14.4.2024 | Svátek má Vincenc


ŠKOLA: Omluvenky

26.3.2024

Všechno se mění. Na středních školách už se nebaví/nerozčilují rodiče nad poznámkami udělenými kantorem. Teď se spíše učitelé baví nad omluvenkami svých žáků, zejména pokud je žák plnoletý a může se omlouvat sám. Pro uklidnění: zdaleka ne všechny následující omluvenky byly akceptovány.

Kéž bych měl pětikorunu za každou omluvenku „Nevolnost“! Případně „Rodinné důvody“! Plnoletí žáci si občas napíší jako důvod absence „Osobní důvody“ a je vymalováno. Pod tím si ovšem mohu představit i rande nebo kontakt s dealerem, že?

Dalším okruhem odůvodnění absencí je „Brigáda“. Jeden žák se mi omlouval z odpoledního vyučování, protože jde dělat Mikuláše. Jelikož však šlo o zcela nevýdělečnou besídku pro školní družinu, svolení dostal.

„Jízdy v autoškole“ jako důvod absence. Co k tomu dodat?

„Zaspání.“ No jo, no. Pokud je to výjimečně...

„Omlouvám dceru, měla teplotu.“ Z fyzikálního hlediska by mělo být neomluveno - všichni lidé na téhle planetě mají teplotu, nelze nemít žádnou!

„Návštěva u veterináře“ jako důvod absence. Haf?

Co říci na tohle: „Omlouvám se z posledních vyučovacích hodin. Špatný psychický stav po výuce matematiky.“?

A úplně nejraději mám tuto situaci: Žák ráno píše do školního systému avízo: „Omlouvám se, v noci jsem zvracel a je mi špatně“. Načež po několika dnech přinese od rodičů omluvenku: „Návštěva zubaře“.

-------

Jen se tetelím radostným očekáváním, až tihle mladí jednou nastoupí do práce u nějaké firmy, kde se kvůli případnému kouření musí zaměstnanci přesunout ven před budovu a odchod i příchod si pokaždé „odpíchnout“. Až si jednou vezmou den dovolené kvůli plánované opravě vody ve svém bytě a instalatér jim pošle SMS: „Omlouvam se, rodinne duvody“.

Dobrá, také jsem jednou škemral o posunutí odevzdání článku kvůli zánětu spojivek, který jsem neměl. Nebo to bylo dvakrát??? Ale přeci kvůli tomu nepokazím mravoličné vyznění toho dnešního článku na téma „ti dnešní mladí, co jen z nich bude“, no ne?

Z autoorova webu Paleta názorů a ptákovin