29.5.2024 | Svátek má Maxmilián, Maxim


SPOLEČNOST: Iluze o dobrém leninismu

22.8.2012

Tato iluze možná stojí dodnes za růstem preferencí KSČM, které se nyní blíží snad 20 %, ta se tak může stát druhou nejsilnější stranou a spolu s ČSSD získat i ústavní většinu. Vinu má i rozhádaná koalice, jejíž úsporná opatření nevoní lidem zvyklým dostávat od státu vždy něco navíc. Korupce je další přitěžující okolnost, která je jí vyčítána. Hlavně těmi, kteří po nástupu do druhého volebního období vlády ČSSD před deseti lety proti ní nehnuli prstem, tlačili ji jako mnohé jiné problémy před sebou (viz akce "čisté ruce") a nyní požadují, aby byla zlikvidována kouzelným proutkem ihned a pokud možno i v jejích vlastních řadách. A pouhá pětina jednoho procenta ročního rozpočtu po dobu třiceti let jako restituce církvím se opozici stala hlavním argumentem. Ale zpět k tomu leninismu, ve kterém možná mnozí ještě vidí lék na dnešní obtíže.

V srpnu 1968 se na zdech objevilo heslo "Lenine vzbuď se, Brežněv se zbláznil". V následné normalizaci to pokračovalo v pozměněné propagandě o návratu k leninským metodám, k dodržování leninských zásad a k masírování myšlení lidí o deformaci socialismu až Stalinem, který se prý přestal držet Leninova odkazu.

A to je ta iluze! Mohla vyrůst jen v době cenzury a nedostatku informací. Právě Lenin stál na počátku neslýchaného teroru. Viz jeho myšlenka, že revoluce, která se nedokáže ubránit, je k ničemu. K čemu je ale revoluce, která třeba i po krátkodobém zlepšení má za následek všeobecný úpadek a musí přežívat jen pomocí násilí, neboť většině společnosti přestávají poměry vyhovovat? Nebo dokonce přináší hladomor!

Na Leninův pokyn vznikaly revoluční trojky odsuzující statisíce nepohodlných lidí k zastřelení a další miliony k umírání vyčerpáním a zimou v Gulagu. Proti tomu je i Pasternakovo líčení VŘSR v Doktoru Živagovi čajíček. To ovšem mělo důsledky ještě po letech, kdy leninský teror vyděsil Evropu natolik, že pokládala počáteční fašismus i nacismus za menší zlo než leninský bolševismus, a ty nuly v Londýně i Paříži tím získaly pochybné alibi k nečinnosti proti dalším zrůdným diktaturám. Kdo nevěří, ať si přečte knihu Paula Johnsona "Historie 20. století". Johnson Lenina označuje rovnou za zločince a nemyslím, že neprávem.

Ta propaganda pokračovala v líčení Stalinových zločinů na Trockém, Tuchačevském i mnoha jiných. Trockij byl spolustrůjcem neslýchaného teroru, Tuchačevskij velel jednotkám, které brutálně likvidovaly vzpouru kronštadtských námořníků, kterým se začal leninský teror zajídat. To je, jako bychom litovali Slánského, že ho semlel zrůdný režim, který on sám pomáhal vytvářet.

Soudruh Grebeníček rád poučuje o "primitivním antikomunismu". Ještě kdyby nás poučil, jaký že je ten sofistikovaný či inteligentní. To je nejspíš ten, co dává bohaté důchody estébákům a zaručuje demokratická práva i těm, kteří je chtějí pro ostatní likvidovat. Jen hodně naivní lidé doufají, že se Grebeníčci poučili a změnili. Vůbec ne, jen pod tlakem okolností změnili taktiku a rétoriku. Věřit, že oni by svými metodami vyřešili ekonomiku a korupci, může jen opravdu hloupý člověk. Na Kubě a v Severní Koreji nás o tom denně přesvědčují jejich soudruzi.

Kdybych uvažoval zištně, nemusel bych se vítězství levice obávat. Dostane-li se k moci, zvedne mi důchod možná o tisícovku, aby kompenzovala pravicové škrty, zruší poplatky, zvýší dávky atd. Děkuju, nechci! Hloupí se budou radovat, naše děti a vnuci to budou platit. Dluhy totiž vzrostou na dvojnásobek. Návrhy opozice na posílení "příjmové stránky" rozpočtu utrácením (ledničkovným, šrotovným, pračkovným) jsou jen kecy pro naivky.

Obávám se, že tyto argumenty levicově uvažující voliči neberou, jejich myšlení se zřejmě ubírá jinými cestami a pokud jich bude většina, máme se na co těšit. Dopadne to stejně jako v období 2002-2006, kdy za ministra financí Sobotky a v době světové konjunktury vzrostl dluh ČR z asi 220 mld Kč na více jak 600 mld Kč. Dnes je bohužel víc jak dvojnásobný, nejsme ovšem ve světové konjunktuře, ale ve světové krizi. Bohužel, kdo se z minulosti nepoučí, musí ji prožít znovu.