1.7.2022 | Svátek má Jaroslava


Diskuse k článku

ROZHOVOR: Vládo, už se hroutí i optimisté!

Problémy druhé vlny se zásadně liší od vlny první. V první vlně loni na jaře byla řada lidí zmatená a potřebovala rychle reagovat na zákaz vycházení a omezení pohybu. Viděli jsme, že mnoho lidí si vůbec neví rady, nedokáže se přizpůsobit situaci.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Severa 25.1.2021 14:45

Jen bych nesouhlasil s tím, že je situace horší než za války. Když Němci vyvezli všechno co mohli (těm zlodějským náklaďákům jsme říkali berušky), tak postupně nastala bída, nejen materiální. Poslech Londýna se strachem, strach z náletu při leteckých poplaších a vůbec napětí co se může stát. S blížícím se koncem války zavřená divadla, zakázaný sport. To je jen nepatrná část vzpomínek. Té paní bylo koncem války deset roků, takže asi úplně nevnímala co lidé prožívali.

H. Rybnická 25.1.2021 14:50

Pane chytráku, nezáleží na tom zda souhlasíte nebo ne, záleží na tom jak se paní cítí. A to srovnání jí absolutn+ věřím.

L. Severa 25.1.2021 18:00

Paní moudrá, pokud ta paní si pamatuje jak se cítila ve věku 5-6- let, tak máte pravdu. Spíš si myslím, že vycházíte ze svého obvyklého přesvědčení a dotklo se Vás, že jsem uvedl pár vzpomínek na dobu ve které se ovšem našim Němcům až tak zle nevedlo, protože jejich příděly převyšovaly ty české.

M. Krátký 26.1.2021 7:48

převyšovaly mnohonásobně !!!!!!

J. Ptáček 25.1.2021 12:17

Když nespokojenost s fotbalovým nebo hokejovým klubem přeroste trpělivost fanoušků, sáhne k často radikálním personálním změnám. A to jde zpravidla o málo vstřelených a hodně obdržených gólů a z toho plynoucí umístění v tabulce. U Covidu-19 u nás se jedná o tisíce životů spoluobčanů (ne o pitomé góly), s umístěním mezi jednoznačně nejhoršími na světě. Odpovědní hravě přežívají (třeba Vyšehrad). Co zkusit úplně nový realizační tým, v případě neschopnosti další, až to jednou vyjde?

M. Krátký 25.1.2021 13:34

souhlas - hned to ve mě vyvolalo vzpomínku na naše vítězství nad CCCP v hokeji - asi 1972 ??? - už si to datum moc nepamatuji - ale bylo to cca 3:2 a pak hořely Štrougalovy sady a moje rodina cestou ke Koni zažila jak se ze dveří staré vršovické restaurace vyvalil dav oslavující a řval Ať žije Ústřední topení - bylo mi 25 - to se to oslavovalo R^R^R^

P. Kozelský 25.1.2021 11:28

My optimisté se nehroutíme. Jenom už vládě a parlamentu nevěříme.Rv

H. Rybnická 25.1.2021 10:32

Paní autorko vynikající názory a vynikající článek jen tak dál. Poskytujete vzpruhu v nedobrých dobách.

I. Polák 25.1.2021 9:54

Nu když se někdo hroutí, tak se mu většinou snažíme podat pomocnou ruku. A vy tady nabízíte, tedy samozřejmě jen těm nad šedesát, sebevraždu na JIP. Taky způsob , ale poněkud nelidský. Raději jim řekněte kolik prášků si mají lupnout, aby je to tolik nebolelo.

Pokud chcete radu, pusťte si Nohavicu "Pane presidente".

D. Polanský 25.1.2021 9:25

Výhodou lékařů a advokátů je, že nemusí shánět kšefty, přichází samy od sebe. Takový architekt musí vyhrát soutěž, kdežto advokát si může dovolit se nechat prosit.

P. Čech 25.1.2021 8:25

Optimisté se hroutí?Podle mne se nehroutí nikdo. Tedy, aspoň mezi mými známými nikdo. A že těch mých známých není málo! Jediný, kdo se nějak hroutí jsou ministři vlády. Vlády, která v ovzduší novinářské hysterie, kterou bohužel připustila, vyhlašuje nicneřešící "opatření", která jen otravují lidi. Očkování a testování? To není nic jiného než kopání kolem sebe. Cožpak si vláda neuvědomuje, že tento stav nikam nevede? Oni si neuvědomují, že aby mohla jakákoliv opatření efektivně fungovat, musí je především lidé vzít za své? A lidé si za své žádné opatření vlády nevzali. Aspoň jejich většina. K čemu nám bude sebelepší plán a systém testování a očkování, když se lidé prostě očkovat a jinak otravovat nenechají? A zatím se ví, že nejméně polovina lidí se očkovat nenechá, byť by se ministr zdravotnictví vč. premiéra stavěli na hlavu. Taková politika ovšem nevede nikam. Tyjí z toho opět jen novináři a jejich média, která tuto hysterii vyvolala a rozšiřuje na základě nicneříkajících a o ničem nevypovídajících čísel.

H. Kotaz 25.1.2021 8:28

Špatná zpráva - pro média vynikající kšeft.

P. Čech 25.1.2021 8:41

Přesně tak! Podle mne by měli být novináři zbaveni na čas svobody slova, aby si této naučili vážit. Aby jí nezneužívali, jako dosud. Když si normální, přemýšlivý člověk na chvíli sedne a zamyslí se nad jakýmkoliv problémem, který nás tíží, v ž d y najde v jeho počátcích nějakého novináře, nějakou polopravdivou a nebo přímo lživou zprávu v médiích. A o tom to všechno je.

H. Kotaz 25.1.2021 10:20

Ono by stačilo, kdyby byli pisálkové, mluvící hlavy, i hmotně odpovědní.

P. Čech 25.1.2021 13:13

To ovšem znamená odebrat jim svobodu slova. Svoboda slova totiž m.j. dovoluje lhaní, uvádění polopravd , spekulování, urážení lidí, jejich nepodložené osočování atd. To všechno je svoboda slova.

Z. Lapil 25.1.2021 14:19

Ne tak úplně. Lež má krátké nohy. A pomluva je trestná snad odjakživa.

H. Rybnická 25.1.2021 10:35

Zase jeden emocionálně a i jinak zabedněný. Naštěstí existují jiní jako paní autorka.

P. Moravčík 25.1.2021 12:25

Ja síce s autorkou, podobne ako Vy, súhlasím, ale nesúhlasím s týmto Vašim konkrétnym odsúdením. Ono to naozaj moc nádejne nevyzerá. Včera som si na TA3 vypočul diskusiu s matematikmi, vypracovávajúcimi modely a prognózy pre koronu. Zarazila ma zmienka, že aj tých 70% preočkovaných a premorených neznamená automaticky zastavenie šírenia. Platí to totiž len pre uzavreté skupiny. Kým starí Rakúšania a Nemci potrebujú niekoho, kto by im utieral zadok, kým potrebujú zdravotníkov a iných zamestnancov z Čiech, Slovenska, Poľska atď.,budú existovať pendleri a tí budú vždy potenciálnym rizikom pre šírenie vírusu. Svetlé obzory sa zase o kúsok odsunú do budúcnosti. Nie som matematik, ale prognózy tých odborníkov, vysvetlenie problémov so šírením a existencia nových variantov vírusu ma moc nepotešili. Nádej je fajn a bez nej to nejde. Ale potom narazíme na realitu a všetko je inak. Zatiaľ sa všetky opatrenia minuli účinkom. Dosiahli sme len odklad, nič iné. Asi naozaj platí, že optimista je len zle informovaný pesimista:-/.

H. Rybnická 25.1.2021 14:59

Pane Moravčíku tuto vynikající přednášku byste měl rozeslat jednotlivě všem těm virům. Chovají se totiž zdela přirozeně, asi tak jak se chovaly bakterie tuberkulozy minulého století nebo moru středověku. Lidstvo není houf kouzelníků aby zlé sakumprask odčaroval, konec konců myslím že se bojuje dle nejlepšé vůle a nejlepších možností. Nezbývá než trpělivost, klid a naděje a především důvěřovat odborníkům a ne rozdávat takové pitominy, pardon, moudrosti jako demonstruje jen na příklad bývalý prezident pan Klaus. .

P. Moravčík 25.1.2021 15:22

Snažia sa, to je samozrejmé, sedieť so založenými rukami nie je dosť dobre možné. Už kvôli vzbudenia dojmu, že sa niečo robí. Zlé je to, že aj odborníci sú v koncoch, napriek tomu, že modely celkom presne predikujú čo nastane, ale napriek tomu sa nedarí zvoliť účinnú stratégiu. Myslím, že stratíme aj tento rok. Je mi ľúto tých na sklonku života, že sa dostali do väzenia a omilostenia sa možno ani nedočkajú. Začínam mať dojem, že s tým, čo máme k dispozícii, tento vírus nedokážeme úplne zvládnuť, aspoň zatiaľ to tak nevyzerá. Každý nádejný krok je nasledovaný vytriezvením z počiatočného nadšenia. Trochu som neporozumel Vášmu odporučeniu rozoslať to vírusom, ale dnes mi nejako lieta tlak, mení sa počasie - možno preto. S TBC a týfom si poradiť dokážeme, ale čo s niečím, čo prakticky nežije a väčšinu aktívnych procesov mu zabezpečujeme my sami? Jedine zaútočiť sami na seba, zatiaľ:-/. Ešte že to nemá 60% úmrtnosť ako MERS.

P. Čech 25.1.2021 18:50

"....vzbudenia dojmu, že sa niečo robí".

Přesně to je tím, o co tady jde. Vzbuzovat dojem, že někdo něco dělá. S TBC a týfem si poradit dokážeme, to ano, ale tyfus a a TBC nezpůsobuje virus, ale bakterie. S viry se bojuje velice těžko a lidé zatím nevyhrávají. Zatím se jeví nejsnadnější a nejúčinnější cesta ta, kdy si lidé na konkrétní virus zvyknou a získají proti němu přirozenou imunitu.Ono totiž "poroučení větru, dešti" se lidem ještě nikdy nepodařilo. Zatím vždy vítězí příroda planety Země a její zákony, které se nepříjemný parazit - homo non sapiens snaží obcházet.

P. Moravčík 25.1.2021 19:00

Však práve. Len čo s tým? Na oveľa miernejší chrípkový vírus sme si nedokázali zvyknúť, každý rok sa to opakuje. Toto vyzerá na závažnejší problém, a ak sa s tým nepodarí pohnúť, život sa výrazne zmení. K tomu ešte green deal a neostane než vyliezť na vŕšok a dívať sa, čo sa bude diať.;-)

P. Čech 25.1.2021 21:58

Poněkud závažnější problém to je, to nikdo nepopírá. Existují ovšem i jiné, mnohem závažnější choroby, které lidé umí léčit jen málo a s nepříliš valným úspěchem. Kvůli nim se však takové celosvětové manévry nekonají. Podle mne skutečná příčina koronavirové hysterie leží někde úplně jinde.

J. Pankovic 25.1.2021 13:36

to see ozvala ta pravà

P. Kozelský 25.1.2021 11:35

No a to je proto, že nás výkon vlády a parlamentu nepřesvědčil. 8-o

Ve zdravých demokraciích je to spojeno s pádem vlády a vypsáním předčasných voleb. R^

Zde je vidět názorně, že demokracie je pouhá iluze a tedy žijeme v otrokářské společnosti, kde musí otroci, v našem případě občané bez odporu poslouchat vládnoucí otrokáře. ;-(

Taková společnost nemá v 21. století co pohledávat.

P. Čech 25.1.2021 18:58

Demokracie není žádná iluze, o tom se můžeme přesvědčit třeba ve Švýcarsku. Chce to ovšem jediné. Uznat , že demokracie (jakákoliv) je především vládou občanů a nikoho a ničeho jiného. Žádných diktátorů, žádných občanských spolků (politických stran), žádných samozvaných "elit". Občanů. Uznat a zavést takový volební systém, kdy jsou voličům rozdány seznamy kandidátů - fyzických osob, ze kterých voliči vybírají, čili volí. Volí přímo své konkrétní zástupce a ne politické strany a hnutí. Jen toto jsou ty svobodné volby. Zatím je možno vidět, že v téměř všech státech na světě je demokracie více či méně zprzněná zásahy mocichtivých jednců, obvykle těch nejhorších z občanů. A tady je zakopaný pes. Pes s malým p.

L. Písařík 25.1.2021 12:11

Pěkně jste to, pane Čechu popsal. Teď ještě zkuste vládě poradit, co by měla dělat. Co se jinde dělá lépe - třeba vedle v Německu.

Z. Lapil 25.1.2021 14:46

Stačilo by, kdyby myslela trochu dopředu.

Nijak extra vládě nevyčítám, že na jaře neměla zásoby roušek, i když popravdě - zrovna kapénková infekce je něco, co se dalo dříve či později čekat a když může mít země pro případ průšvihu na dva měsíce(?) zásobu ropy, proč by nemohla mít podobnou zásobu roušek aspoň pro doktory lékařský provoz? A když už neměla pro lidi (to naprosto chápu), proč skrze Babiše plácala něco o osobních dodávkách, místo aby zvolala "máme průšvih, zachraň se, kdo můžeš".

Nevyčítám vládě, že ekonomiku neuzavřela už někdy v půlce srpna, ale jak je možné, že začátkem září, když začala nabíhat druhá vlna (o její možnosti se mluvilo od jara), tak TEPRV ZAČÍNALA řešit hygienu a trasování. Celé léto byl čas dohadovat telefonní linky, připravovat stoly a židle a školit a připravovat lidi, kteří na zavolání všeho nechají a půjdou zachraňovat.

A do třetice očkování. Je jasné, že vakcín je málo, protože Pfizer a spol. nestíhají, ale o tom, že se na přelomu roku bude moct začít očkovat, se ví už někdy od října. Jak je možné, že se TEPRV ZAČÍNAJÍ shánět místa, jehly a vymýšlet rezervační systém? To fakt nikoho nenapadlo, že i kdyby se 3/4 lidí očkovat nechtěly, tak ten zbytek je 5 miliónů vpichů, takže s pár stovkama vakcín během prvních 3(?) týdnů nejde zvládnout?

P. Čech 25.1.2021 22:06

Proč bych zrovna já měl vládě radit? A když už, tak jediné. Používat selský rozum a nekopírovat jen Německo, Rakousko a jiné evropské státy, které zatím žádné úspěchy nevykazují. Podle mne je nejlepší nevyhlašovat žádná opatření a soustředit se na léčbu nemoci. Lék ma COVID-19 existuje a byl se 100% úspěchem použit prof Beranem. Jmenuje se isoprinosine.

Z. Jemelík 25.1.2021 0:21

Žasnu, co všechno kromě své sebeprezentace autorka stihne - a to přiznává jen zlomek svých neadvokátských aktivit. Už se nedivím, že nestíhá poskytovat právní rady nebo dokonce odmítá zastupovat nové zájemce.