou šachových turnajů krajského významu (krajský přebor a Ještědský pohár). Oba turnaje se hrály zrychleným tempem – každý hráč měl na partii místo třech hodin pouhých 15 minut, což pochopitelně vyhovuje spíše těm mladším. Turnajů se zúčastnila skoro stovka šachistů ze šestnácti oddílů a –světe div se – podařilo se mi dvakrát vyhrát – mně, seniorovi, který má na krku už 66 „křížků“. Potěšilo mě to a otázky byly nasnadě: Proč se tak stalo, jak je to vůbec možné ? Mladým přece patří svět, rychleji jim to myslí, jsou dravější, bojovnější…. Že by pomohly moje větší zkušenosti? Větší psychické uvolnění při hře? Lepší příprava, herní režim a taktika? Nebo od všeho trochu?

Chtěl bych svoji zkušenost zobecnit, protože je poučná a může být zároveň odpovědí na časté řeči části naší mladé generace: „Jste v důchodu, do ničeho se nepleťte, mějte péči o vnoučata, tu a tam „pokláboste“ v hospodě nebo v cukrárně, nepleťte se ani do politiky!“ Mladí často paušalizují a nechtějí vidět, že každý člověk je individualita, že někdo může být dobrým prezidentem, papežem, vědcem i umělcem ještě v osmdesáti letech (TGM zakládal republiku v 68 letech!) a někdo už je starý ve dvaceti: propadne alkoholu, drogám, nic ho nezajímá, „cloumá“ s ním leda nuda a stává se tak pro společnost nejen přítěží, ale často dokonce i nebezpečím.

Dovolím si proto vzkázat všem našim seniorům: Nedejte se zahnat do kouta, neházejte flintu do žita, nestyďte se pochlubit svými úspěchy. Bojujte s bezohlednými lidmi, kteří vás podceňují, nedejte na odporné řeči, že vás „někdo živí“. Na rozdíl od některých současných příživníků, kteří se práce štítí a žijí ze sociálních podpor, jste pro společnost za dlouhá desetiletí už svoje odpracovali (dříve dokonce i o sobotách!). Navíc máte spoustu zkušeností a podle známého přísloví, že dobrá rada je nad zlato, pomáhejte těm, kteří o to (a za to) stojí. Případným nezájmem se nedejte odradit. Lidé pyšní a hloupí vždycky byli a vždycky budou. Naštěstí jich není mnoho a také „zrají“ a mění se a mohou i po čase dospět k závěru, že je užitečné na vaše rady a doporučení dát. Dejte jim čas, nechejte to na nich a netrapte se zklamáním ani z toho, že někdy i vaši nejbližší zatím nechápou… Pochopí a snad nebude pozdě. Příkladem užitečné spolupráce mladých se starými jsou i výše vzpomínané šachové turnaje. Junior – kterého trénuji - skončil čtvrtý a pátý a za pouhý rok po zahájení tréninku dosáhl druhého největšího zlepšení ze všech hráčů šachu v České republice. Takový mladý člověk se na seniory nikdy nebude dívat „svrchu“.

Na závěr prozradím, co mi pomáhá udržovat duševní formu a „držet krok“ se životem: stále ještě lehce podnikám, zajímám se o společenské dění, jsem zastupitelem města, hodinu denně brouzdám na internetu (získávám informace a píši si s lidmi), navštěvuji kulturní a sportovní akce, zajímám se aktivně o ekologii a trvale udržitelný život, hraji šachy, hovořím s lidmi. Udržuji také svou tělesnou schránku v kondici pěšími, cyklistickými i lyžařskými výlety – prostě žiji. Tak do toho!

Je to někdy k zlosti
slýchat zkušenosti.
Nad rodiči ámen,
pak si údy zlámem.
(Zdeněk Joukl)

Není nad původnost!
Každý po ní touží:
lidé chodí přes most,
to já půjdu louží.

(K. Havlíček Borovský)

www.joukl.cz

sociální ekologAkční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.