1.3.2024 | Svátek má Bedřich


SPOLEČNOST: Jen blbněte

30.4.2016

Když se podívám do kteréhokoli mainstreamového média nebo poslouchám rádio (a je jedno, jakou stanici) anebo se podívám na jakýkoli televizní kanál (to je pěkný název – obsah prapůvodnímu významu zpravidla i odpovídá), tak čtu a slyším v různých obměnách toto: společnost je rozdělena, Zeman rozděluje společnost, ve společnosti narůstá napětí a nenávist, hanobení prezidentské standarty je projevem fašizace společnosti, incident před Klinikou na Žižkově jakbysmet, počmárání několika Hate free špeluněk a hulíren je projevem fašizace atd atd. Mnozí z politiků pak tyto různé případy či incidenty, chcete-li, rovněž podobně nálepkují a ministr spravedlnosti, o jehož kompetenci už začínáme mít opravdu pochybnosti, je tohoto trendu veselým reprezentantem.

Poslouchám to, sleduji, vstřebávám to a pozoruji běžný společenský provoz a stále nemohu najít nic z toho, čím nám média krmí uši a oči. Zeman snad tento národ rozděluje? Uráží snad nejméně jednu polovinu populace? Asi tak, že asi v 367,5 případech mu kdosi kdesi vystavil červenou kartu (nadávno při nějaké akci během jeho spanilé jízdy jeden člověk). Odpovím si sám: to ani v nejmenším. Existuje tu skupina intelektuálů (říká se tomu „kavárna“), která Zemana nesnáší, a i kdyby snad náhodou udělal cokoli dobrého, tak nic naplat. Pak tu je jistě pár citlivých duší, které uráží jeho způsob mírné až nepěkné dehonestace leckoho a nedostatek dobrého vkusu, kterým je přímo báchorečně proslulý. Ale jinak je tomuto národu naprosto šumafuk, co tento prezident říká a koho občas urazí, a to ze dvou důvodů:

a) Zeman je tak nějak náš, je mírně tesilový, lehce zanedbaný a zjevně špatně vychovaný, tak trochu občas hulvát. Navíc si rád přihne. Takoví jsou oblíbení.

b) Ve věci islámu a islamismu, jakož i imigrace má jasno a svůj postoj nemění.

A že leze Rusům a Číňanům do zadnice, to nevadí už skoro nikomu, kromě citlivek a krasoduchů a jen naoko komentátorům. Co si budeme povídat, byznys je byznys. Tento národ už je takový, tyto věci s ním nehnou a kdyby sem náhodou zase ti Tataři na ocelových ořích či ptácích vlétli, pak se semkne zhruba ke třem velkým demonstracím masového typu a čtvrtá už bude tak malá, že nebude, a pak se všichni přizpůsobí a nalepí si hvězdy na zadnice, bude-li toho třeba. Kdo by se dělal s barikádami. S Rusy se handlovalo, když tu byli, tak by se jelo nanovo. Jen žádnou paniku.

Takže myslím, že Zeman nikoho a nic nerozděluje. Kdyby noviny nepsaly a kanály neodvysílaly každý prezidentův pšouk a frk a hleděly si jen toho, co provádí v politickém provozu, nikoho by nerozděloval ani virtuálně. Tak to vidím.

Trenky na žerdi prezidentské standarty jsou sice přihlouplý, leč stále ještě jen žert a testují-li tím chasníci ze Ztohoven tento systém, zejména zpovykanost policie či státních zástupců a postoj justice, pak nešť. Není to výrazem žádného fašismu, protože to je obyčejná volovina a Hrad by z toho neměl dělat vůbec nic.

Incidenty v Klinice, jakož i čmárání na výkladce či štíty několika hospod a čmárání hákových křížů je stejným výronem lidské pitomosti jako pohnutí Hate free. Vyvádění anarchistů a zpovykanců z Antify je stejně trapné jako hulákání holých lebek či fotbalových fanoušků řádících v ulici měst za asistence policie na peníze daňových poplatníků. Krásné hobby. Vše je spojeno s vandalismem a jediným cílem je vyplavit si do těla adrenalin, poprat se a dát nebo dostat od někoho přes papulu. O to tady jde. Není to výrazem žádného politického přesvědčení, žádného světonázoru či vůbec nějakého názoru. Je to výraz neschopnosti se srovnat s vnějším světem jinak než spektakulárními akcemi a kravály, o kterých se bude psát. Rozrušení reportéři budou o tom reportovat a někteří politologové z toho budou vyvozovat dalekosáhlé názory o fašizaci či hnědnutí společnosti. Takový nesmysl to je, že je třeba to napsat. Stydět by se měli. Policie by těmto uličníkům v rámci zákona měla občas čechrat peří, aby si nemysleli, že je to jen hra, kterou všichni kolem musí snášet a musí se klepat, zda nebudou mít poničená auta, výklady, okna a vůbec majetek. O zdraví nemluvě. Ministr spravedlnosti nám teď do toho všeho zasolí návrhem rozšíření hanobících paragrafů trestního zákona, a to jen proto, aby vyhověl a aby nám všem otrávil život a naučil se bát otevřít papulu a říci, co si o tom všem myslíme. Kdepak vzít rozum do hrsti.

Tento národ není rozdělen. Zatím ani náhodou. Ale co není, být může. Bude stačit dál silou protlačovat práva všech obskurních menšin včetně islámské imigrace, to vše na úkor většiny, a donutit většinu, aby kušovala. Pak se začne většina radikalizovat a to bude to rozdělení a pak bude možná i mazec. Tak jednoduché to je. Jen blbněte, jen blbněte dál.