18.6.2024 | Svátek má Milan


SPOLEČNOST: Nevím, kdo jsem

26.9.2011

Na jaře probíhalo sčítání lidu a mně přišlo několik formulářů. Na mě, na děti, co máme v pěstounské péči, na dům, a já jsem je coby zákonů dbalý občan začal vyplňovat. Zasekl jsem se ve svém formuláři na kolonce zaměstnání, nevěděl jsem, co tam mám napsat. Jsem placen jako pěstoun ve zvláštních případech, o čemž jsem již psal na Neviditelném psu v minulosti. Z tohoto postavení mimo jiné plyne, že pokud chci za svou práci s dětmi pobírat odměnu, nesmím mít žádné jiné příjmy. Podle zákona nemám a nemohu mít s nikým uzavřenou žádnou pracovní smlouvu, nejsem tedy zaměstnaný. Nezaměstnaný ale asi taky nejsem, jsem přece placen státem za práci s dětmi. Tak jsem napsal přes el. podatelnu Ministerstva práce a sociálních věcí následující dotaz:

Dobrý den, jsem pěstoun pobírající sociální dávku odměna pěstouna ve zvláštních případech, nemám tedy s nikým uzavřenou žádnou pracovní smlouvu. Prosím o informaci, co mám uvést do kolonky zaměstnání v sčítacím listu Sčítání lidů domů a bytů 2011. Děkuji předem za odpověď. S pozdravem, Martin Pich a uvedl jsem adresu. Obratem mi přišlo potvrzení o přijetí.

Víc jak měsíc jsem čekal na odpověď, mezitím jsem nemohl odevzdat sčítací formulář v termínu, protože jsem nevěděl, co tam mám napsat. Poslal jsem tedy na MPSV urgenci:

Dobrý den, v březnu jsem zaslal dotaz přijatý pod číslem jednacím 2011/24603 a do dnešního dne jsem neobdržel odpověď. Žádám odpověď a vysvětlení, proč nebyl můj dotaz řešen. S pozdravem, Martin Pich a opět jsem hned dostal potvrzení.

Protože jsem se opět do měsíce nedozvěděl, kdo jsem, napsal jsem stížnost ministrovi:

Dobrý den, pane ministře, v letošním roce jsem na Vaše ministerstvo zaslal dotazy přijaté pod č.j. 2011/24603 a 2011/36805 a ani na jeden mi nepřišla odpověď. Žádám Vás o nápravu. S pozdravem, Martin Pich

Nejdřív mi zavolala nějaká paní a ověřila si moji fyzickou adresu, poté jsem obdržel odpověď mailem:

Vážený pane Pichu, níže Vám zasílám odpověď pana ministra Drábka na Váš e-mail. S pozdravem Vladimíra Jindřichová kancelář ministra

Vážený pane Pichu, obrátil jste se na mne e-mailem zaevidovaným pod č. j. 2011/59950 se sjednáním nápravy, neboť Vám údajně nebylo odpovězeno na vaše e-maily zaslané na MPSV a zaevidované pod č. j. 2011/24603 a 2011/36805. Po prošetření Vám sděluji následující: V souvislosti s Vaším dotazem Vám byl 27. května podatelnou Ministerstva práce a sociálních věcí na Vaši uvedenou adresu vyexpedován dopis ředitele odboru koncepcí trhu práce pod Čj. 2011/24603-411. Toto vyjádření reagovalo na Váš původní dopis s č. j. 2011/24603-411 a současnou následnou urgenci s č. j. 2011/36805-411. Omluvný dopis zároveň vysvětloval zpoždění odpovědi postupným posuzováním dotazu řadou útvarů Ministerstva práce a sociálních věcí. Expedice tohoto dopisu na Vaši adresu je neměnně zaznamenána v elektronickém systému.

V příloze Vám zasílám pro informaci kopii tohoto dopisu. Dr. ing. Jaromír drábek, v. r. ministr práce a sociálních věcí.

Problém byl v tom, že jsem poštou nedostal žádný dopis a mail z ministerstva neobsahoval žádnou přílohu. Zase jsem byl na začátku. Napsal jsem tedy panu ministrovi podruhé:

Dobrý den pane ministře, ve středu jsem obdržel e-mailem odpověď na moji stížnost 2011/59950, ze které jsem se dozvěděl, že mi nedošel dopis z Vašeho ministerstva, který si ale mohu přečíst v příloze. Problém je v tom, že e-mail žádnou přílohu neměl, o čemž se můžete přesvědčit v příloze tohoto e-mailu, takže jsem se opět odpověď na moji otázku nedozvěděl. Pokud mají Vaši spolupracovníci problém poslat dopis tak, aby došel, a připojit přílohu k e-mailu, navrhuji další řešení a jsem ochoten si pro odpověď přijet na Vaše ministerstvo osobně. Pokud Vám můj návrh vyhovuje, napište prosím, kdy a kam se mám dostavit. Zároveň bych ocenil, kdyby mi cestovní náklady byly proplaceny, netrvám však na tom. Děkuji za spolupráci předem. S pozdravem, Martin Pich.

Již tradičně se nic nedělo, tak jsem se po uplynulém měsíci obrátil na ombudsmana s žádostí o pomoc. Ten hned zapracoval a do dvou dnů jsem dostal z MPSV mail:

Vážený pane Pichu, na základě Vašeho podnětu Veřejnému ochránci práv, Vám ještě jednou zasílám odpověď pana ředitele Duháně, kterou jsme Vám odesílali poštou dne 27. 5. 2011 na adresu: Martin Pich... a kterou jsme Vám i zasílali emailem po každé Vaší urgenci, naposledy 24.8.2011 (viz níže). Pro jistotu Vám tento dopis kopíruji přímo do textu tohoto emailu.

Vážený pane Pichu, omlouvám se za zpoždění, se kterým reaguji na Váš dotaz týkající se vyplnění kolonky zaměstnání v sčítacím listu "Sčítání lidu, domů a bytů". Jeho důvodem je postupné posuzování Vašeho dopisu řadou útvarů Ministerstva práce a sociálních věcí. Když Váš dotaz nespadal do kompetence žádného odborného útvaru, byl jeho odpovědí pověřen odbor koncepcí trhu práce.

Sčítání lidu, domů a bytů je rozsáhlým statistickým průzkumem, který je plně v kompetenci Českého statistického úřadu. Ministerstvo práce a sociálních věcí se metodicky ani organizačně na jeho průběhu nepodílí a tudíž ani nemůže poskytovat informace s ním související. S pozdravem Ing. Štefan Duháň, v.r.

Tak ani po půl roce nevím, kdo jsem!

Ve Vysoké Srbské 22. září 2011