Čtvrtek 23. 5. 2024Vladimír polojasno10 °C

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

  • Příspěvků: 70
  • Poslední: 15.7. 2019 16:07
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
D. Green 13.7.2019 11:49

Létající špagetové monstrum :))))

"Je mi líto, že křesťané shledávají víru, že Létající špagetové monstrum stvořilo vesmír, jako "nesmyslnou", ale, opravte mě, jestli se mýlím, křesťané věří, že vesmírná židovská zombie, která byla svým vlastním otcem, může nechat člověka žít věčně, pokud budeme jíst symbolicky její maso a telepaticky jí řekneme, že ji přijímáme za svého pána, čímž nás ona oprostí od zla, které je v podstatě lidstva schované proto, že jakousi ženu, která vznikla z žebra, přemluvil mluvící had, aby snědla jablko z magického stromu." :))))

Výživné jsou odkazy v článku na "dopisy" obou tmářů. Skutečně žijeme v roce 2019 ?

S. Rehulka 13.7.2019 14:15

Re: Létající špagetové monstrum :))))

Je mi 78 roků a z toho žiji půl století v Austrálii. Tehdy, ještě v době mého, příchodu do země, pravidlo společenského chování říkalo, že o náboženství a politickém názoru se slušní lidé nebaví, to je soukromá záležitost. Tehdy byla Austrálie většinově anglosaská, tedy náboženství Anglikánského, tak jako Britanie. Katolíci tu byli v menšině, ale to se lidí přišlých z Evropy, moc netýkalo, at už obětí nacismu, anebo těch s nacisty kolaborujících, či uprchlíků z komunistických kolonií Sovětskéh Svazu. Já byl za Protektorátu pokřtěný knězem Československé Církve Kališnické, jako byl můj tatínek, ale moje maminka byla z Katolické rodiny, takže žádný problem jsem v tom nikdy neměl, zvláště vládnoucí soudruzi mého dětství a mládí to z mého života prakticky vytěsnili ! Vždycky jsem se považoval (a považuji) za Křestana i když (hříšného) a stojím (tvrdě) na straně Židů a Státu Israel. Mimo "Andělíčku můj strážníčku" a "Otče náš", se neumím modlit, ale své děti i vnoučata jsem toto naučil. Do kostelů se chodím podívat na krásu architektury. Je mi ale líto, když slyším, že v mé rodné "staré zemi" má převahu atheismus, což pomáhá úpadku morálky ! Nakonec si dovolím (nekřestanský) odsudek, tedy že předešlý autor příspěvku D.Green, je pablb jeskyní, at nechodí za bouřky venku, mohl by do něj uhodit blesk ! SFR

M. Prokop 14.7.2019 14:14

Re: Létající špagetové monstrum :))))

Green je rudozelené pako.

Slušnost či neslušnost lidí nesouvisí s náboženstvím. Znám slušné lidi i dobytky všech možných denominací, znám slušné lidi i dobytky atheisty.

D. Green 14.7.2019 17:06

Re: Létající špagetové monstrum :))))

Už jsi vykopal na zahradě rudou legitku, marmeládový řediteli ?

J. Lepka 13.7.2019 10:59

Již Terry Pratchet : Malí bohové...

pro neznalé viz:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Malí_bohové

D. Green 13.7.2019 11:51

Re: Již Terry Pratchet : Malí bohové...

:)))) Je to marné, je to marné.

Z. Roller 13.7.2019 9:45

Postavte ten sloup

Nejsem věřící křesťan ani věřící komunista či socialista (přiznejte si - tam všude jde jen o víru, ne o rozum či dokonce vědu) a třebaže jsem si ověřil, že nejhorší idiot je věřící idiot, respektuji právo lidí na víru. Domnívám se, že připomínka mariánského kultu Praze nemůže uškodit, naopak. Kult Husa a českých nekatolíků byl notně propagován zejména Z. Nejedlým a jeho soudruhy, protože tito se jim jevili méně nebezpeční než katolíci - a to jsou pro mě jasné body pro podporu katolictví. Že prý to bude jen kopie. Bude. Stejně jako mnoho soch na Karlově mostě, jako vyšehradská sousoší, jako sv. Jiří na Pražském hradě. To není argument proti. A vy, čeští evangelíci a další nekatoličtí křesťané: nejsem proti vám. Obdivuji vaši pracovitost, touhu po vzdělání, mírnou askezi, hloubku víry, smysl pro rodinu. Jenom trochu víc té tolerance a humoru. Vždyť si uvědomte, že naprosto identickou větou bych mohl oslovit i židy.

J. Kanioková 13.7.2019 17:34

Velký souhlas,

beru to úplně stejně jako vy. Ač absolutní bezvěrec, miluji historii a veškeré památky na události v naší zemi budované předchozími generacemi. Hlavně kostely a hrady. Jak by vypadala architektura naší země, bez těchto základních monumentálních staveb ? Tyto byly vždy srdcem a duší daných lokalit, budily respekt a úctu.

I coby ateista cítím, že náboženství má určitý vliv na morálku. Jisté je, že vždycky existovali v populaci grázli, ale ve věřící společnosti neměli až tak snadné působení. Dnešní ateistická doba jim nahrává. Mají mnohem větší možnosti podvádět, dělat skopičiny. Kašlat na svědomí..

J. Vintr 13.7.2019 21:39

Re: Velký souhlas,

Křesťanství především uznává už dva tisíce let stejnou morálku, založenou na Desateru. V poslední době jsme svědky postupného ohýbání těchto morálních kritérií až k jejich pravému opaku. Proto křesťanství a především katolická církev tolik vadí.

J. Vintr 13.7.2019 9:22

Za vznikem všech protestantských sekt

nestály "náboženské" důvody, ale osobní ambice jednotlivců, kteří si chtěli pro sebe urvat kus vlivu, který měla katolická církev. Ve většině případů šlo o duchovní osoby, které se také nechtěly smířit s celibátem. O rozšíření a etablování těchto sekt se pak postarali ti, kteří to využili jako vítanou záminku ke krádeži majetku katolické církve a katolíků. V dalších dobách posloužila v mnoha případech "jiná víra" k ospravedlnění "náboženských" válek, v nichž pochopitelně nikdy o žádné náboženství nešlo. V dnešní, době, kdy už se žádné války nevedou a nejde moc a víceméně ani o majetek, zmizely faktické důvody existence protestantských církví. Vždyť je absurdní, aby lidi rozdělovala víra v jednoho a toho samého Boha a výklad textu těch samých svatých knih. Jenže zvyk je zvyk a "protestanti" se musí za každou cenu vymezovat proti katolické církvi, aby obhájili nesmyslnou existenci svých církví.

J. Jurax 13.7.2019 12:39

"Vždyť je absurdní, aby lidi rozdělovala víra v jednoho a toho samého Boha a výklad textu těch samých svatých knih."

Inu, nesporně.

Leč není stejně absurdní v toho jednoho a toho samého boha vůbec věřit? Vůbec věřit v jakékoliv bohy?

A s tou nesmyslnou existencí protestantských církví - inu, z jejich pohledu je nejspíš nesmyslná existence té katolické. A z mého pohledu neznaboha, ateisty a bezvěrce je nesmyslná existence všech ... :-) ... což Vás navzdory smajlíku zajisté urputně popudí ... :-)

J. Vintr 13.7.2019 12:57

Re:

A není absurdní věřit, že naše existence nemá žádný smysl a pokračování? Bez ohledu na to, jestli je to nebo není pravda. O co vás ochudí, když budete věřit v existenci nějakého vyššího smyslu naší existence a co vám přinese, když budete věřit, že naše existence je jen náhoda a nemá žádný smysl?

J. Jurax 13.7.2019 13:11

Inu, po mém soudu uvádíte až pozoruhodně absurdní argument. Mimochodem to "ochudí" a "přinese" se dá prohodit, aniž by se absurdnost výroku snížila ... a jaký vyšší smysl naší existence máte na mysli? Co to vlastně je?

A ovšem ... věřte si v co chcete, když Vám to udělá dobře ... :-)

J. Vintr 13.7.2019 13:17

Re:

Tak to zkusím jinak. Nepřijde vám absurdní, že by všechno, co se děje v naší hlavě, bylo jen výsledkem nějakých nahodných interakcí částic hmoty? A že by stejným náhodným projevem bylo fungování světa kolem nás a celého vesmíru?

J. Jurax 13.7.2019 13:26

Ne. A proč by mělo?

Máte za to, že přírodní zákony jsou dílem božím? A jestli ano, pak jako stvořitel těchže by mi vyhovoval bůh Ahura Mazda, má takové hezké jméno ... :)

J. Vintr 13.7.2019 13:50

Re:

Je jedno, jak nazvete toho, nebo to, co stojí za vznikem našeho vesmíru se vším, co obsahuje, ale v žádném případě to nemohla být náhoda. Když budete koukat na dokonale fungující stroj, zcela zaručeně vás nenapadne předpokládat, že se jen tak náhodou poskládal sám z elementárních částí hmoty. Takže proč takovou blbost předpokládat o celém vesmíru?

J. Lukavsky 13.7.2019 18:11

Re:

"Když budete koukat na dokonale fungující stroj" No jádro pudla je asi v tom, že organismy nejsou žádné dokonale fungující stroje, jsou to velice nedokonalé, ale jakž takž fungující stroje. Každý v sobě nese hned řadu všelijakých nedostatků (slepé střevo např., slepá skvrna v oku obratlovců......). "ale v žádném případě to nemohla být náhoda" problém asi je v tom, že si nedokážeme představit v jakém např. časovém rozměru ta náhodná a slepá evoluce pracuje. Zkuste si spočítat následující: máte přesýpací hodiny kde každý den spadne jedno zrnko písku. Evoluce pracuje cca 3,5 miliardy let. Kolik toho písku to bude a jak to uvezete? Říká se tomu paradox slepého hodináře: Může slepý hodinář sestrojit pracující orloj? J.L. end

J. Vintr 13.7.2019 20:27

Re:

Jestli vám připadají živé organismy nedokonalé, tak ukažte na nějaký složitý lidský výrobek, který dokáže fungovat desítky let, přestože se s ním většinou dost hnusně zachází, dokáže se přizpůsobovat prostředí, sám si opravuje poškození a dokáže se replikovat.

Co se týká těch miliard let evoluce, která údajně jen tak naslepo náhodou dokazala vytvořit všechno kolem nás, je to jako tvrdit, že kdyby se daly do bedny všechny soucastky, ze kterých se skládá auto (ne jen atomy hmoty, z nichž se to skládá, aby se to usnadnilo) a počká se několik miliard let, tak se z nich to auto zákonitě samo někdy poskládá. Jestli něco není možné, tak se to nestane za libovolně dlouhou dobou. Odvolávat se na evoluci je jen ubohá berlička aby lidé nemuseli přiznat, že prostě neví. Lidem se nepodařilo vyrobit uměle ani tu nejjednodušší živou buňku a to na rozdíl od té slepé evoluce mají k dispozici vzor ve finálním produktu a znají všechny komponenty, z nichž se to skládá, takže by na to teoreticky neměli potřebovat miardy let pokusů a omylů jako ta vaše evoluce.

J. Jurax 14.7.2019 15:33

No, tu nejjednodušší živou buňku se už vyrobit i podařilo ... :-) ... a na rozdíl od miliardy let trvající evoluce na to lidi mají zatím tak přinejlepším pár set let ... :-)

Jinak nechápete principiální rozdíl mezi biologickým systémem a systémem jaksi "strojním" - neumím to líp pojmenovat - do něhož počítám vše od parního stroje až po superpočítač.

A když to vezměte jaksi pfilozóficky a hodně z výšky - stroje vyrábějí stroje, není to samoreprodukce strojů? ... :-)

J. Vintr 14.7.2019 19:25

Re:

Co jsem se dočetl, tak ta umělá "živá" buňka tak úplně živá není. Možná bude problém s tím životem, který se zatím vymyká lidskému poznání. Proč je jednou nějaká kombinace stavebních prvků organismu živá, a proč může být naprosto stejná kombinace neživá. Lidé dovedou zkopírovat z přírody už leccos, což ovšem vůbec nedokazuje, že by to mohlo vzniknout i náhodou. I v té miliardy let trvající evoluci by muselo dojít ke vzniku něčeho kvalitativně nového v jediném okamžiku, takže je úplně lhostejné, kolik času tomu předcházelo.

S těmi stroji je to samozřejmě jen přirovnání. Asi zbytečné, protože podle vašich reakcí si vůbec nerozumíme.

J. Jurax 14.7.2019 15:15

Inu, on argument, že potřásáním pytlíku se součástkami nevznikne mixér je argument kreacionisty často užívaný, avšak pitomý.

A použiji klasické opáčení - stvořilo-li náš vesmír něco, co pracovně nazveme bohy, pak vyvstává otázka, co stvořilo ty bohy?

A ještě - plete si náhodu s přírodními zákony. Věci se dějí v souladu s nimi, byť všem nerozumíme. A tu nevědomost projektujeme - tedy někteří projektují - do představ stvořitelů, bohů, nadřízených inteligencí a tak dál a podobně.

J. Vintr 14.7.2019 21:36

Re:

Nemyslíte, že "vědecký" názor, že všechno vzniklo jen tak náhodou samo od sebe, je mnohem pitomější? Kdybyste ho aplikoval na cokoliv, co vidíte kolem sebe, tak vás budou mít za idiota. Myslíte, že když to vztáhnete na celý vesmír a zamontujete do toho miliardy let a nějakou "evoluci" bude to méně pitomé?

J. Jurax 15.7.2019 15:52

Opakuju, plete si náhodu s přírodními zákony ...

K. Janyška 13.7.2019 9:07

Rudí a černí jsou zlem lidského světa.

Jejich přesvědčení o tom, že lidský svět řídí někdo je lidstvo permenentně ohrožující. Ono ho řídí něco, tedy jeho spontánní řád. Vždyť jeho pravidla tvoří lidskou mmysl... Dzp.

J. Sova 13.7.2019 8:10

Článek potzvrzuje,

že náboženství přispívá k nedorozumění mezi lidmi.

J. Vintr 13.7.2019 13:01

Re: Článek potzvrzuje,

Ano, díky tomuto nedorozumění se sjednotila celá Evropa na jedné kulturní úrovni a dopracovala k civilizaci, která minimálně o víc jak tisíc let předběhla všechna ostatní společenství na této planetě.

J. Jurax 13.7.2019 13:21

Ano.

A stalo se tak navzdory dogmatickému katolicismu. A povšimněte si, že rozvoj evropské civilizace nastal až v renesanci a později, když vznikly a přežily konkurenční náboženské proudy proti katolictví se vymezující, následkem čehož přestala hrozit katolická teokracie.

A těch tisíc let a všechna ostatní společenství - minimálně řád uberte, to by snad mohlo odpovídat začátku věku páry. A dnes už to stejně neplatí.

J. Vintr 13.7.2019 13:32

Re:

Zřejmě máte hodně špatné informace o historii. Víte, že ten "dogmatický katolicismus" byl během větší části minulého století jediným nositelem vzdělanosti a gramotnosti? Že všechna literární díla z minulosti, včetně té antické, se uchovala do dnešní doby jen díky klášterním knihovnám? Že všichni vzdělaní lidé až do konce předminulého století získali vzdělání v církevních školách a mnoho z nich bylo dokonce přímo duchovními osobami? Že ta vaše renesance se celá odehrávala v křesťanském prostředí a nebyla ani v nejmenším proti náboženství?

J. Vintr 13.7.2019 21:44

Re:

Pardon, minulého tisíciletí ...

P. Zinga 14.7.2019 12:01

Re:

Pane Vintře, jste vedle: církev upírala lidovým masám vzdělání, monpolizovala si ho pro sebe. Už jenom to, že bránila přeložení Bible do národních jazyků a tím ji zpřístupnila širokým vrstvám. Kdy začali katoličtí kněží provádět mši ne-latinčinou?

Už jenom důraz na nicotu pozemského života byl brzdou rozvoje společnosti, naštěstí se toho drželi pouze ti dole, nic jiného jim vlastně nezbývalo. Teprve reformace přidala pozemskému životu na důležitosti. Jinak ovšem je katolicismus k hříšnému pozemskému životu člověka vstřícnější, skrze institut zpovědi. Fanatiků je dnes ponejvíce u anglikánů a pod.

J. Vintr 14.7.2019 22:20

Re:

"Lidovým masám" nikdo vzdělání neupíral, ty o něj prostě nestály. Dnes by to asi nebylo o moc jiné, kdyby nebylo základní vzdělání povinné. Církev naopak poskytovala vzdělání bezplatně a zcela demokraticky. To, a samozřejmá znalost latiny u všech vzdělaných lidí v celém evropském prostoru, bylo základem vědeckého pokroku.