30.5.2024 | Svátek má Ferdinand


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Kterak je dnes výhodné býti blbcem

Každodenně slyšíme o tom, co se nějakému člověku přihodilo, jak selhal stát, jak nezajistil, nezabezpečil, nedodal, nepostaral se, selhal. Dojemné záběry a tklivý příběh, vše ideálně doplněné o všetečný dotaz "expertovi", který zpravidla poukáže na chybějící právní předpis (když je "expertem" úředník), malý počet úředníků (když je "expertem" politik), případně na mizerné fungování státu obecně (když je "expert" na volné noze).

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Novotný 8.12.2012 2:36

Ano

Kdo se spoléhá, že za jeho daně jej český stát ochrání před podvodníky, loupežníky a vrahy, je blb. Nejenže to český stát nikdy nedělal, ale právě a přesně naopak. Kdykoli došlo na vyvražďování a okrádání občanů této země, podílel se na tom český stát s horlivostí hodnou lepší věci. Velmi dobře, pane autore.

B. Rybák 9.12.2012 16:54

Re: Ano

Plete si Český stát s různými protektoráty. Teď jde o to, abychom se nestali protektorátem "bruselským".

F. Ryzý 7.12.2012 19:47

Pěkný článek

pěkný sen. Obávám se však, že choroba je již v neléčitelném stadiu ...

M. Bílý 7.12.2012 15:59

Bohužel už to je jen sen. Množstrví blbců se rozrostlo nad rozumné meze. Za rozumnou mez považuji 1 blbec na 1.000 zprůměrovaných. Dnešní stav odhaduji: 1 blbec na 100 průměráků. To už je podle mne stav nevratný.....

.....Hlavně proto, že kromě blbců prostých jsou i ochránci blbců. Jinak definici blbce chápu ve smyslu tohoto článku. Ti kdož definují blbce jako člověka odmítajícího socialismus dojdou k hodnotám podstatně odlišným.

V. Kusý 7.12.2012 19:34

Re: Bohužel už to je jen sen. Množstrví blbců se rozrostlo nad rozumné meze. Za rozumnou mez považuji 1 blbec na 1.000 zprůměrovaných. Dnešní stav odhaduji: 1 blbec na 100 průměráků. To už je podle mne stav nevratný.....

Nechte na hlavě.Jsou lidé, kteří někoho, kdo odmítá zlodějnu obviní z neschopnosti krást a z neschopnosti vůbec.I tací jsou.Jsou to blbci? To byste měl vědět sám.V tom případě je, myslím, stav opravdu nevratný.

B. Rybák 7.12.2012 13:44

Nebezpečnější než "blbci"

Politici, kteří dokáží obhájit státem financovaný nárůst svých voličů (úředníků, příjemců podpor, příjemců dotací, nezaměstnatelných imigrantů...) nejsou blbci. Blbci obvykle nejsou ani ti, kteří dokáží pro sebe tyto výhody získat. Já pro ně nemám lepší souhrnný název, než "paraziti". Zatím co blbost je limitována "geneticky" je v počet parazitů v morálně relativistickém (levicovém) státu neomezený, sám sebe "hlasováním" rozšiřující a proto pro demokracii a pak i stát nevyhnutelně smrtelný.

Neodmyslitelnou součástí této "mazané" parazitické politiky je proto odedávna "oblbování" národů politikou "chléb a hry". "Chléb" má zajistit nárůst loajálních "parazitů", "lechtivé hry" mají odvést pozornost od od toho, že tato politika je neudržitelná a zabránit "zdravému selskému rozumu" v pochopení toho, že "levice" se opírá o hlasy "chudých" a proto nikdy chudobu nezmenší)

V. Mlich 7.12.2012 12:02

Obávám se...

Obávám se, že nadávat lidem do blbců není ten nejlepší způsob, jak je dostat na svou stranu. Je to jeden z důvodů, proč třeba Fandím Klausovi, že naopak spoléhá na chytrost lidí proti administrativní blbosti.

B. Rybák 7.12.2012 13:06

Re: Obávám se...

Souhlasím s Vámi

F. Ryzý 7.12.2012 19:51

Re: Obávám se...

Netřeba dostat blbce na svou stranu, ale mobilizovat neblbce. Myslíte, že Klaus se snaží dostat blbce na svou stranu :-)

R. Flídr 7.12.2012 11:54

Výýborné - tleskám

Už dlouho mám tento názor. Snad bych ještě připomněl naše ( některé ) důchodce, o kterých pravidelně čtu, kolik si nechali ukrást u sebe doma od cizích lidí peněz. Ty bych do té skupiny nesvéprávných zařadil také. A důkaz, že těch blbců přibývá, byly poslední volby :-(

R. Langer 7.12.2012 12:29

Re: Výýborné - tleskám

To s těmi důchodci pořád dokola mě taky zaráží, začínám reálně přemýšlet, jestli až zestárnu, tak mě to také postihne, protože jinak to prostě není možné...

K. Kužel 7.12.2012 11:15

Fajn, ale spíš si vysníte

plavbu na vlastní jachtě kolem světa s Miss Universe než stát, který by odmítl symbiózu s blbci.

V. Ondys 7.12.2012 10:48

:))))))) Vážený pane, nejvýhodnější je být anonymní majitel akcií na doručitele

a skvěle se bavit na účet výhodných blbců, kteří ho budou volit na konto slibů, že jednou zatočí s podobnými neřády v zájmu :))))))))))))) blahobytu všeholidu a pečenej holub sám vletí rovnou do huby jeho voličům.

R. Langer 7.12.2012 10:52

Re: :))))))) Vážený pane, nejvýhodnější je být anonymní majitel akcií na doručitele

Tak ne každý na to má žaludek, ale co chcete po blbcích, když se k oškubání hlásí dobrovolně, ba přímo po tom touží... :-(

V. Ondys 7.12.2012 11:11

Re: :))))))) Vážený pane, nejvýhodnější je být anonymní majitel akcií na doručitele

A co čekáte vod troubů s mentalitou pacholků a děv(eč)ek, která jim dovolí přání, aby jinej byl případně voškubanej víc za drzost mít se z jejich nejpokleslejšího pohledu o trochu líp?

R. Langer 7.12.2012 12:11

Re: :))))))) Vážený pane, nejvýhodnější je být anonymní majitel akcií na doručitele

Ano, je tomu tak. Bohužel.

R. Langer 7.12.2012 10:46

Pane autore,

mluvíte mi z duše. Jste už pátý člověk stejného názoru, kterého jsem za svůj život poznal. Mám 43 let... :-(

Š. Hašek 7.12.2012 10:17

Asi tak.

P. Pruner 7.12.2012 9:56

je těžké být blbcem

Zdravý rozum byl pochován a blbost kvete všude kolem nás, namnoze za naše peníze. A to přesto, že údajně je na světě nejlépe rozdělen rozum - každý si myslí, že ho má dost.

Musím se těch Vámi kritizovaných blbců zastat.  Víte jak to mají těžké v obrovské konkurenci ostatních blbů ?

P. Moravčík 7.12.2012 9:51

S mnohým sa dá súhlasiť,

ale z viacerých tvrdení sa mi zdá, že autorove úvahy pripomínajú sú skôr úvahy deprivanta (presná definícia - doc. Koukolík) ako seriózny rozbor. Autor chce (v prenesenom slova zmysle), aby boli všetci múdri, krásni, bohatí, s IQ nad 160. Toto je blbosť, nie to, že štandardný typ (žiaľ, štandardný) človeka nedokáže byť v strehu 24 hodín denne a podozrievať každého a všetko, že je proti nemu. To by sme sa rýchlo zmenili na spoločnosť paranoikov, kde by sa jeden bál druhému podať ruku. Drvivá väčšina koná v bežnom živote na základe stereotypov, nie je nakoniec ani možné udržiavať absolútnu koncentráciu po dobu dlhšiu ako 15-20 minút. A pretože je dosť a dosť ľudí s uvažovaním podobným autorovmu, je to úloha štátu, aby zabezpečil bezpečnosť slušných (aj keď možno niekedy trochu pritrúblych) ľudí pred podnikavcami s uvažovaním ako je to Vaše, pán Kříž. Fakt je, že za blbosť sa platí, ale nedá sa brať za normálne, ak si niekto robí z druhých blbcov cielene. Urobiť niekoho blbcom, aby si chytrák napchal vrecká je stále trestný čin podvodu a štát je na to, aby zákonmi a mocenskými nástrojmi štátu takémuto konaniu zabránil. Že sa do riadiacich zložiek dostávajú deprivanti, je iná vec, neznižuje to však ich zodpovednosť za zlyhanie základnej funkcie štátu - chrániť svojich občanov. Podobné úvahy ako predostiera autor, slúžia len ak na obhajobu súčasného stavu právnej ochrany (na Slovensku je to ako cez kopirák). Chcete povedať, že ak bežný občan vstúpi do normálneho obchodu, kúpi si alkohol podľa stavu vlastného vrecka a po konzumácii zomrie, že je to jeho chyba, lebo je blbec?  Že ak mamička kúpi na farmárskom trhu mrkvu pre svoje dieťa a ono si to odskáče po konskej dávke nitrátov, je to blbka?

Ak kupujem zrkadlovku za 500 korún od neznámeho v podchode, tak áno označenie blbosť je na mieste. Ale tento príspevok zjednodušuje, je jednostranný a fakt mi nie je celkom jasné čo tým chcel básnik povedať - všetci okrem neho sú blbci?

F. Vítek 7.12.2012 10:25

Re: S mnohým sa dá súhlasiť,

Stát učí lidi spoléhat se na vnější autoritu a odnaučuje je samostatně myslet a samostatně posuzovat jednotlivé situace.

V. Kusý 7.12.2012 11:10

Re: S mnohým sa dá súhlasiť,

A bohužel příkladem snahy dovést to k naprosté dokonalosti je dnešní EU.

F. Vítek 7.12.2012 12:24

Re: S mnohým sa dá súhlasiť,

Vizte moji ikonku vyjadřující, co si o celé EU myslím ;-)

R. Langer 7.12.2012 10:47

Re: S mnohým sa dá súhlasiť,

Ano, bohužel jste to nepochopil.

P. Moravčík 7.12.2012 19:09

Re: S mnohým sa dá súhlasiť,

Nepochopil som, prečo sa z obete robí vinník, pán Langer.

V. Kusý 7.12.2012 11:08

Re: S mnohým sa dá súhlasiť,

Vážený pane, žijete v tradičním omylu.Totiž v tom, že blbost je v protikladu s vysokým IQ.Můj spolužák byl geniální počtář, ale nepoužitelný pro praktický život.Je známý případ muže s doktorským titulem, který naletěl jakémusi africkému gangu, přišel o peníze a skončil jako vrah konzula.Já jsem si prolustroval nabídku na koupi auta z ciziny jen proto, že byla podezřele "výhodná".A byl to podfuk.Ale vím o lidech, kteří na ni kývli a pohořeli.Pokud si někdo koupí láhev rumu za šedesát korun, neměl by být v zájmu udržení genofondu léčen.Je to totiž blbec a ke všemu ještě chlastá.O tyhle lidi by stát měl pečovat? Vždyť je jen dobře, když se vyhubí sami, aniž by ssebou vzali někoho nevinného, jak se děje u blbců v silničním provozu.Tam se například stát stará a je to stejně pendrek platné.Oni totiž blbci jsou úžasně vynalézaví, na to jak jsou blbí.

P. Moravčík 7.12.2012 11:59

Re: S mnohým sa dá súhlasiť,

Takže ak si niekto kúpi v akcii auto lacnejšie ako je bežné, alebo trebárs mandarínky, vystavuje sa nebezpečiu, že bude označený za blbca? Väčšina reakcií na tento článok je od ľudí, ktorí si lebedia akí sú "chytrí". Spomínam si na program na jednej slovenskej televízii, kde sa istý Jožo Pročko zabával tým, že sa pokúšal "dostať" ľudí. Národ sa bavil najlepšie, keď mu to podvedení vrátili aj s úrokmi a on dokonale naletel. Myslím, že dobehnúť možno každého, a až potom si človek uvedomí, že nie všetko sa dá prekuknúť. Inak rozdiel medzi výškou IQ a blbosťou je mi známy. A prvoradou úlohou štátu je naozaj zabezpečovať ochranu svojich občanov - prostredníctvom práva, polície a armády. A prvé dve zložky majú riešenie týchto prípadov v kompetencii. Nezastávam sa hlupákov, ktorí naletia opakovane (aj keď Vám každý psychológ povie, že ani to nie je také jednoznačné), ale ľudí, ktorí sú možno na našu dobu neprípustne naivní, ale natoľko slušní, že ich prvoplánovo nenapadá pri každej príležitosti, že sa stretli s darebákom. Vysmievať sa je jednoduché.

"Stát se stará a je to stejně pendrek platné..." - nuž aké zákony zosmolili naši deprivanti vo vláde a parlamente (drvivou väčšinou tak, aby sa na nich prípadne nemohlo), také právo máme. A toto sa týka aj pravicových vlád, ktoré volia tí premýšľavejší. Babo raď.

Pekný deň, pán Kusý.

R. Langer 7.12.2012 12:19

Re: S mnohým sa dá súhlasiť,

No, pokud budou dva měsíce v rádiu, televizi a novinách opakovat, že se na trhu vyskytly mandarinky nakažené ebolou, tak je dost pravděpodobné, že za toho blbce označený bude. To jistě chápete. Jinak cihlu místo zboží vám v balíku může pochopitelně poslat kdokoliv (nemluvě o koupi Překvapení), nicméně rozumným postupem se toto riziko dá významně minimalizovat. A jsem si poměrně jistý, že na to ten stát nepotřebuji (naopak rozšíření té informace o nakažených mandarinkách bych na státu ponechal - ale jenom to).

P. Moravčík 7.12.2012 15:28

Re: S mnohým sa dá súhlasiť,

Jasné a beriem, skôr som mieril na "blbú náladu v spoločnosti" vyvolanú bezohľadnosťou, cynizmom a absolútnym nedostatkom empatie. Nemienim sa zastávať trubirohov, ktorí doslovne vypnú mozog a potom sa spoliehajú, že to za nich niekto vybaví, išlo mi o tú "tehlu". Nedá mi mávnuť rukou nad všetkým a povedať si nech sa každý stará o seba, potom nemôžeme hovoriť o spoločnosti, ale o nesúrodej skupine bezohľadných egoistov. Len to som chcel povedať a obávam sa, že k takej spoločnosti spejeme a blbé rozhodnutia EÚ tomu paradoxne napomáhajú.

V. Kusý 7.12.2012 13:13

Re: S mnohým sa dá súhlasiť,

Děkuji Vám za přání pěkného dne a přeji Vám nápodobně.Abychom si ale rozuměli, ten příklad s autem lze rozvést takto.Když oficiální dealer libovolné značky ve Vašem městě nabízí velmi laciná auta, může to být reklamní tah nebo výprodej neúspěšného modelu.Když na internetu najdete privátní nabídku velmi levného aute s tím, že je v cizině, že je potřeba jej dovézt, že to bude stát peníze které je třeba poslat neprodleně a bez ptaní na konto a pak auto dostanete, je to vábnička na blbce.Schválně jsem na takovou anonci odpověděl a hned mi bylo jasné oč jde.Výmluvy, vytáčky, nejasnosti, blebleble.Pokud tohle nevaruje a upnete se na cenu, pak.....Ano, stát by měl konat tam,ale tam kde jde o ryzí podvod a levárnu, ne vodit lidi za ručičku.Bohužel je však těch leváků možná víc v parlamentu než na ulicích.