Sobota 11. 5. 2024Svatava polojasno10 °C

SPOLEČNOST: Splněný úkol a základ našeho státu

Ivan Gabal Ivan Gabal 20.6.2007
Připomenutí 65. výročí popravy Reinharda Heydricha, kterou provedli českoslovenští parašutisté ze skupiny Antropoid 27. května, bylo rutinní, byť na nejvyšší úrovni hlavy státu a ministryně obrany. Bylo proto i formální a poněkud bezmyšlenkovité. Stojí ale za to myslet na parašutisty, kteří Heydricha popravili, i po letech hlouběji a z perspektivy delšího času.

V letošním roce veřejnoprávní televize odvysílala hraný dokument o konferenci ve Wannsee, kde různé složky nacistické moci prodiskutovaly a propracovaly plán a způsob úplného vyhlazení židovské populace v Evropě. I z upraveného steno-záznamu, podle kterého Britové schůzku rekonstruovali, bylo vidět, že Heydrich byl aktivním iniciátorem a tvůrcem plánu, nikoli jen šéfem meziministerské porady.

Českoslovenští parašutisté tedy nepochybně popravili válečného zločince a masového vraha evropského rozměru. Heydrich nebyl jen katem českého národa, ale aktérem širší evropské genocidy.

Atentát vrátil Československu čest, tvář a uznání. Mnichovská dohoda padla do zneuznání, Československo bylo obnoveno jako právní a státní subjekt. I to bylo dílo parašutistů. A bez něho by politici v Londýně neměli potřebnou váhu a legitimitu k prosazování zájmů demokratického Československa. I v tomto případě platí, že autorita i mandát politiků stojí na schopností vojáků bojovat za suverenitu a likvidovat okupační moc a její aktéry.

Parašutisté byli v době svého bojového nasazení zralí muži. Gabčíkovi bylo 30, Kubišovi a Valčíkovi 28 let. Museli již z výcviku, z úkolu a zejména z morálních a lidských podmínek protektorátu vědět, že mají jen malou šanci svůj úkol splnit a jeho splnění přežít. Šli proto spíše zemřít, a šli zemřít pro nic menšího ani většího než bylo uznání schopnosti své země bojovat s okupanty, navzdory loajalitě většiny, kolaboraci menšiny a své izolovanosti a osamocenosti uvnitř vystrašené české společnosti. Zkusme si představit, že by někdo dokázal v 70. letech popravit velitele tzv. Střední skupiny sovětských okupačních vojsk nebo sovětského velvyslance Červoněnka. Zdá se nám to absurdní? Ale právě to byla pozice a psychologická situace výsadku Antropoid.

Jozef Gabčík byl Slovák z Poluvsie u Rajeckých Teplic, Jan Kubiš z Dolních Vilémovic od Třebíče a Josef Valčík ze Smoliny od Valaškých Klobouku, ale byli to především Čechoslováci, snad právě proto, že v Čechách a na Moravě byl německý protektorát a na Slovensku pronacistický Slovenský štát. I v tom byl smysl nárameníku, který měli na uniformách s nápisem Czechoslovakia.

Je zajímavé, že máme více tendenci připomínat si jejich závěrečný boj v pravoslavném kostele Cyrila a Metoděje v Resslově ulici, než fakt, že splnili těžký a významný úkol. Je fakt, že padnout v boji pro tuto zemi ve chvíli, kdy většina spolupracuje, působí stejně kosmicky jako zabít tyrana, když se všichni bojí byť jen nesouhlasit. V Resslově ulici bojovali kromě tří již jmenovaných také Adolf Opálka, Josef Bublík, Jaroslav Švarc a Jan Hrubý. I oni šli na smrt.

Není asi škoda, že ministryně obrany nenalezla správná slova pro jejich hrdinství. V den letošního výročí atentátu jsem shodou okolností byl v Rajeckých Teplicích a zajel jsem se podívat k rodnému domu, na kterém je pamětní deska Jozefa Gabčíka a v kterém dodnes žijí jeho příbuzní. Pod deskou byl zašlý věnec a nebyla tam žádná čerstvá kytka s trikolórou od českého velvyslance, natožpak od ministryně nebo vrchního velitele naší branné moci.

Ten den večer, 27. května 2007, jsme s přáteli připili v místní restauraci borovičkou na paměť místního chlapa, který před 65 lety oddělal Heydricha. Neuškodí si občas uvědomit, že máme ve své historii také vojáky a nejen Švejky, a zapít to borovičkou.

Psáno pro ČRo 6