28.2.2024 | Svátek má Lumír


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
portwyn 16.10.2008 8:56

Re: To je babinec . . .

Vlastní byt velkém domě přijde ve větším městě na 2 miliony. Hypotéka i při nějaké akontaci stojí 12-15 tisíc měsíčně. Průměrný plat po zdanění je cca 16 tisíc. Máte-li dítě, tak to prostě neutáhnete.

Domek na vesnici pořídíte levněji. Má to řadu nevýhod, ale není často jiné cesty.

Had 16.10.2008 8:23

Re: Kapka jedu

Tyto - a lepší - projekty jsou NAPROSTO běžné na KAŽDÉ střední škole (a že jich znám dost). Podstatou mé glosy nebylo znevažovat úsilí těch učitelů, kteří je připravují, a žáků, kteří se jich účastní. Ostatně, vím o tom sám nejlépe, dělám to také, jen o tom nepíšu do celostátních médií. Pozastavuji se nad tím, že někdo tuto potřebu cítil, a nemyslím, že jsem mířil vedle, když jsem za stěžejní větu článku označil tu o velké podpoře městského úřadu. Tento článek byl napsán jen proto, aby se příslušní činitelé po přečtení zatetelili blahem, pokračovali v podpoře, a snad aby byli i dále udržováni ve falešném přesvědčení, že tato škola je sice malá, ale šikovná. Ve skutečnosti se jedná výsledkově o nejhorší gymnázium Ústeckého kraje, a na olympiádách ji nezřídka porážejí i učňovské školy... Podobných článků by jen v Ústeckém kraji mohly vyjít stovky. Nebyly napsány, snad proto, že si ostatní školy nemají důvod něco dokazovat.

Goro Bílý Pes 16.10.2008 8:18

tyhle malé školy

Mám tu možnost srovnávat spoustu středních škol, a taková gymnázia z malých měst bývají nejkvalitnější. Jak učitelé, tak studenti.:-)

JanaB 15.10.2008 23:15

Re: Díky za článek.

Omlouvám se ta špatné umístění příspěvku, je přece jen už pozdě. Má poznámka ohledně interpunkce patřilo tomu "ynteligentovi", co se podepisuje jako Hrad.

JanaB 15.10.2008 23:13

Re: Díky za článek.

Kdo vás učil interpunkci, proboha?

Kanuk 15.10.2008 22:21

Re: To je babinec . . .

Postav dům....To je taky nová česká manie.  Já bydlel čtyřicet let v činžáku, a taky jsem to přežil. Kromě toho, kdyby všichni Češi měli bydlet ve vlastním domě, tak by na to asi republika nestačila. To je jeden z idiotizmů bezmyšlenkovitě kopírovaný z USA, kde mají na to prostor. Tak přijatelný kompromis je mít vlastní byt ve velkém domě. Jak se jim říká po česku?

Kanuk 15.10.2008 20:55

Re: To je babinec . . .

K té matykářce. Rozdíl mohl také být v tom, že ona měla MATFYZ, zatím co ti ostatní byli "pajdáci".

Kanuk 15.10.2008 20:28

Re: Hlavně, že studenti budou kompetentní.

Myslím, že v názoru na MŠMT se shodneme, i když z různých důvodů. Já považuju za blbost a hanumanismus "svobodu" škol. Podle mého názoru, se kterým můžete nesouhlasit, v době předválečné byly české střední školy ne-li nejlepší, tedy jedny z nejlepších na světě. A to proto, že používaly snad směs pedagogiky Komenského a jesuitů. Jesuitům lze vytýkat mnoho, zejména s hlediska našeho národa, ale musí se jim přiznat, že uměli učit.

Eva D. 15.10.2008 20:09

Re: Hlavně, že studenti budou kompetentní.

Ten termín je povinný, dle ˇMŠMT. Takjže ho povinně papouškují i němčináři a výtvarkáři a snad i tělocvikáři a musel by to používat i japonštinář. Ta paní si ho fakt nevymyslela sama od sebe. Stejně jako další povinné termíny, které nějaká hlava osvícená zavedla, aby se to naše školství povzneslo.  To je totiž ta reforma a svoboda škol v praxi po česku.

Více na MŠMT viz RVP a ŠVP. To je na moooooc dlouho. Hodně čtení, slova, slova, slova.

Eva D. 15.10.2008 20:04

Re: To je babinec . . .

Divíte se? Co by řekla Vaše žena, kdybyste celý život vydělával cca český průměr? Žádné postav dům, pokud by nedělala ona zubařku nebo tak něco. ;-)

Kanuk 15.10.2008 20:03

Re: To je babinec . . .

Výjimka potvrzuje pravidlo.

Kanuk 15.10.2008 20:02

Re: Hlavně, že studenti budou kompetentní.

A ještě poznámka. Kompetence ve smyslu něco umět je anglicismus. Asi ne nadarmo je Mme pisatelka angličtinářka.

Eva D. 15.10.2008 20:02

Re: To je babinec . . .

Člověče nešťastná, nejlepší matikář na našem gymplu byla ženská. Kluci, co chtěli na techniku a Matfyz se modlili, aby ji měli, i když jim dala pěkně zabrat.  Ti ostatní matikáři/řky za ní pokulhávali hodně daleko.

Eva D. 15.10.2008 19:59

Re: Hlavně, že studenti budou kompetentní.

To jste ten článek pochopil dost zvláštně.

Pro mě být kompetentní v cizím jazyce ( ale mám radši slovo dovednost) je umět tím jazykem mluvit, psát, rozumět mluvenému i psanému. Což, jak asi víte, pro mnoho našich lidí nebyla a ještě často není samozřejmost, přes dlouhé roky učení se jazyku.

Zato mnoho lidí dokáže přeříkat pravidla všelijakých časů v ANJ aniž by je pak správně použili ve větě. A kolik mladých se zpaměti navrčí maturitní témata, třeba život a dílo W. Shakespeara, ale není dost kompetentních si popovídat nad skleničkou o tom, jak se jim líbila jedna jeho konkrétní hra?!

A o to jde, IMHO.Podotýkám, že ŠVP považuji za volovinu.

Kanuk 15.10.2008 19:58

Re: To je babinec . . .

Tak je to ne-li na všech, tak na většině škol. Největší malér je, že ženské učejí matematiku.

Eva D. 15.10.2008 19:48

Re: V pohodě

I dnes někteří z nás žákům vykají. Já jim dám vždy na vybranou. Nestojí o to. Já taky ne, stejně si je adoptuji jako Marušky a Vojty.

Kanuk 15.10.2008 19:36

Re: Hlavně, že studenti budou kompetentní.

Teda ve smyslu článku. Jinak definici kompetence podal Milan.

Kanuk 15.10.2008 19:20

Re: Hlavně, že studenti budou kompetentní.

Pokud tomu rozumím, tak "být kompetentní" znamená umět mlátit hubou,  mít široké lokty a hroší kůži.

Kanuk 15.10.2008 19:17

Re: V pohodě

"Ty  vole" se řekne snáz než "vy vole". Mám dojem, že před válkou nám usmrkaným primánkům i "pan profesor" vykal. A pravděpodobně to byla regule.

Hrad 15.10.2008 17:43

Re: pěkný článek. Ale nerozumím tomu,

Vážený pane. To na co potřebujete Wikipedii ví každý, kdo normálně chodí po světě v ČR. To se učí na všech pedagogikých fakultách, včetně vývoje tohoto termínu, kulturního prostředí ve kterém termín vznikl. Můj odhad v tomto okamžiku je že to je 300 000 lidí.  V mojí krátké poznámce šlo ale o něco jiného, než o exkurzi do tohoto problému. Proto jsem uvedl mzdy na konci třicátých let na střední škole. V pozadí celého příspěvku je však to, že kdejaký nýmand, když si otevře svou nevymáchanou hubu na toho magora co náhodou učí jeho spratka, který nechodí do školy, neučí se, prodává se na internetu, aby se umravnil, když mu chce dát čtyřku, nebo nedejbože pětku. A tomuto chudáku má ještě říkat pane profesore, když má připravené pouze jedno slovo: nes.r mě.   

Hrad 15.10.2008 17:27

Re: pěkný článek. Ale nerozumím tomu,

Mluvil jsm o současných ředitelích na školách. Firmy různého zaměření a jejich manažery neznám. A to co znám, je pouze z vyprávění. Z vyprávění pracovníků střední kategorie. To zde ale nekomentuji. Znám však  jednu školu, která je soukromá, a vyjímečná: http://www.porg.cz/liben/ucebni.html 

Jste romantik. Syn mi vyprávěl, jak jim, absolventům střední školy na maturitním večírku na rozloučenou, ředitel školy rozdával CD s voličským progranmem ODS. Kluci z něj měli "srandu". Já již menší. Tito lidé(schválně používám množné číslo) s hlavou neposkvrňenou vědomostma a se správnou politickou orientací jsou díky svému věku- čtyřicátníci - těžko spojitelní s komunismem. Tak se vraťte na zem. Létají jenom čarodejnice, nebo lidé po "šlehu LSD". Termín "manžer výskytu" však pochází z prostředí, o kterém píšete. Nevím proč zde vzniklo. Jistě jste pochopil, že se snažím třeba se mi to zcela nedaří, nepaušalizovat.

Hrad 15.10.2008 16:57

Re: Díky za článek.

Každý UČITEL učí tak, aby to co učí, jeho žáci uměli lépe než on. Je mnoho učících(někteří z nich jsou podučitelé(bac.)), kteří do školy chodí pro peníze, které jim slouží na obživu. Uživit sebe a rodinu, je cílová kategorie. V kapitalismu, sdělit něco, z čeho mám kompartivní výhodu, je projevem osobní blbosti, zděděné z dob komunismu. Ze škol se vytratilo kolegiální sdělování didaktických postupů, které z toho co se učitelé naučili na VŠ se osvědčilo, nebo neosvědčilo. Nejfrektovanějším slůvkem mezi učiteli je termín " já vím". Jeho frekvence roste s věkem. čím mladší, tím častěji. Velmi nebezpečným je experimentování ve škole s dětmi. To je drahý špás. Kdejaký neumětel tento způsob vzdělávání aplikuje bez uzardění. Vedoucím pracovníkům na školách to je jedno. Oni jsou přece manžeři. Pro duševní a fyzické bezpečí dětí je konzervativní řemeslník 100 x cenější, než experimentátor, který učí každý týden jinak, a ještě je na to pyšný.      

J.G. Pašek 15.10.2008 16:47

To je babinec . . .

http://www.gymkl.cz/sbor_.html

Blake 15.10.2008 15:55

Re: pěkný článek. Ale nerozumím tomu,

Nějak se vám to motá. Dnes manažeři  v soukromých firmách (obzvláště zahraničních) obvykle nepotřebují "správnou legitimaci", aby místo získali. Jiná věc je, že na vedoucích místech často sedí lidé, kteří se tam dostali už v dobách, kdy se bez "správné legitimace" nedalo dělat nic. 

Bystander 15.10.2008 15:41

Díky za článek

V té sbírce vulgarismů a žlučovitých výlevů které se tady prezentují jak v článcích tak v diskusních příspěvcích působí Váš članek jako pohlazení. Nedejte se odradit a pište!

portwyn 15.10.2008 15:25

"Školství se bojí???"

Houby. Učitelé by to tam normálně dali, ale shora by se na tom vozili. Myslíte. že mne baví psát plány, kde se hlavně nesmí vyskytnout slova jako "umí" nebo "dokáže"?

Vyřvali si to ale rodiče (ti vlivní, sebevědomí a uřvaní), aby děti hlavně proboha nemusely pracovat. Takže žádný cíl "umí vyřešit rovnici", jedině "řeší rovnice".  To proto, aby si rodiče mohli stěžovat, že jejich dítě plní plán, protože řeší rovnice (sice blbě, nevyřeší, ale řeší) a přesto má z matematiky dvojku. "Šikanááááá!"  :-/

honzak 15.10.2008 14:41

Re: Hezké. Blahopřeju.

"" Výchovný cíl nesleduji žádný, pouze chci, aby ti zm/rdi malí po obědě konečně usnuli a dali pokoj". "

FUJ!!!! Já zásadně v takovém případě používám slovo PARCHANTI:-D. Je v češtině již zažité!

Honza42 15.10.2008 14:34

Re: Hezké. Blahopřeju.

Styďte se použít zakázané slovo "vědomosti" a ještě ho zvýraznit. Takových slov se školství bojí jako čert kříže a jsou spolu se slovy "naučit se, znát, ...." zamčená  v trezoru na ministerstvu školství. Zatím v dočasném uložišti, než vybudují trvalé.

Moje žena byla též donucena vypracovat onen slint (pro MŠ). Naštěstí ho stáhla někdo z internetu a jen trochu upravila. Taková snůška hovadin se hned tak nevidí. Jediný můj závěr z toho je - snížit rozpočet na školství. Když mají čas na blbosti, o papíru nemluvě..

Třeba taková pohádka musí mít výchovný cíl a musíte přesně vědět jaký a ještě to mít zapsáno. (Babička nám vyprávěla tudíž pohádky ouplně špatně, neměla totiž výchovný cíl.)  Říkal jsem manželce, ať k pohádce o pacholíčkovi napíše: " Výchovný cíl nesleduji žádný, pouze chci, aby ti zm/rdi malí po obědě konečně usnuli a dali pokoj". Nějak neměla odvahu.

PPP 15.10.2008 14:08

Re: pěkný článek. Ale nerozumím tomu,

Středoškolský profesor není titul, ale povolání. Nepíše se před jménem, ale za jménem s malým písmenem. Není součástí jména. Jako na př. František Vopršálek profesor a Jan Vopršálek holič a kadeřník. Na rozdíl od Prof. Josef Vopršálek. V průmyslu také hlavní inženýr (šéf údržby strojů) nemusí být Ing.

Eva D. 15.10.2008 13:53

Re: Hlavně, že studenti budou kompetentní.

Ale musejí, jinak by nebyli kompetentní.