18.5.2024 | Svátek má Nataša


SPOLEČNOST: Jak to vidí důchodce

10.1.2017

Tento týden mi přišlo oznámení od Správy sociálního zabezpečení, že mi zvyšují důchod o 343 Kč, což dá v letošním roce 4116 Kč.

Jak napsal Aston v jednom úvodníku z konce loňského roku, navýšení důchodu o 300 Kč představuje celostátně až několik miliard korun, pro dospělého jednotlivce pak pouze 12 lístků (plus jeden dětský, pozn. JB) na MHD v Praze. Možná, že jsem to špatně pochopil, to jako že je škoda těch miliard na nějaké lístky na tramvaj, když je důchodci vlastně vůbec nepotřebují? Protože totiž my důchodci nad 65 let, jak známo, jezdíme pražskou MHD zdarma, může to být třeba 12 desítek u nás v hospodě. Pro mě letos konkrétně 13 velkých a jedno malé, což je taková průměrná konzumace za jeden týden. Škoda prochlastat těch několik miliard uvolněných pro nás ze státního rozpočtu, ale mám z toho přidání dobrý pocit, že se na nás důchodce nezapomnělo, když se rozdávalo. Samozřejmě, že by se ty miliardy daly rozfrcat jinak, ale určitě ne vždy lépe, i když pro někoho radostněji. Stačí číst noviny.

Ony se ty přidané peníze stejně vrátí do oběhu, pomůže to naší ekonomice zvýšit hrubý domácí produkt a stát si z toho svůj kousek zase vezme zpátky. Z těch piv dnes ještě odevzdám „pouhých“ 15 % DPH, nemluvě o zboží s 21% DPH, to už stát dostane zpět z mého důchodu měsíčně přes 70 Kč navíc. Nemluvě o spotřební dani. Celostátně už to bude nějaký ten milionek za rok. Taky mi to pokryje cca třetinu nedobrovolných příspěvků ročně někomu na podporu výkupu elektřiny z obnovitelných zdrojů (495 Kč/MWh), které za rok 2016 činily v mém případě přes 12 000 Kč včetně 21% DPH pro stát. Topíme totiž ve dvougeneračním domku elektřinou v tarifu D45d. Ještě že z důchodu neplatíme daň. Bylo by zase víc na další úředníky, kontrolory, neziskové organizace, u kterých není jasné, za co a komu vlastně slouží, resp. pro různé aktivisty, kteří většinou pouze škodí, na všelijaké pochybné investice spolufinancované z EU apod. Vždyť přece důchodci, na rozdíl od jiných, tolik peněz nepotřebují.

À propos, včera jsem ve 20:15 zapnul TV Prima, kde byl na programu první díl britského filmu 10 malých černoušků podle Agathy Christie. Hlavni rekvizitou však nebylo 10 malých černoušků, jak je znám z divadelního představení před více než 30 lety v Divadle S.K. Neumanna v Libni, ale o 10 figurek barvy zeleného jadeitu, údajně 10 malých vojáčků. Včera znamená 5. ledna, protože to píšu dnes, 6 ledna, v Den tříkrálový. Mimochodem, co ten černý vzadu? Neměl by jít alespoň uprostřed? Agatha se snad musela obracet v hrobě...