24.4.2024 | Svátek má Jiří


SPOLEČNOST: ... a Bůh stvořil dva Adamy

22.1.2019

V současné doběl leží v Parlamentu České republiku novela zákona, která by umožnila homosexuálním párům uzavírat manželství, které je doposud v ČR vnímáno jako svazek mezi mužem a ženou. Strany zástupců i odpůrců už své karty dávno vyložily. Zastánci zákona tvrdí, že je moderní, progresívní, nediskriminační, podle evropských hodnot atd. Jeho odpůrci naopak tvrdí, že rodina je od plození dětí, že je to demontáž tradiční společnosti nebo že za to může Soros.

V tartasu bitvy pak zcela zaniká fakt, že od roku 2006, kdy bylo schváleno registrované partnerství, využilo této možnosti ohromujících 2 500 párů, tedy cca 5 000 lidí, a z toho třetina registrovaných partnerství byla uzavřena v Praze (jde o dva roky starý údaj, ale myslím si, že i tak o něčem vypovídá).

Dobrá, připusťmě na chvilku, že je registrované partnerství (po kterém mimochodem homosexuálové a lesby do roku 2006 toužebně volali) dehonestující a diskriminační. Zkusme to jinak.

Obyvatel České republiky je něco lehce přes deset miliónů, ale poněvadž řešíme manželství, odečtěme dorost do 18 let, což jsou podle ČSÚ cca dva milióny lidí. Stejně tak bychom mohli (měli?) odečíst minimálně i lidi nad 65, protože - vzhledem k návykům a neochotě něco měnit - se z této věkové skupiny budou rekrutovat možná desítky sňatků ročně, ale spíš to bude míň. Starších 65 let je zhruba 16 % populace, takže od výchozích deseti miliónů odečtěme ještě toto číslo. Výsledek je pak 6,5 miliónu obyvatelstva České republiky mezi 18. a 65. rokem věku. Možná by se daly odečíst ještě další skupiny, o jejichž touze vstoupit do manželství by se dalo vzhledem k věku pochybovat, ale nekomplikujme to.

Sama LGBT komunita udává, že se k neheterosexuální orientaci hlácí cca 4 % populace; což je po odečtení „dětí“ a seniorů dejme tomu 260 000 lidí. To číslo mi přijde poněkud nadsazené, ale dobrá, počítejme dále.

Podle ČSÚ žije v České republice v (klasickém) manželství necelá polovina populace; počítejme padesát procent. Z 6,5 miliónu obyvatelstva ve věku 18 - 65 je to něco lehce přes tři milióny lidí... Pokud bychom toto číslo vzali jako normu, tak by požadavek manželství pro homosexuály týkal zhruba 130 000 lidí. Nicméně takovéhoto davu, který by se někde domáhal práva na manželství, jsem si nikde nevšiml. I proslulá Gay Pride, která manželství pro LGBT dlouhodobě propaguje, se může pochlubit nanejvýš účastí kolem 40 000 (a to neřeším, kolik tam bylo čumilů a kolik účastníků by se skutečně do manželství nahrnulo).

Takže abych shrnul svůj (laický) pohled. Registrované partnerství uzavřelo k roku 2016 (za deset let jeho platnosti) pět tisíc lidí, propagace homosexuálního manželství (ale nejen toho) se aktivně účastní čtyřicet tisíc lidí, dalším 90 000 je to minimálně jedno.

Opravdu potřebujeme zákon, který by využilo dejme tomu pět set lidí ročně, za situace, kdy české školství čeká na opravdovou systémovou reformu a zdravotnictví jakbysmet? To opravdu nemá vláda a Parlament na starost důležitější věci - třeba legislativní úpravy, které by umožnily rychlejší výstavbu dopravní a energetické infrastruktury, rychlejší výběrová řízení nebo reformu penzí?

Aby to nakonec nedopadlo jako se syrskými sirotky, kteří jsou stále usilovně hledáni, ale nějak se vytratili. Bojím se, že se zájemci o tento zákon by to bylo podobné.