16.6.2024 | Svátek má Zbyněk


SPOLEČNOST: Neomezujeme si svobodu volbami?

22.5.2009

Když jsme před 19 lety vstupovali do kampaně před prvými svobodnými parlamentními volbami, po více než půl století diktatur, měl jsem nepochybný pocit zásadního rozšíření svobody a debaty o možném dalším vývoji země. Když se dnes rozhlédnu na vstupu do evropských a posléze parlamentních voleb, mám pocit opačný, tedy zúžení prostoru debaty, evropských témat i budoucího vývoje. Dokonce mimo volební kampaň debatujeme více a k věci než v hrubé negativní kampani.

Přelidněné stánky na knižním veletrhu minulý víkend na pražském výstavišti mi připomněly časy, kdy byla kniha náhradou veřejného života a únikem před úděsnou a negativní komunistickou propagandou.

Zažíváme tedy znovu neokomunistickou propagandu?

Myslím, že tak jednoduché a špatné to není. Přinejmenším současnost není jednohlasným monologem. Máme monologů více. Ovšem bolševický říz argumentů a úroveň lhaní a demagogie paralelu snese.

Jádrem pudla je podle mne negativní kampaň. Zatáhla ji k nám americká kampaňová firma PSB, kterou si najala ČSSD před minulými parlamentními volbami v roce 2006. A protože jsme na ni nebyli zvyklí, velmi rychle zabrala a ODS, která byla zejména v terčové zóně, na ni dodnes nenašla odpověď. Přes velký náskok modří v parlamentních volbách vyhráli jen těsně, v krajských pak byli poraženi na hlavu a plošně. Dnes je patrné, že ODS přijala výzvu a vyrazila s negativními kampaňovými prostředky rovněž. Po mém soudu je to chyba, ale je to chyba opět ODS.

Negativní zastrašování voličů ale kontaminovalo českou politiku plošně a do hloubky. A tak nás dnes straší nejen úšklebek George Bushe s Topolánkem a Zahradilem z ošklivých billboardů ČSSD, ale i deformovaný obličej Jiřího Paroubka nebo Davida Ratha jako ničitelů české země z plakátů ODS. Jiná dáma se hrdě hlásí ke svému komunistickému zázemí a pouští na nás po bolševicku hrůzu ze sudetských Němců a hrozí bezmála okupací českých zemí invazí Evropské unie, jakkoli bez reptání seděla pět let v Evropském parlamentu. Jiní nám zase vyhrožují ztrátou suverenity a nadvládou evropských mocností, ačkoli je hlavní zásluhou Evropské unie, že nás ochrání právě před nadvládou a rabováním lidí, jako jsou tito kandidáti.

Společným jmenovatelem zastrašování je, že jsme malinká a bezmocná zemička, kterou dotčení v zájmu nás všech ochrání před nastupujícím nepřítelem. Nevolte svobodně, říká se nám, volte ve strachu, v obavách a v úzkosti z katastrofy způsobené těmi druhými.

V negativní kampani se vůbec nemluví o tom, co kdo bude a chce dělat, ale o tom, co zničí a způsobí za škodu ten druhý. Je to tak trochu jak ve venkovské jednotřídce – hodně překřikování, vzájemného obviňování ve snaze se představit jako jediný adept povýšení.

Negativní kampaň vzbuzuje komplexy méněcennosti a sází na ně. Potlačuje rozum a cíleně vyvolává strach a nenávist. Negativní kampaň v českém duchu svobodu voleb poškozuje a ničí občanské sebevědomí. Samozřejmě, jde o to, zda si toto omezení necháme vnutit nebo se budeme rozhodovat svobodně podle vlastních představ a preferencí. Účelem negativní kampaně je právě takové svobodné rozhodování znemožnit. A mimochodem, co asi vyhovuje dotčeným politikům, že se nemůžeme bavit o tom, kolik miliard nákladů na předsednictví bylo promrháno pádem vlády a jak drahé budou škody na našem evropském dobrém jménu. Nemůžeme se bavit o tom, proč prezident zřejmě obstruuje a podkopává své plnění řádných ústavních povinností v souvislosti s Lisabonskou smlouvou. Nebudeme se bavit o tom, proč nám někdo znemožnil čerpání evropských fondů v krizi a dostupnost několika set evropských miliard. Nebudeme se bavit ani o tom, proč česká média neotevřou svobodnou diskusi, ale zato jsou hlásnou troubou extrémistických pochodů a rasistických akcí. A že nás to stojí na výdajích za policejní zákroky desítky milionů, což jsou státní výdaje na další negativní politickou kampaň extrémistické strany, zřejmě nikomu nevadí.

Byl jsem v dobrém rozpoložení, když jsem minulou sobotu celou hodinu podepisoval knihu na veletrhu a bavil se s návštěvníky. Viděl jsem řadu dalších dobře naladěných lidí, kteří prezentovali své knížky a myšlenky, které nám dnes v politice tolik chybí. Když jsem ale vyšel ven, uvědomil jsem si, zda mne náhodou někdo opět nechce po letech vytlačit z veřejného života a uzavřít na chalupu do světa knih a úzkého kruhu přátel, do rezignace na veřejný politický diskurs a volební kampaň jako soutěž programů, vizí a myšlenek namísto negativního napadání soupeřů.

Je na čase začít o české politice mluvit pozitivně a z tohoto hlediska ji pečlivě zkoumat a hodnotit. Jinak se z toho negativního svinstva politiky bez programu a bez vize nedostaneme a nebudeme svobodní. Na závěr bych mohl napsal po česku: Nezkusíme to? Ale řekněme si to raději západoevropsky: Pojďme to udělat.

Vysíláno na ČRo 6, publikováno na www.rozhlas.cz/cro6 a autorově blogu na www.aktualne.cz