Sobota 5. října 2024, svátek má Eliška

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

SPOLEČNOST: Češi v časech terorismu

diskuse (1)
Snad víc než cokoliv jiného utvářel dění tohoto desetiletí terorismus. Nakolik však změnily útoky z 11. září nás? Chování a vztahy ve společnosti zasáhly méně, než jsem čekal. Jako podstatnou vidím změnu geopolitického rámce. Ten změnil význam a dopady našeho jednání.

Úterý 11. září ukončilo období, kdy rozhodující byla geopolitická osa Východ -Západ a přestup bývalých komunistických zemí k Západu a převzetí jeho politického, ekonomického i bezpečnostního systému. Pokles geopolitického významu postkomunistických změn po teroristických útocích, fakticky završený pražským summitem NATO na podzim 2002, ponechal střední a východní Evropu závislou výhradně na vlastní vůli a vnitřních schopnostech jednotlivých zemí dotáhnout svou transformaci včetně vnitřní kondice definované právním státem, stavem demokracie a politických stran, ale také morálkou a kulturními a civilizačními hodnotami. Závislost na vlastních schopnostech nesnížil ani vstup do EU.

Přesunutím geopolitického těžiště k ose Západ versus islamismus a nepřímo Západ versus muslimský svět začalo po 11. září v Evropě mírně narůstat „každý na své triko“.

Náhle jsme na okraji

Narušení soudržnosti Západu bylo stále citelnější, ať již americkou politikou dobrovolné protiteroristické koalice a opuštěním povinné kolektivní odpovědnosti všech v NATO nebo rozporem mezi USA a Evropou i vnitroevropskou roztržkou ohledně invaze do Iráku. Společná geopolitická perspektiva včetně institucí vyjadřujících společnou vůli Západu byla oslabena do té míry, že se dnes někteří obávají o další budoucnost NATO.

Do krize se v souvislosti s ratifikací Lisabonské smlouvy dostala také EU. Nejvíce energie vydávala na sebe. Na ovlivňování okolí mnoho nezbylo. Z demokratického vývoje vypadlo Rusko, posléze Ukrajina, došlo k nevídané vojenské kolizi Ruska s Gruzií. Zpětný ráz zvýšení tolerance k nedemokratickým praktikám ovlivnil vývoj v kavkazském regionu. Intervence do Iráku vyvolala „odklon“ Turecka a zvýraznila svými důsledky rozporný vstup Kypru do EU. Měnil se tedy nejen Západ. Měnilo se i jeho a naše bezpečnostní okolí, které bylo vždy pro náš vnitřní i vnější vývoj rozhodující.

Vypadnutí z geopolitického výsluní nás učinilo vůči terorismu bezpečnější, zejména ve srovnání třeba s Londýnem, Madridem, Paříží nebo jinými místy s islamistickými ohnisky. Poklesla však naše spoluodpovědnost za bezpečnost Západu - a tím i naše váha a vnitřní kondice: začali jsme propadat provincionalismu.

Zaujati vlastní kotlinou

Střední Evropu ovlivnila politická stagnace se zjevným návratem k nacionalizaci politiky. Poklesl zájem o hlubší evropeizaci domácích poměrů. Vzrostl význam korupčních a nomenklaturních namísto právních a správních praktik, narůstalo prolnutí hospodářské a politické sféry. Ve druhé polovině desetiletí, kdy navíc dorazila i hospodářská krize, se většina postkomunistických zemí dostala do vnitropolitické krize a čelila propadu veřejné důvěry v politiku a instituce státu.

V obraně před terorismem vzrostla výkonnost naší vnitřní bezpečnosti, od zpravodajských služeb až po kontrolu finančních toků, sběr a zpracování relevantních informací a preventivní přístup. Citelně však poklesla výkonnost a motivace policie v boji s politickou korupcí, hospodářskou kriminalitou, organizovaným zločinem a praním špinavých peněz. Důsledky politických zásahů do sektoru policie a justice jsou evidentní: neúspěchy a „diletantismus“ ve vyšetřování největších korupčních kauz. Degenerace demokratické, právní a parlamentní kontroly státu je čitelná všude, od nezvratného zrušení finanční policie v roce 2007 až po aféry v sektoru obrany, diskreditaci části státního zastupitelství i justice.

Odklon od geopolitiky kompenzoval příklon k vnitropolitickým a komunálním tématům a nárůst českého politického provincionalismu a furiantství. Po období, kdy jsme hodnotili vnitřní politiku a vývoj hlavně podle vnějších cílů a kritérií euroatlantického Západu a naší příslušnosti do tohoto světa, přišla doba, kdy jsme jakékoli nároky plynoucí z členství v tomto světě začali poměřovat lokálními a vnitropolitickými kritérii bezprostředního prospěchu a „výnosu“ včetně minimalizace rizik a nepohodlí.

Vstup do EU následovala nevídaná prosperita. Někteří čeští sociologové soudí, že se česká společnost zahltila blahobytem, spotřebou, zaměstnala se konzumerismem a ztratila zájem o špičkovou pracovní výkonnost, nemluvě o hlubších nemateriálních hodnotách, solidaritě s chudšími nebo postiženými u nás či v zahraničí. V podmínkách, kdy nás přestalo táhnout převzetí výkonnosti a kompetencí euroamerického Západu, zkompromitovaly se i dosud zdůrazňované hodnoty podpory demokracie, lidských práv, aktivního chování v globálních či evropských záležitostech. Tyto hodnoty začaly být směšné i zesměšňované, nevyjímaje například vědu v tak vážném oboru jako klimatické změny. Stali jsme se klubem pro momentálně bohaté, zdravé, bezstarostné a také bílé. V české společnosti klesla soudržnost, narostla atmosféra sociálního darwinismu a pojetí úspěchu jako zmocnění se profitu za každou cenu a kultura nespolupráce.

V kontextu odlivu naší geopolitické váhy proběhlo také střídání hlavy státu v roce 2003. Změnilo zahraniční politiku od aktivní přítomnosti v transatlantické a evropské agendě k protievropské rétorice. Jsme asi jedinou alianční zemí, jejíž hlava státu nedostala pozvání k oficiální návštěvě USA, ačkoli je v druhém funkčním období. Zmizel sjednocující a hodnotově artikulovaný geopolitický vliv hlavy státu na českou společnost i politickou scénu. Ta se polarizovala i v otázkách zahraniční a bezpečnostní politiky, od naší vojenské účasti v Afghánistánu přes totální konfrontaci o účast v protiraketové obraně až po kolaps českého předsednictví EU.

Chceme se vůbec bránit?

Můžeme ale, byť nepřímo, spojovat s terorismem nadřazení hodnoty osobního blahobytu a odklon od veřejného zájmu i zájmu o ostatní, o společnost a její bezpečnost a svobodu? Ptejme se jinak: Byli bychom schopni vzdorovat teroristickým hrozbám a bránit svou demokracii a suverenitu za cenu ztráty komfortu, bezrizikové osobní bezpečnosti a blahobytu? Už se v nás tyto hodnoty, oslabené komunistickou normalizací, opět oživily? Nebo jsme převzali západoevropský konformismus motivovaný spotřebou, blahobytem a pacifistickým odmítnutím obrany demokracie a svobody tváří v tvář teroristické hrozbě či ohrožení suverenity například energetickým vazalstvím?

Odpověď na tuto otázku určí, zda udržíme budoucnost ve svých rukou, zda jsme se také, bez povšimnutí, nestali oběťmi teroristických útoků z 11. září 2001.

MfD, 20.11.0201

Autor je sociolog a bezpečnostní analytik. Pracuje ve společnostech GAC a Gabal, Analysis & Consulting. Zabývá se analýzou a návrhy politik. Do roku 1989 pracoval v ČSAV. Spoluzaložil Kruh nezávislé inteligence. Pracoval v OF a vedl volební kampaně OF v roce 1990.

Jan Kovanic
5. 10. 2024

Vvraťme se k starožidovské tradici. Měsíc tišri započal letos ve středu 3. října.

Aston Ondřej Neff
5. 10. 2024

Francouzský prezident Emmanuel Macron je v Německu a vysílá odtud varovné signály.

Hyena Neff
5. 10. 2024

Toto je povídání po pejskách, ale občas se tu promítnou rybičky. Máme je v jezírku na zahradě.

@ StařecNaChmelu
5. 10. 2024

Chtěl bych se omluvit, že jsem vás předem neinformoval o tom, že vám to už nehodím.

Aston Ondřej Neff
3. 10. 2024

Důslednost, s jakou vláda spěje ke sebezničení, je skutečně hodna lepší věci.

Aston Ondřej Neff
2. 10. 2024

Ministr zahraničí Jan Lipavský podal demisi a premiér Petr Fiala ji nepřijal.

Aston Ondřej Neff
4. 10. 2024

Zjištění Eurostatu, že česká vláda švindlovala s údaji o deficitu, je za současné situace jen...

Aston Ondřej Neff
5. 10. 2024

Francouzský prezident Emmanuel Macron je v Německu a vysílá odtud varovné signály.

Benjamin Kuras
3. 10. 2024

Odmítat migranty je prý těžký hřích. Sebevražda celé Evropy není?

jol Jolana Vašinová
5. 10. 2024

Ukrajinská vojenská rozvědka (HUR) vyznamenala českého podplukovníka Zálohy sil speciálních operací...

Lidovky.cz, ČTK
5. 10. 2024

Může to být důležitý souboj pro další vývoj fotbalové ligy. Teplice hostí v 11. kole pražskou...

Lidovky.cz, ČTK
5. 10. 2024

Přestože v utkání žádný gól nepadl, velkých šancí bylo k vidění hned několik. Brankovou konstrukci...

Linda Kholová
5. 10. 2024

Hedvábný šátek je doplněk, který mají ve svých kolekcích velké značky jako Hermès nebo...

Lidovky.cz, ČTK
5. 10. 2024

Izrael neposkytl americké administrativě žádná ujištění, že by byl zcela vyloučen útok na íránská...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz