29.5.2024 | Svátek má Maxmilián, Maxim


SPOLEČNOST: Jsme nepoučitelní?

5.5.2015

Proč se střílelo v Uherském Brodě?

V Uherském Brodě dne 24.2. 2015 starší muž zastřelil legálně drženými pistolemi v restauraci osm lidí a potom sám sebe. Emoce již částečně opadly, a tak je čas na střízlivý komentář.

Tehdy se vyrojilo kolem střelby hned několik otázek:

Jak je možné, že duševně vyšinutý člověk vlastnil zbrojní průkaz?

Proč policie nezasáhla dříve? Proč policie nevysvobodila muže, který se ukryl v restauraci na WC? Proč u nás má tolik lidí přístup ke zbraním (včetně myslivců)? Proč se vrahova žena neléčila na schizofrenii?

Kdo poskytne pozůstalým finanční náhradu? Budou ve čtvrtek po tragedii v poledne houkat sirény na památku zavražděných?

Ale po tom, proč vrah střílel, se až na Martina Kollera neptal téměř nikdo! Připadá mi to podobné situaci, kdy byla veřejně odsuzovaná Charta 77. Dokonce se v Národním divadle tehdy slavnostně podepisovala Anticharta. Přitom text Charty 77 téměř nikdo nemohl číst, takže vlastně nebyla známa příčina jejího odsouzení. V Uherském Brodě se také odsuzuje vrah, což je logické, ale proč vlastně střílel? Je známo, že po vraždění telefonoval do TV Prima a tam sdělil, že vraždí proto, že byl dlouhodobě šikanován. Že si stěžoval, ale že úřady věc neřešily.Také je známo, že měl dlouhodobé problémy se sousedem vzhledem k tomu, že sousedův pes štěkal v noci. Když si sousedovi stěžoval, tak bylo štěkání ještě intenzivnější. Též se ví, že ho rušil noční hluk z blízké restaurace. Jistě se ho také muselo dotýkat, že lidé nadávali jeho psychicky nemocné ženě. Dle vyjádření syna byl přesto vrah klidný a vyrovnaný člověk. 

Proč nikdo výše uvedenou šikanu, obtěžování a nečinnost úřadu dosud neprověřil? Dle informací z médií policie dosud nezjistila příčinu střelby! Možná i proto, že by se mohlo zjistit, že vrah byl vlastně jen oběť a viníků je kolem plno. A tak se vše svede tradičně na toho jednoho a pokud možno toho mrtvého, který se již nemůže bránit. A jede se bez poučení a ve starých kolejích dál. Že se vraždění může brzy opakovat v jiném městě, to není bráno příliš na zřetel. 

Nějaká opatření se ale časem dělat budou, aby to vypadalo, že ministerstvo vnitra pracuje. Možná, že se zpřísní držení zbraní, bude lepší komunikace policie se starosty, možná budou častější psychické testy, zásahové jednotky přijedou dříve, možná bude více kamer ve městech, více kontrolních rámů při vchodech do restaurací a podobně. Možná bude BIS sledovat ty, kteří se ozvou a budou si stěžovat při nějaké nespravedlnosti, korupci nebo šikaně. Jisté je již to, že se bude stavět u restaurace Družba pomník.

Přitom řešení šikany a špatných mezilidských vztahů jsou známá a vyzkoušená. A je možno je bez problémů v dohledné době zavést - když ovšem bude vůle.

Mohou pomoci: přestupková komise, místní ombudsman, mediátor, místní farář, regionální psycholog či psychiatr… Jestliže nebudeme hledat skutečné příčiny zločinů, jestliže je nebudeme řešit, tak se budou zločiny opakovat - a možná že nikoliv jenom střelbou.

Kolik je jen šikany a zloby ve školách, v rodinách a v zaměstnání. Všímejme si šikany – ať nám nezvoní hrany.

Autor je praktický sociolog a Senior roku 2013