29.5.2024 | Svátek má Maxmilián, Maxim


SPOLEČNOST: Minidůchodci zítřka

29.3.2011

Důchodová reforma je skloňována všemi médii a demografické prognózy jinou možnost nedávají, než její realizaci v rozumné a přijatelné podobě. Mladší ročníky se nevyhnou spoření si na důchod, ale chci upozornit na kategorii zaměstnanců, pro kterou to bude velký problém. Mám na mysli lidi zaměstnané v různých službách nebo v dopravě, většinou v malých podničcích, kde jim principál vyplácí minimální mzdu, k ní nějaké diety nebo dokonce kalkuluje se „všimným“.

Dohromady jim to může většinou dávat okolo 15 tisíc Kč čistého, zřídka to dosáhne těch celostátních průměrných 24 tisíc hrubého za měsíc. Po letech tito lidé spláčí nad svým důchodem, který se jim bude vypočítávat jen z té minimální mzdy. Všimné či diety v ní pochopitelně nebudou a jejich důchod zákonitě bude také minimální. Pokud se tedy nic nezmění na záměru, že k výpočtu důchodu se bude počítat celoživotní výdělek.

Hraběcí rada by byla, ať tedy jdou jinam, kde si vydělají víc peněz a řádně zúčtovaných. V dnešní době je naprostá většina lidí vděčná za každou práci, i za tu v těchto ponižujících podmínkách. Jen těch asi 5 % líných a nepřizpůsobivých raději zůstává na podpoře či sociálních dávkách. Také asi nelze odsuzovat všechny zaměstnavatele z nekřesťanského vykořisťování, konkurence je velká a kdoví, jestli by nezkrachovali, kdyby se nepřizpůsobili poměrům.

Společnost, tedy stát dělá mrtvého brouka, ale zadělává si na problémy v budoucnu, kdy tito příští chudí důchodci spadnou do sociální sítě a stát jim bude muset přispívat, aby vůbec přežili. Zatím se na tomto zlořádu podílí tím, že ho trpí a nedokáže ochránit bezbranné. Další hraběcí rada by byla, ať tedy si těch pět nebo deset lidiček ve firmičce založí odbory a brání se. To by se většinou připravili i o tuto dnešní problematickou existenci.

Jestlipak si některý úřad práce nechal předložit výplatní listiny a zajímal se, jak je možné, že řidič kamionu dostává jen minimální mzdu, tedy dnes snad okolo 8 tisíc Kč? Hypotetické otázky: Měla by být i minimální mzda odstupňována podle náročnosti práce? Není toto jedna z příčin, proč se po dálnicích přepravuje i zboží, které by se mohlo převážet po železnici?

Odborová centrála protestuje proti všemu možnému, měla by mezi to zařadit i požadavek do tripartity na transparentní mzdové účetnictví, které by odstranilo tento středověk v odměńování. Který navíc podněcuje nekalou konkurenci a ničí poctivé podnikatele.

Dojemná starost Ústavního soudu o spravedlivější důchody nejbohatších lidí, kteří si mohou pohodlně našetřit i na stáří, působí ve srovnání s tímto zlořádem podivně. V příhodnější ekonomické situaci by to nestálo za řeč, dnes to může vyvolávat asociace s biblickými zákoníky a farizeji a určitě to soudu na autoritě nepřidá.

Kdejaký zhrzený spekulant straší arbitráží, když stát zatrhne tunel např. na mnohonásobně předraženou solární energii. Jestlipak by uspěla žaloba řidiče na stát, který ho nechrání, když ho zaměstnavatel připravuje možná o třetinu budoucího důchodu, a to za nečinného přihlížení úřadů práce i soudních orgánů? Ti mlčí k faktu, že účet sociálního a zdravotního pojištění přichází o miliardy korun. Pro finanční úřady přece nemůže být problém zjistit počet takto okrádaných lidí a o kolik peněz stát přichází.

Z historie víme, že na počátku revolucí a sociálních otřesů byla vždy arogance a nevšímavost mocných a vládnoucích, kteří nechtěli vidět bídu těch dole. Ne že by tento problém dnes hrozil revolucí, ale možná se dost takto ponižovaných voličů nechá zlákat líbivými vábničkami levice. Nedokázala jej řešit vláda soc. demokracie v době konjuktury, stejně jako všechny vlády ostatní. Navíc teď v době krize, která nám podráží nohy, podobně jako je ta ve třicátých letech podrážela našim rodičům. Tato nebetyčná nespravedlnost postihuje možná několik set tisíc lidí a snad jsme už na takové úrovni, abychom ji nemuseli trpět.