16.6.2024 | Svátek má Zbyněk


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Mokrý 25.4.2024 6:32

Až tak, to ministři školství postupně dopracovali, těmi svými " novelizacemi " učení na školách !

P. Hatina 25.4.2024 3:58

Mimochodem, obávám se , že celý ten program je nepochopením filozofie wellbeingu , což ostatně napovídá překlad. A tím taky ukazuje, proč na něj ve školách nemůžou mít nárok učitelky ;-D

Lépe se to demonstruje na praktickém příkladu, který se ostatně mediálně diskutuje nyní.

Státní testy pro příjímačky na SŠ při/po kterých žáci bědují, že jsou ty testy těžké, a díky horším výsledku se nedostanou na požadovanou SŠ.

Přitom první část odpovědi částečně zní, měli jste se na ZŠ překonávat a mnohem víc se učit.

Jenomže - ta druhá část, přesně dle filozofie wellbeingu říká "jestli půjdete jenom na učňák, tak potom taky i jen s ním můžete být v životě štastni." Ovšem tomu najednou ani žáci, ani jejich rodiče rozumět nechtějí.

A tím se dostáváme k vysvětlení proč na nárok nemůžou mít nárok učitelky. Kdyby ty - dle té filozofie wellbeingu , podaly ve škole masově výpovědi a šly dělat něco jiného, co je víc baví a bude tam míň stressu (i třeba za cenu nižších platů), tak potom už by v těch školách nezbyl nikdo, kdo by tam ty děti učil...

R. Veselá 25.4.2024 9:12

Evokujete mi vzpomínku - vždy v květnu jsem se sešla s kamarádkou učitelkou a unaveně jsme splkly u kafe. Vždy jsme uzavíraly se zvoláním...můžeme dělat něco jiného? Můžeme ale ve škole máme furt víc než za kasou globusu....

Nicméně nyní je hodně učitelek, které odcházejí za školy na školu - hledají školu , která je ještě tak nějak v pořádku:-)

P. Hatina 25.4.2024 9:38

Díky za vzpomínku. Jenomže o to právě jde. Podle filozofie wellbeingu může být člověk štastný i s nižším příjmem, pokud ho ta činnost baví a je tam méně stressu. To právě záleží na jeho rozhodnutí, kde jsou jeho priority, aby se citil dobře.

Bohužel, docílit toho aby člověk byl současně bohatý, úspěšný, spokojený, zdravý, mladý a krásný šťastný a ještě třeba aby ho měl nekdo určitý rád, to právě ani wellbeing neumí..

M. Kocián 25.4.2024 10:04

Chybí tady uvědomění, že obvykle je to něco za něco. Věci, které vypisujete, je dobré si spárovat jako vzájemně se vylučující a vybrat si tu, o kterou stojím víc s tím, že se dopředu smířím s tím, že tu druhou oželím. Pak to funguje.

P. Hatina 25.4.2024 10:14

Máte naprostou pravdu. Vždycky je to o poznání sama sebe, co od života požaduji a co jsem ochoten tomu obětovat.

Mimochodem, proto je vhodné ten wellbeing použít až u dospělých, kteří už mají vědět co od života chtít, ale taky mají tu svobodu to uskutečnit.

U těch dětí je to limitováno tím, že ty do té školy (aspoň tu povinnou docházku) chodit musí, doslova i kdyby nechtěli..

B. Bartoš 25.4.2024 3:43

R^