Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

SPOLEČNOST: Roman Joch neposlouchá Hendrixe

diskuse (96)
Dnes, 18. září, je tomu právě 40 let, co zemřel kytarista Jimi Hendrix, jedna z ikon popkultury 60. let minulého století. Ta smrt byla pro rockovou hvězdu jeho typu docela příznačná - Hendrix se v opilosti udusil ve spánku vlastními zvratky. Necelé tři týdny poté se předávkovala heroinem zpěvačka Janis Joplinová. A devět měsíců nato podlehl v Paříži (zřejmě) srdečnímu záchvatu Jim Morrison ze skupiny Doors. Tragický konec této legendární nesvaté trojice se stal symbolickou tečkou za dekádou velkého mejdanu květinových dětí, který snad nejlépe vystihl Timothy Leary svým sloganem "Turn On, Tune In, Drop Out".

To, co se odehrálo během zmíněného desetiletí v západním světě, dodnes fascinuje kdekoho, v pozitivním i negativním smyslu slova. Jedněm to připadá jako unikátní, neopakovatelná a spontánní doba svobody, kdy se bořily hranice, posouvaly konvence a padala tabu. Jiným zase jako doba nepřiměřené, arogantní a frackovité vzpoury rozmazlené mládeže proti "establishmentové" generaci svých rodičů.

Romana Jocha znám jako esenciálního konzervativce, a proto se nedivím, že zašel ještě dál. V článku pro HN nazval 60. léta jednou "z nejdestruktivnějších dekád v dějinách lidstva". Tvrdí, že tehdy prý starou levici nahradila nová, jejímž cílem bylo zbavit západní společnost morálních a tradičních norem, což se jí částečně povedlo (nutno dodat, že Joch má na mysli situaci v tehdejším západním světě, ne realitu za železnou oponou). Pro tento názor, jak vystřižený z argumentační výbavy americké "religious right", mám sice jisté pochopení, ale naprosto jej nesdílím. Nebyl to přece žádný odněkud řízený pokus o skrytou socialistickou revoluci či antisystémový převrat. Vždyt´ ani ideologicky či filozoficky nešlo o žádné jasně definované hnutí, spíš o poněkud zmatenou, nekonzistentní a neukotvenou tříšť všeho možného: východní náboženství, mytologie přírodních národů, egoistický hedonismus, důraz na vlastní individuální prožitek, změněné stavy vědomí pod vlivem drog, povrchní deriváty různých -ismů, něco salonního levičáctví spolu s kultem mládí a pokroku a další a další vlivy. Vše se také odehrávalo v rámci daného společenského systému, ten nebyl ohrožen ani na chvilku - tehdejší máničky se změnily na dnešní příslušníky střední třídy, kteří by stávající řád nechtěli bořit ani náhodou.

Daleko víc se mi líbí, jak definuje 60. léta nizozemský filozof a literární vědec Maarten Doorman ve své knize "Romantický řád". Řadí je mezi jednu z romantických "vzpour" či výronů romantického individualismu, kterých euroamerická civilizace zažila od počátku 19. století už několik. Neváhá vést spojnici mezi zakladateli romantismu jako Herderem, Schillerem či Byronem a už zmíněným Jimi Hendrixem nebo Andy Warholem. Porovnává vzezření Shelleyho, Novalise či Beethovena se zevnějškem hippies. A festival ve Woodstocku je pro něj karnevalem "hluboce zažitých klišé romantického ideového arzenálu". Zasazení do takového kontextu je podle mě pro 60. léta mnohem vhodnější než Jochovo přepjaté ideologizování. Koneckonců, i Jochovy ostré výroky můžeme (samozřejmě do určité míry a s velkou nadsázkou) považovat za jakousi současnou variantu způsobu, jakým již před 170 lety tradicionalista J. K. Tyl odsuzoval "rozervance", romantického básníka K. H. Máchu.

Na druhou stranu má Joch určitě pravdu v tom, že uvolněná atmosféra 60. let byla velmi brzy politicky zpracována, z čehož se zrodilo mj. hypertrofované pojetí lidských práv jako souboru kolektivních nároků, které lze vynucovat právní cestou, doprovázené bičem politické korektnosti. Dnes jde o jeden z hlavních ideových sporů mezi levicí a pravicí. Démonizovat kvůli tomu ale celou tu dekádu jako Joch je přehnané. To, co bylo naivní a krátkodeché, se postupně vypařilo a kondenzuje dnes jen v podobě nostalgických vzpomínek. A nejdéle z 60. let přetrvalo to, co se tehdy zrodilo v kultuře, zejména v hudbě - na tomto poli byla úroda tak bohatá, že ji lze de facto sklízet dodnes. Například bez fenomenální instrumentální virtuozity Jimiho Hendrixe by dnešní rocková hudba nebo hra na elektrickou kytaru vypadaly úplně jinak. Ten kousek romantika v každém z nás by si to zrovna dnes mohl připomenout.

Poslanec Evropského parlamentu za ODS

Aston Ondřej Neff
27. 7. 2024

Jako zlověstné předznamenání byl teroristický útok na francouzskou železniční dopravu. Sabotáž...

Jakub Michálek
27. 7. 2024

Autoritáři mají jedno společné: odpudivý a nenávistný jazyk, který uměle vyrobila mašinérie...

Marian Kechlibar
27. 7. 2024

Základní příčinu shrnul architekt Jan Kasl slovy „systém tvoří stavebním řízením nepolíbení...

Jan Ziegler
27. 7. 2024

Pro některé jedince v Česku je národovecký maďarský premiér velkým vzorem. Ve skutečnosti však...

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
26. 7. 2024

Jako uchazeče o post eurokomisaře navrhuje vláda Josefa Síkelu.

přečetl Panikář
25. 7. 2024

Že mají dámské plavky předvádět muži, považovali diskutující, včetně řady ženských sportovkyň, za...

Milan Smutný
26. 7. 2024

Co je vlastně ten dnes již jedněmi (spotřebiteli a podnikateli) proklínaný systém, druhými...

Tomáš Kazda
26. 7. 2024

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Lidovky.cz
26. 7. 2024

Zatímco se na řece Seině v Paříži plavily desítky lodí se sportovci během oficiálního zahájení...

Stanislav Kučera
26. 7. 2024

Roli čestného vůdce výpravy zažil už při hrách v Riu, kde slavnostní zahájení probíhalo na...

Jaroslav Veis
26. 7. 2024

Fotbal nemá logiku, zněl počátkem léta co chvíli z televize oblíbený citát slavného fotbalisty a...

Luboš Jirsa
26. 7. 2024

V Paříži v pátek oficiálně začaly 33. letní olympijské hry. Zúčastnit se jich má pod neutrální...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz