26.5.2024 | Svátek má Filip


SPOLEČNOST: Kdy nebo za kolik euro?

30.1.2010

Tak se nám předseda soc. dem. probudil a nechal slyšet, že budou usilovat o parametry umožňující přijetí eura do roku 2015. Asi si myslí, že jsme všichni ztratili paměť, že už nevíme, kdy byla vhodná doba k dodržování rozpočtových pravidel pro toto přijetí. Bylo to ještě před čtyřmi lety, to rostl HDP ročně o 5 % a právě on dělal ramena, jaká je to zásluha jejich oranžového týmu. Ten však končil své druhé volební období a v době světové konjunktury dělal schodky ve státním rozpočtu až sto miliard. Ještě horší byl stav nezaměstnanosti na úrovni 10 %, tedy ještě o procento víc než dnes v době krize, protože lidumilná vláda ČSSD rozdávala podpory každému, kdo si o ně řekl. Zase máme uvěřit, že teď už to budou dělat dobře a brouk Pytlík coby strážce pokladu to teď doopravdy pohlídá. Lidí s výpadky paměti se najde víc než hodně a dost možná, že jich bude většina. Kdosi kdysi řekl, že sázka na lidskou hloupost je dobrá investice, na které se nedá prodělat, a toho se hoši z Lidového domu drží. Jenže tohle dělají jen špatní politici, kterým jde jen o vlastní kariéru. Copak Paroubek a Rath jsou sociální demokraté? Ti staří socdemáci se musí v hrobě obracet a jestli tento póvl ve volbách vyhraje, pak ovšem nám není pomoci, jsme odsouzeni s nimi žít a tiše litovat další ztracené šance.

Před těmi čtyřmi lety Dzurindova vláda pracovala na reformách, které nutily k utažení opasků a vyvolávaly odpor, ale nyní Slovákům umožnily přijetí eura. Zvedlo jim to sebevědomí, jenže ono to zase není až takové terno zafixovat kurs na 30 Sk, tedy asi na 4 eura průměrné hodinové mzdy, což je asi 30 % západoevropské úrovně. Jistě je třeba brát v úvahu i cenovou hladinu v zemi. To je ta původní otázka: rychle, nebo s výhodnějším kurzem? Nebýt krize, asi bychom euro měli za 20 Kč a to by snad měla být hranice, kdy by se o přijetí mělo uvažovat i v budoucnu. Snad je správný i předpoklad, že růst výdělků i kurzu bude rychlejší s národní měnou. Pak by to představovalo asi 7 € průměrné hodinové mzdy v ČR a to už se blíží 50 % průměru v EU. Přece nechceme být neustále ti nejchudší, když i podfukářské Řecko se cítí na víc. Jsou to úvahy laika, penězomněnci budou možná uvažovat jinak, ale toto by také měli brát v úvahu.

Obávám se, že právě má generace trpí výpadky paměti a není to jen biologický proces stárnutí. Je to především důsledek prožité většiny života v nenormálních ekonomických podmínkách, které deformovaly myšlení a postoj k životu, které vedly k falešné představě rovnostářství a závisti k úspěšnějším. Nemám na mysli úspěšné tuneláře ani úspěšného Stanislava Grosse, ale hodně lidem, nejenom starším, se hodí označovat za zloděje všechny - i poctivé podnikatele. Připomenu výrok Jana Bati v novoročním projevu 1939: „Naučili jsme se vidět nepřítele v každém člověku, který vydělává více nežli my, a pokládali jsme to za nespravedlivé vůči nám.“ Jak dobře znal své lidičky už tehdy a to platil nejméně dvojnásobné mzdy než jinde. Také trpíme přeceněním úlohy státu, který se podle levicových teorií má starat o člověka od narození do smrti, postarat se o bydlení, o práci, o děti a nakonec i o každého lenocha, který se na to zákonitě začne spoléhat a zneužívat toho. Příkladů je dost.

Na naší generaci mi nejvíc vadí lhostejnost k budoucnosti svých dětí a vnuků, které odsoudí ke splácení našich dluhů a ty ještě levice navýší, dostane-li příležitost..Jistě lze najít spoustu argumentů o plýtvání při veřejných zakázkách, o drahých dálnicích atd. O tom ČSSD nevěděla? Nebyla osm let u vlády? Co dělá v opozici, proč to neodhalí? Pan Zeman okolo roku 1998 při volebním boji řekl: Evropa jde doleva! Teď se zdá, že v Anglii i v Německu půjdou doprava. Ono se to střídá, ale dalo by se říct, že když se daří, jde se doleva a usiluje se o spravedlivější rozdělení vytvořeného. Když teče do bot jako nyní, má se jít doprava, aby byla šance něco vytvořit. Levice v naší dnešní podobě nevytvořila nikdy nic navíc, vždy to byla jen stagnace a žití z podstaty. Nesdílel jsem nikdy fantasmagorie Tlustého, ale cítím na pravici alespoň snahu něco řešit, i když vědí, že si tím podřezávají větev u nepoučitelných.