20.5.2024 | Svátek má Zbyšek


Diskuse k článku

ROZHOVOR: Modely pro vládu popírají historickou zkušenost (1)

Podle bývalého člena Bankovní rady ČNB Lubomíra Lízala zatím žádná běžná ekonomika v historii dlouhodobě nezbohatla přerozdělováním a růstem na dluh.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Církva 21.2.2024 17:47

No, moc se mi nelíbí, že se tady občas začíná s nějakým dogmatickým předpokladem. Třeba nejlépe když lidé dělají co je pro ně nejlepší.volný trh. Pak se teprve řeší že selže. Podobně ty multiplikátory. Někdy žádné nejsou (navíc rakouská škola s nimi nepočítá) možná ale když stát zvolí dobrou metodu nebo přiláká zahraniční kapitál tak jsou.

Já bych to pojal víc volně s větší flexibilitou variant vývoje společnosti. Když přijde tato a tato regulace dotace, stane se to a to, když třeba zavřeme hranice.

Ono pak třeba může přijít poznání že výnosnost investic dekarbonizační strategie je lepší než business as usual. Třeba v Číně to se státni podporou vývoje elektromobility zdá se lepší je. Především sice kvůli poptávce ze zahraničí ale kdyby došla ropa, tak nejen. Leda že by svět ty elektroautomobily přestal kupovat.

No a evropský přístup podpory čínských panelů za naše daně samozřejmě je cesta do pekel. To není složité namodelovat..

Z. Lapil 21.2.2024 18:08

Prchám na vlak, tak jen stručně.

Jeden z problémů je ve slově lepší. Zhruba: zůstaneme-li u spalovacích aut, budeme bohatší v horším vzduchu. Přechodem na elektroauta zchudneme a občas budeme mít problém se vůbec někam dostat, ale bude lepší vzduch.

Osobně si nemyslím, že by EU nebo jakákoliv jiná vláda měla právo za mě tohle rozhodnout. A nemluvím o referendu, ale o tom, že ve volném trhu si koupím to, co považuju za lepší. V rodině máme dvě auta pro dva lidi, nutně (ten jeden spoj ráno "tam" to nezachrání). Ideálně, tj. bez ohledu na cenu, by asi bylo jedno elektro a jedno spalovací. Těch dnů v roce, kdy oba jedeme nezávisle na sobě "daleko", zas tolik není.

P. Diviš 21.2.2024 21:54

Zahraniční kapitál není multiplikátor (pokud vůbec nějaký multiplikátor existuje).

Ropa nedojde, maximálně bude pomalu ubývat a být p͇ř͇i͇r͇o͇z͇e͇n͇ě͇ nahrazována něčím jiným. "Doba bronzová nenastala proto, že by došly pazourky".