24.10.2020 | Svátek má Nina


SPOLEČNOST: Nástup nové totality?

7.10.2019

Smutná zpráva o úmrtí Karla Gotta téměř zastínila informaci o tom, že předseda dětské sekce Psychiatrické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně doktor Jaroslav Matýs rezignoval. Doktor Matýs koncem září poskytl serveru Info.cz rozhovor o zjevně „zvláštní“ Švédce Gretě Thunbergové. Nazval ji „nezralým dítětem s autistickými problémy bez sebemenšího sociálního cítění“.

V rozhovoru se mj. dočteme:

Na otázku moderátora „Jasná námitka zní, zda to můžete diagnostikovat takto jasně na dálku, aniž byste ji viděl? Je to etické?“ Matýs odpověděl: „Zaprvé: nedovolil bych si to u člověka, který svou diagnózu takto veřejně nepřizná. A celkovou diagnózu na dálku taky ne. Nemám právo komentovat diagnózu jakéhokoliv člověka veřejně. U ní je to ale jiné. Protože za druhé: ona svou diagnózu dost podrobně zveřejnila sama. A je jasně čitelná.“

Přesto se stal doktor Matýs terčem ostré kritiky.

„Jeho nedávné výroky ve vztahu k dětem s poruchami autistického spektra považujeme za významně stigmatizující, dehonestující a zcela neprofesionální,“ uvedla mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.

„Ministr zdravotnictví, znepokojen výroky pana doktora Matýse, se dopisem obrátil na Psychiatrickou společnost ČLS JEP s žádostí, aby byla celá věc z jejich strany projednána a odborná společnost k ní zaujala stanovisko.“

Je možné, že pan doktor Matýs tušil, že jeho rozhovor vyvolá kritické reakce, a to především v odborných kruzích. V dnešní době vypjaté politické korektnosti se to dalo i očekávat. Na druhou stranu je ale dobře, že někdo našel odvahu a odborně popsal to, co viděl a slyšel z New Yorku. Téměř jako v transu přednesený nenávistný a hysterický projev nezletilé a zřejmě nemocné dívky.

Pana doktora to sice stálo funkce, ale od „laické veřejnosti“ si zaslouží uznání a poděkování. Za to, že se nebál nazvat věci pravým jménem, že se nebál to říci veřejně.

Je možné, že jen těžko uvěřitelný projev na „půdě“ OSN a odborné posouzení jeho protagonistky otevřelo oči těm, kteří do té doby považovali Gretu za jakýsi symbol ochrany životního prostředí a záchrany planety.

Je pravděpodobné, že mnozí lidé prozřeli a budou více obezřetní a minimálně ve volbách řeknou jasné NE! plížící se klimatické diktatuře.

A my, kteří nejsme vázáni Hippokratovou přísahou a nemusíme se (zatím snad) bát, že nás za naše veřejně pronesené názory bude někdo popotahovat, můžeme jen litovat „chudáka“ děvče a ostře odsoudit ty, kteří ji do tohoto stavu a k tomuto projevu přivedli, tedy včetně generálního tajemníka OSN.Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu
Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu

Když se řekne Sunar, co se vám jako první vybaví? Chutné sušené mléko? Není se čemu divit. Sunar a jeho kojenecká výživa tu je pro naše miminka už...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.