24.4.2024 | Svátek má Jiří


SPOLEČNOST: Burka není helma

2.9.2014

Už zhruba před rokem jsem zde psal o kauze, kdy ředitelka Střední zdravotnické školy zakázala dvěma muslimským studentkám nosit ve škole šátek, na což jedna z dívek reagovala stížností k úřadu ombudsmana. V současnosti díky vyjádření Anny Šabatové, podle které ředitelka pochybila, získává celá událost další rozměr. Svou polívčičku si nutně musel přihřát i předseda Ústředí muslimských obcí v ČR Muneeb Hassan Alrawi. Ten v rozhovoru pro Právo prohlásil, že zakazovat muslimkám šátek, konkrétně burku na hlavě (jak o tom uvažují v Teplicích) je diskriminace, a přirovnal to k situaci, kdy motocyklista má na hlavě helmu.

Takže:
oněm studentkám byl zakázán hidžáb, nikoliv burka. Rozdílu mezi těmito dvěma "hadry" je panu předsedovi jistě znám, ale pro jistotu uvádím, že hidžáb se svou podobou blíží šátkům, které nosily či ještě nosí vesnické babky, když jdou jednotit řepu. Burka je varianta šátku, kdy ženě není vidět obličej.

Nošení helmy nařizuje motorkářům zákon o provozu na pozemních komunikacích - důvodem je bezpečnost, protože jednak chrání zrak třeba proti hmyzu, jednak i hlavu v případě pádu. Navíc identifikace motorkáře je možná i podle registrační značky, což u muslimských žen v burce odpadá.

Zahalování žen nevymyslel Mohammed, ale jedná se o předislámskou tradici, takže tvrdit, že se jedná o projev jejich víry, je minimálně sporné. Pokud vím, ani korán se o této povinnosti nezmiňuje. Je to podobné, jako by bylo jarní pálení čarodějnic považováno za projev křesťanské víry - byť to byl jev církví tolerovaný, jedná se o předkřesťanský svátek slunovratu.

Pan Alrawi zde tedy míchá jablka s hruškami, vysvětluje se slzami v očích, jak by si obě dívky připadaly nahé bez šátku (zde si i trochu protiřečí, neboť motorkář si helmu sundá, sotva sesedne ze stroje), a hodlá se domáhat jejich "práv" i soudní cestou. Zde bych připomněl, že ani jednu z dívek či jejich rodin nikdo nenutil přijít do České republiky, ani jim nepřikázal chodit na danou školu.

Celý opět rozvířený případ je další ukázkou toho, jak muslimové manipulují veřejným míněním ve snaze získávat pro sebe další a další výhody, aniž by museli sami hnout prstem při snaze zapojit se do majoritní společnosti. Konec konců, máme zde již jiné "hájené" etnikum, které se velmi dobře vyzná ve svých právech, ale ignoruje své povinnosti a se kterým už teď máme o zábavu postaráno. Opravdu nevím, proč k této skupině přidávat další.