23.2.2024 | Svátek má Svatopluk


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Důchodové reformě se daří… skvěle!

Dám vám hádanku: Pomalu nám končí půlroční "upisovací" období pro lidi nad 35 let, během něhož se museli rozhodnout, zda vstoupí či nevstoupí do druhého pilíře. Vládní kampaň vysvětlující cosi o benzínu a o tom, že když si natankuji tolik a tolik litrů, stát nám neekologicky fosilní palivo ještě přidá, právě vrcholí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Kosejk 28.6.2013 10:39

Re: Polopravda.

Jó, fakt? Tak proč se většina peněz fyzických osob válí na běžných BÚ, kde jsou úročeny tak, že často výše poplatků převyšuje úroky (o inflaci nemluvě)?!

Část lidí se o sebe umí sama postrat, protože umějí plánovat. Ale většina lidí neplánuje dlouhodobě - a těm je třeba 2. pilíř prostě nějak vnutit, protože průběžný systém by z nich udělal důchodce-bezdomovce. A jino alternativu nikdo nepředložil - ani paní Š.

L. Novák 28.6.2013 12:36

Re: Polopravda.

Tak by kvůli tomu měl být neefektivní systém s nízkým zhodnocením povinný pro všechny? To je ale klasiká socialistická zhovadilost. Nejste vy jedním z parazitů, kteří se chtějí na povinném systému přiživit?

Kdo v životě většinu peněz rozházel, prochlastal a prokouřil, ať se klidně stane bezdomovcem. Normální člověk se zdravým selským rozumem myslí na "zadní kolečka". Ostatně, porovnávat běžný účet v bance s penzijním připojištěním, kde je vklad "nedobytný", je z hlediska úroků nesmysl. Nicméně zhodnocení je velmi podobné. :-)

M. Kosejk 28.6.2013 12:50

Re: Polopravda.

Ani čárku jste nepochopil. Nesrovnávám BÚ s fondy. A nemyslím si, že statisíce bezdomovců-seniorů můžete tak nějak odmávnout, že to je jen jejich problém, že si nenaspořili - protože ignorance tohoto problému by nás zavedla k třídnímu boji. A 2. pilíř není povinný - ani by neměl být.

A zbytek vašeho textu je klasická demagogie, kde mne jen osočíte z parazitizmu na důchodovém systému. Nemám s ním nic společného. A krom jedné zakázky pro město jsem pro státní sektor nic nikdy nedělal. Platí to i pro Vás?

L. Novák 28.6.2013 15:31

Re: Polopravda.

Řešením by byl státní důchod jako určité minimum pro všechny stejný. Na něm by se odehrála vynucená "solidarita". A kdo by chtěl mít důchod podstatně vyšší, musel by se podle toho zařídit. Investovat tam, kde to má smysl a je to výhodné.

P. Novák 28.6.2013 20:50

Re: Polopravda.

"Potíž je především v tom, že kdekdo dokáže investovat své peníze mnohem

výhodněji nebo obracet s mnohem vyšším ziskem, než nabízejí penzijní

fondy."

Ten kdekdo tvoří, podle Vás, jaký podíl občanů? 50%,70%, 90% ? Vždyť velká část z nich nemá ani základy finanční gramotnosti a zkuste se jich zeptat, co je % Můžete mi tedy poradit, co je lepší než ztrátové investiční fondy nebo výhodný vklad s vysokou úrokovou sazbou 1% p.a.?  A nazývat hypotéku "spořením" (p. Šichtařová), když zaplatíte několikanásobek toho, co získáte,mi nepřipadá normální. A znám lidi, kteří kvůli hypotéce přišli nejen o vysněný a postavený dům, ale  ještě dluží bance.

L. Novák 29.6.2013 0:14

Re: Polopravda.

Po zkušenostech z posledního století (válka, komunisti a okradení celého národa o peněžní vklady, cenné papíry atd.) sotva někdo soudný bude vkládat peníze do neprůhledného fondového systému s nepatrným zhodnocením vkladu. Zvlášť když vidí, kam vývoj spěje a jak se k  moci V EU prodrali socialističtí vyžírkové, kteří v mnohém překonávají vyžírky komunistické. Za této situace a historické zkušenosti českého občana lze spoléhat jedině na to, že nějaké peníze stát od občanů kdykoli v budoucnosti vybere. Na daních. Ostatně při restitucích po komunistické totalitě a 100% zestátnění všeho se restituce týkaly v podstatě jen dohledatelné části nemovitého majetku. Peníze ukradené komunisty i cenné papíry vyletěly komínem. Tak jakou jistotu chcete mladým dnes nabízet? Když se komunisti u nás ruku v ruce se socialisty derou k moci? Žádnou reálnou nemáte. Kdo je rozumný, ví, kam a do čeho investovat. třeba i v zahraničí. Ty ostatní může zachránit jen minimální státní důchod na přežití financovaný průběžným systémem. A ne na dluh, jak to předvedli socialisté po roce 1998.