12.6.2024 | Svátek má Antonie


SPOLEČNOST: Kdy zajdeme na pivo, Jiří?

29.5.2009

Tak jsem čekal, jak se vajíčky potrefovaná ČSSD dnes ozve, a spíše jsem počítal, že prapor zvedne Jirka Havel, který ví, že uplatnit ve chvíli, kdy prohrávám, změnu tempa a jinou fintu může zápas vyhrát. Známe se roky, ze šermu v tělocvičně Na Balkáně, nikoliv z oboru – ostatně ekonomii za obor již ani nepovažuji, protože jde – jak ukázala krize - o čisté náboženství, které má sice samostatnou školu, ale mělo by v budoucnu nepochybně přejít k bohoslovecké fakultě. A tak vím, že Jiří Havel ví, že se člověk několikrát postaví na střeh, zaútočí nebo naopak útok vykryje a vrátí zásah, pak si sundá masku, podají se ruce a může se jít na pivo nebo domů.

Když jsem si ovšem přečetl dnešní blog pana hejtmana Ratha, docela jsem se lekl, protože mimo pochybnost pan hejtman celou vajíčkovou občanskou válku dále chce eskalovat, zesílit a prohloubit negativní kampaň proti ODS, jako by to považoval za účelné, ať již z perspektivy ČSSD, poslance nebo hejtmanství. To si opravdu ČSSD myslí, že jí prohlubování negativní kampaně pomáhá? To si opravdu někdo v Lidovém domě myslí, že prohlubování konfrontace směrem k vnitropolitickému střetu občanům pomůže střízlivě a věcně vybrat nejkvalitnější osobnosti pro prosazování našich otřesených evropských zájmů a práci v extrémně náročném evropském parlamentním a politickém prostředí?

Nechal jsem si včera od svých dcer ukázat vývoj na facebooku, kde byl patrný nejen nárůst zastánců vrhání vajec na 50 000 , ale již se ozývaly hlasy snažící se o korekci. Proto jsem dnes očekával, že někdo z ČSSD vstane a řekne: Vážení přátelé, tohle se nám nelíbí, ale neseme to sportovně, trochu jsme to asi s kampaní přehnali a je to tady přešponované a leckomu praskly nervy. Pojďme to tedy trochu vrátit na zem a do inteligentnější debaty. Nevím zda pan hejtman reprezentuje svůj názor nebo názor strany, ale další eskalace je cosi horšího než chyba, je to hloupost. A protože jde o inteligentního lékaře a je u nás tradicí, že právě lékaři jsou nadprůměrně empatičtí a sociální ke strádání druhých, musí to být vědomá strategie. A to se tedy máme nač těšit. A to se tedy mají, pane hejtman, taky na co těšit, protože to znamená, že nám mouchy nejenom kálejí na císaře pána, ale že je jim to jedno a dokonce to podporujou!

Nemohu tedy v dané souvislosti nepoukázat na to, jak tato přepjatá hra na demokracii eskalovala, až skončila tam, kde jsme dnes, tedy že se nebavíme o nečerpání strukturálních fondů nebo společné energetice v Evropě, ale o technologii a intenzitě házení vajec. A stav je takový, že mne dnes ráno sdělovala známá, že ji při včerejším nákupu potravin upozornil pokladní v krámě, že jsou lepší křapky a biovajec je škoda – kupovala totiž plato ke zdravé výživě, nikoli k házení .

Tedy je třeba si uvědomit, že tvrdé zaměření negativní kampaně po sejmutí vlády a uměle přerušeném předsednictví byl opravdu taktický hazard a chybné rozhodnutí! Vytažení Bushe na billboardy, jakešovské inzerce topolánkových úspor a tvrdá populistická rétorika jak proti modrým, tak v absurdních slibech důchodů, které vůbec s evropským parlamentem nesouvisí, to vše posunulo kampaňovou atmosféru ze stínu na horké slunce populismu. Chápu sice, že si v Lidovém domě asi dodnes pamatují podraz s Kubiceho zprávou, ale z toho nevyplývá, že si musí koledovat o naprosté podlomení své věrohodnosti i v této kampani. Co tedy ČSSD chce? Vyprovokovat další kolo vaječné vlny? A myslím, že její představy o organizačních a mobilizačních schopnostech ODS, která nedokázala zorganizovat ani své poslance v parlamentu, jsou poněkud předimenzované.

V šermu musí člověk umět sundat masku a s úsměvem podat ruku soupeři, i když prohrál, i když má na zádech krvavá jelita od neférových švihů šavlí přes celá záda „na plocho“. Ale skuhrat můžu až doma, u maminky nebo u manželky, nebo dokonce vypínat hruď u milenky.

Osobně bych tedy doporučil taktickou pauzu, poradu s trenérem a přehodnocení bojového plánu. Jdeme do hospodářské krize, která na nás teprve dolehne, a jak můj známý říká, za půl roku může být profese ekonoma velmi osobní a sprostou urážkou, že Jiří … Ale především, pak opravdu mohou začít létat i dlažební kostky nebo Molotovovy koktejly jako v Maďarsku. A, pane hejtmane či doktore, já na té Národní třídě také byl, a letos budeme mít zase listopad v devítkovém roce, ale uvědomte si, že letos jste v poněkud jiné pozici a máte jinou odpovědnost. Proto bych doporučoval hluboký vdech a výdech, napočítat do deseti a pak se podívat do šuplíku, zdali tam ten Langer na vás stále kouká nebo zda už mezitím nezmizel a nesežral vám ze šuplíku sváču.

Nečekám, že ČSSD přizná, že v posledních měsících udělala pár volovin, protože kdo je neudělal. Jedeme v tom všichni, jak v té celoevropské ostudě, tak v té slepičí farmě, která se nám tady jaksi vytvořila a v které mohou někteří politici tančit Labutí jezero. Jsem ale zvědavý, kdy mne Jirka Havel pozve na pivo a tam mi nadá do pitomců, který nechápou tu sofistikovanou politiku jeho šéfa. Ale nevěřím, že ani jeho šéf by nedokázal vzít věc s nadhledem a s humorem, nepochybuji, že dokázal, ale jen se mu asi nechce přiznat, že taky on nebo jeho poradci něco přepísknul.

Jó, když jsou skvrny na slunci, pere se to v Nuslích u Banzetů, estli si dobře pamatuji. Tak kdo ještě má zájem zajít se mnou na pivo?

Převzato z autorova blogu na www.aktualne.cz