Děkujeme za pochopení.
bez brýlí
Rozhodně lepší řešení než stávající stav
Zatím se nám neregulovaným "Křečci" všech barev jen smějou a bojují za to, aby to vydrželo co nejdéle.
Chlupáč
Bydlení na venkově na severovýchodě USA
vypadá takto: Malý byt 550 dolarů, telefon, elektřina, televize a parkování 200 dolarů. Při trošce štěstí se dá byt najmout po jednodenním úsilí. Nájemné za jeden měsíc se musí zaplatit předem, po opuštění bytu najemnik může dostat tuto částku zpět.
Jap
Vynikajici napad.
Takze kdyz ma "potrebna rodina " , prijem 30.000 mesicne, a pronajme si na bydleni neco jako Karlstein, , treba za milion mesicne, tak zaplati ze sveho jen 10.000 a zbytek zatahne stat.
Vite kam mirim, na venkove a v malych mestech a v pohranici je spousta levnych bytu, i rodinnych domku k pronajmuti a kdo mena na byt ve stredu velkeho mesta, tak at jde na okraj a pokud je duchodce at jde do mensiho mista a necha drahe byty ve ve velkych mestech lidem kteri jsou ekonomicky vice aktivni. Duchodci by meli odejit na venkov uz take proto, ze je to zdravejsi. Svym zarucenym prijmem a usporami a odchodem na venkov take duchodci pomohou mistni ekonomii v chudem pohranici , odlehci doprave ve velkych mestech, snizi ceny bytu ve velkych mestech, pomohou vyrovnat rozdily mezi mesty a venkovem, pomohou pribrzdit nesmyslnou vystavbu mapr v Praze, ktera stale vice utapi unikatni historicke jadro mesta, zatim co se soucastne vylidnuje venkov a pohranici.
IS
Co je laciné, je sociální?
Zdá se, že si někteří diskutující pletou laciné a sociální. Automaticky laciné věci označují za sociální. Na trhu by měl však pro každé zboží existovat sortiment výběru od nejlacinějších až po nejdražší. Je hloupé Křečkovi vyčítat bydlení, budeme mu vyčítat, že konzumuje rohlíky za 1,50 Kč, protože jako bohatý má příjmy na koláče?
Problém bydlení je v tom, že došlo k určité monopolizaci této oblasti s neúměrnými požadavky na zisk. Naši předkové považovali za výnosné postavit nájemní domy s životností na 50 i více let let, zatímco majitelé domů chtějí splatit dům někdy i za 10-15 let. Stát jim má zaručit tyto nadstandardní příjmy, ačkoli dobrovolně přijali podmínky své existence. Jakoby majitel domu nesměl zkrachovat a všichni majitelé domů měli na věky zaručen zisk.
bara
Re: Co je laciné, je sociální?
Psala jsem již před časem, že to, co se je běžně uváděno jako "tržní nájemné" se mi jeví předražené. Debata je dnes o regulovaném nájemném (nižším jak náklady) a o tom, jak tuto disproporci odstranit. Nebo se mýlím ?
IS
Měl i Václav Havel za komunistů privilegované bydlení?
Kasal z KDU v dnešní sedmičce opakoval, že nájemníci získali privilegia za minulého režimu. Tak mě napadlo, že i Václav Havel bydlel někde na vltavském nábřeží v bytě, kde bylo jistě regulované nájemné, takže podle Kasala požíval privilegia režimu. Úsměvné. Značná část současných majitelů domů bydlela v bytě s regulovaným nájemným. Za minulého režimu se , jinak ve státním bytě ani nedalo, výstavba družstevní nebo i rodinných domků byly také značně dotovány lacinými úvěry. Výstavba podnikových bytů byla sice financována z podnikových prostředků, což byly samozřejmě státní peníze, nyní však většinou provatizované a pronajímané za tržní nájemné. Zdá se, že stačí si přičichnout k financím, ztrácí se paměť a morálka. Jednoduše řečeno, vyžírkové existovali za každého režimu.
bara
Re: Měl i Václav Havel za komunistů privilegované bydlení?
To kdož chytli vítr a alespoň trochu na to měli, ti se snažili postarat a dnes už bydlí ve svém či za tržní nájemné. Zbývají dvě problematické skupiny: Jedna by na to sice měla (či při troše snahy mohla mít), ale proč by se vzdávala nějakých privilegií. Ten zbytek na to prostě nemá (sociálně slabí v pravém slova smyslu). Každopádně už dávno mělo platit, že se regulovaný nájem nesmí dědit a jakmile nájemce zemře, byt nájemné musí být novému nájemci nastaveno "tržně", ať už je jím kdokoliv.
Rolen
Doplácení nájemného státem???
Jakékoliv doplácení nájemného státem znamená obecné zvyšování nájmů, proč by pronajímatel nezvýšil cenu, když dostane zaplaceno? Jediná šance je nic nedotovat.
janabok
Re: Doplácení nájemného státem???
naprosto správná úvaha, obávám se, že socialističtí inženýři, toužící řídit svět, na vás tuze zanevřou...
janabok
k vyřešení zdánlivě složitého problému
stačí jediné: okamžitě zrušit regulaci a přestat vymýšlet různé ptákoviny vč. té autorova...
volný svobodný trh si výši nájmů určí sám a neptřebuje na to všelijaké Křečky a ostatní parazity...
a pomalejším neustále opakovat!:
dělba práce, volná směna a svobodný trh = civilizace, trh příkaznický a regulační = socialismus...
a jak známo, socialismus civilizaci bytostně nenávidí...
IS
Re: nenávist Blairových labouristů - členů socialistické internacionály ?
Katka
...
Jen nechapu, proc by stat mel doplacet. Stat muze vyhradit nektere sve panelaky jako byty pro socialni slabe obcane a urcit nizky najem. Stat muze osobam pod minimnum vyplacet priplatek na bydleni ale jen do urcite vyse.....je na dotycnem, aby si nasel levnejsi ubytovani,..,.,,.
IS
Re: opravdu - proč doplácet místo výstavby laciných bytů? Toť otázka, pravil Hamlet
hodne neRatn
autor je neuveritelny matej...
jak si to v praxi predstavuje? to ma mit domaci pristup k prijmum najemniku?
hrackou je deklarovat nizky prijem.....
Katka
Re: autor je neuveritelny matej...
Proc? kdyz si vezmu do bytu najemnika, muzu chtit videt papir od zamestnavale, kolik vydelava.....jestli na tern najem opravdu ma.
ticha@dohoda
pane IS, to bydleni na kolech je dano casto sezonni praci a take napr. ve stavebnictvi
USA v tom maji dosti dlouhou tradici, casto jde o sezonni zemedelske delniky, nebo party monteru ve stavebnictvi, dodelaji zakazku a jedou o par tisic mil dale, je mezi nimi dost takovych, co jim takovy zpusob zivota vyhovuje. Stehovani, ktere je pro Cecha trauma je pro Americana dosti standardni zalezitost, stehuji se snad nejcasteji ze vsech narodu, pokud nebudeme pocitat kocovniky :-))
IS
Re: práce za lidmi nebo lidi za prací?
Kdysi se jeden Američan na mezinárodní konferenci podivoval, proč je taková obava, jak sehnat ubytování v Praze, když v nedalekém Brně je docela volno. On prý jezdí denně do práce autem 2 hodiny. Myšlení Američanů je podmíněno obrovskou rozlohou země, ČR je trpaslík, za 2 hodiny jste obvykile už někde v zahraničí. Jestliže si také spočtete náklady na provoz auta vzhledem k průměrným mzdám v ČR, tak už vzdálenost 25 km je téměř nepřekonatelná finanční hranice pro dojíždění do práce autem. Připadá mi ale absudrní, aby se někdo stěhoval za prací 25 km. To by měla zvládnout veřejná doprava, jak se ostatně dělo i za minulého režimu. Tomáš Baťa kdysi prý vyhlásil, že práce by měla jít za lidmi a ne lidé za prací. Vybral si chudé oblasti a přivedl je k rozkvětu, pro bydlení zaměstnanců stavll rodinné domky. Když se nyní v Kolíně postavila automobilka, nájemné v bytech jejich zaměstnanců město navýšilo natolik, že zaměstnanci utíkali pryč a firma měla potíže.Údajně tržní nájemné (spíše hrabivaost města) narušilo podnikatelské aktivity. Ani to stěhování za minulého režimu nebylo neobvyklé. Přestěhovaly se milióny obyvatel osídlující po léta pohraničí po odsunu Němců a do průmyslových oblastí - Ostravsko, Liberecko aj. Později se stěhovaly milióny obyvatel do příměstských sídlišť. I v těch našich malých vzdálenotech se lidé dosti stěhovali za prací, naše rodina asi 8x vždy do podnikového bytu. MIgrace obyvatelstva se zpomalila po listopadu nejen rozpadem veřejné dopravy, ale i následkem poměrně rozsáhlé výstavby rodinných domků za minulého režimu v pohraničních oblastech, kde průmysl a zemědělství zkolabovaly. Tím nezpochybňuji vaše údaje, nelze však přenášet jiné poměry jednoduše do našich podmínek. A současné stěhování mnohdy již připomíná násilné nemilosrdné vyhánění.
Vyhledávání
TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA
Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.
ondrejneff@gmail.comRubriku Zvířetník vede Lika.
zviretnik.lika@gmail.comHYENA
Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.
https://www.hyena.cz