24.2.2024 | Svátek má Matěj


SPOLEČNOST: Ocásci

6.7.2015

Ve slušné společnosti se Deník Referendum nezmiňuje, ale udělám výjimku. Pan Bittner zveřejnil sloupek Kdo všechno dělal ramena u Třech ocásků a promlouvá k události, co se stala tuhle. Totiž osazenstvo kavárny vydalo fotku, kde vyjadřují solidaritu s imigranty a ochotu je přijmout, načež se do podniku vypravila parta šulínů “dělat bububu”. Dokonce někomu vrazili pár facek. Kretenismus jak vrata.

Pan Bittner se rozvášnil a přispěchal vyčinit obyčejným lidem, těm tichým podporovatelům zla. Tak jako ne že bych neměl sto chutí si odplivnout pokaždé, když slyším spojení “slušný občan” (něco jako “poctivý pracující”). Ne že bych se nedomníval, že slušní občané jsou často motorem a hybatelem největších svinstev. Ale když už jim chci naložit, tak bych se neměl nechat unést spravedlivým hněvem.

“Apeluju na vás, vy „slušní Češi“, co se bojíte o budoucnost svých dětí, co máte starost o práva svých žen (…) Uvědomte si, že jste to vy, kdo v sobotu nezaplatil útratu, vyhrožoval dívkám za pultem, kdo rozbíjel cizí majetek, a kdo fyzicky napadl hosta, který se dívek zastal,” píše Petr Bittner, a pokračuje: “Na které straně barikády vlastně stojíte a na které chcete stát? Na té hloupé, nebezpečné a agresivní spolu s nácky a teroristy, nebo na té solidární, otevřené a mírumilovné spolu s ostatními, kteří nechtějí padnout jejich zlu za oběť?” Pak pokračuje, adekvátně médiu, tím, že za to stejně může kapitalismus, ale rád bych se zastavil u toho momentu, kdy davu připisuje konkrétní činy.

Což je taky pitomost, protože ačkoli v morální rovině je možná jeden každý mlčící spoluviníkem, tak takováhle prohlášení nefungují.

Logicky:

Jste to vy, kdo dal facku hostovi? Ne!

Přitakali jste tomu? Ne!

Máte na rukou jejich krev? Ne, to je nesmysl. A tak je snadné všechny podobné argumentace odmítnout jako nesmysly en bloc.

Mlčíte k tomu. Přišli si pro sluníčkáře, tak trochu jim to přejete, ale násilí se vám hnusí, tak řeknete, že “tohle už bylo za hranou”. Možná: “za hranou, ale koledovali si!” Vy byste to neudělali. Udělali to jiní. Vy s tím nesouhlasíte, ale zase ne tak moc.

Nejste to vy, kdo bije, nejste to vy, kdo to schvaluje. Vy jste jen ti, kdo utvářejí atmosféru ve společnosti. Možná vás děsí to, že se tohle děje. Vy v tom nevidíte souvislost.

Možná budete pak říkat: “Takhle jsme to nechtěli. My jsme se jen báli o náš národ, o naše děti, o naši budoucnost… tohle se nemělo stát…”

No a pak do článku o nutnosti porozumění vrazí autor výkřik o tom, že se musí všichni rozhodnout, na které straně barikády budou stát!

Ale co, je to Deník Referendum, konzistence není očekávána, hlavně když demaskujeme kapitalisty!

Převzato z webu Kuřecí con carne se svolením autora