20.5.2024 | Svátek má Zbyšek


Diskuse k článku

PROTESTY: Jsem demonstrant, a kdo je více?!

Prahu již několikrát ochromila protestní shromáždění za účelem omezení a zklidnění dopravy. Symbolem se stala „třicítka“, maximální rychlost, jejíž bezodkladné zavedení ve městech někteří aktivisté důrazně žádají.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Ś. Svobodová 21.6.2023 16:54

Nevím co je pravdy na tom, že pokud pořadatel ohlásí demonstraci, která by měla narušit práva jiných - např. řidičů, může příslušný odbor demonstraci přemístit tam, kde nebude narušovat práva jiných: Úřad může shromáždění zakázat, má-li být konáno v místě, kde by nutné omezení dopravy a zásobování bylo v závažném rozporu se zájmem obyvatelstva, lze-li bez nepřiměřených obtíží konat shromáždění jinde, aniž by se tím zmařil oznámený účel shromáždění.

V. Mokrý 21.6.2023 20:33

To ano,

ale to je pro mnohé státní úředníky moc složité.

J. Jurax 21.6.2023 16:30

No jo no, doma řezali je málo, jak se zpívá v jedné písni ...

F. Hasek 21.6.2023 11:25

Na tomhle protestu bylo srandovní , že někteří protestující za rohem nasedli do auta -a představte si , NEJELI odtud TRICITKOU!!pěkně to mašírovali více jak padesátkou a prášilo se jim za autákem!!!Sranda , co....

V. Mokrý 21.6.2023 13:41

Ale o tom, média neinformovala.

J. Hajský 21.6.2023 11:02

Když banda lidí blokuje kdovíjakou dobu páteřní komunikaci, nechá to policii klidnou, protože je to banda z Poslední generace. Ale když tutéž komunikaci bude přecházet mimo přechod strejda odnaproti, tak dostane pokutu.

V. Mokrý 21.6.2023 11:08

1**

R. Lávička 21.6.2023 10:56

Pro řidiče kterým skupina prasečích mozků komplikuje život. Kupte si kyselinu máselnou natáhněte do stříkaček a trochu ty loudaly pokropte . Uvidíte jak zrychlí krok, pár se jich poblije , smrdět budou minimálně týden. Příště si to rozmyslí.

J. Hajský 21.6.2023 11:03

Prima nápad R^

I. Lyčka 21.6.2023 12:56

Taky mne to už mockrát napadlo.

J. Jurax 21.6.2023 16:41

Ta kyselina máselná se mi líbí. Kde de dá koupit?

Ale možná by stačil barevný sprej - graffiti na dozelena magorných aktivistech blokujících dopravu by byla svébytná umělecká disciplína ... spreje buďtež především v různých odstínech zeleně.

M. Kocián 22.6.2023 15:01

Kupovat netřeba, stačí nechat máslo žluknout na slunci.

J. Hajský 21.6.2023 10:55

Jak prosté. Povolit pokojnou demonstraci jen MIMO komunikaci pro provoz vozidel. Třeba v parku, na brownfieldu, na stadionu nebo na ploše podobné Letenské pláni v Praze. NEPOVOLOVAT na komunikacích. A kdyby přesto přišli jsou tady vodní děla, slzný plyn a zelené antony.

No jo, to by ti z Poslední generace (kéž by se nemnožili a byli opvadu poslední, kdo druhým budou znepříjemňovaz život) nedosáhli svého cíle naštvat tolik lidí a popudit je proti sobě.

V. Mokrý 21.6.2023 11:08

NA TO, BY

museli ti na radnicích myslet hlavou, že !

J. Jurax 21.6.2023 16:46

Příliš silný a tudíž těžko splnitelný předpoklad.

Z. Lapil 21.6.2023 9:32

Podle mě by, pokolikate už, stačilo dodržovat zákony.

Demonstrace budiž ohlášena, to je jasné. Úřad ji vezme na vědomí a případně určí podmínky, mj. bezpečnostní. Na silnici například příslušné značení, povinnost propustit záchranku a tak. To sice nevím, ale probůh- jak by se to mělo dělat jinak?

A teď to přijde: chci-li kdekoliv na veřejném prostranství dělat něco jiného, než k čemu je určeno (na silnici jezdit autem, například, musím si s příslušným správcem domluvit zábor, a ten něco stojí.

Neboli až budu vědět, že demonstranti - opět pokolikate už- kromě využití práva demonstrovat plic i povinnost neobtezovat ostatní nad míru nutnou, řeknu Fajn a možná se začnu zabývat i tím, co chtějí říct.

Mezi námi- nastavit tam kyvadlovy provoz s nějakou ceduli, tak by si možná sem tam někdo vzal i agitacni letáček, kdyby mu ho sympatické děvče stačilo do okýnka.

J. Vorlický 21.6.2023 8:49

Těžko lze někomu prakticky zabránit vstupu do vozovky a tak ji zablokovat.

Nicméně, ano, právo shromažďovat se občané ČR údajně mají. Listina čl. 19 (1): Právo pokojně se shromažďovat je zaručeno. Pak je tam ještě (2), který popisuje proč a kdy (1) neplatí. Je to asi jako mít ústavní právo na zahradní bazén s tím, že plnění jím vodou smí být omezeno obyčejným zákonem. Nesmysl.

Normálně se lidé neshromažďují. Za to nepovažuji ve smyslu čl. 19 lidi v divadlech, na stadionech, ve škole, v obchodě.

O co tady vlastně jde? Nejde o akce, kde bude někdo předčítat z Babičky Boženy Němcové. Občané budou nejspíš chtít projevit svůj nesouhlas, ujistit se, že v něm nejsou sami, popřípadě dohodnout sílu a směr své činnosti. Lze s jistotou říci, že takové srocení pokojné nebude. Slovo POKOJNÉ do čl. 19 nepatří.

Občané ČR ústavní právo shromažďovat se prakticky nemají. Aby tato skutečnost zůstala skryta, povolují se s čl. 19 akce, které mají s ním jen málo společného. Těch pár 30km demonstrantů se mohlo shromáždit na trávníku ve Stromovce. Jim však šlo o znepříjemnění života jiným lidem. No a na to právo nemají.

Z. Lapil 21.6.2023 9:35

Jste sám se sebou ve při. Nemůžete chtít vyškrtnout že zákona slovo pokojně a zároveň pokojně chování vymáhat.

J. Vorlický 21.6.2023 10:16

Nejsem.

Nechci vymáhat pokojné chování na shromážděních, ve smyslu práva na něj. To bych to shromáždění mohl rovnou zakázat. Jde čistě o to, aby při shromáždění se přirozený nepokoj nezvrtl v násilí.

Lid, kteří blokují provoz na vozovce je třeba odstranit, nebo to udělat tak, aby minimálně nepřekáželi, nemají tam co dělat. Rozhodně nejde o to, aby se lidé pokojně promenádovali na vozovce. Přiznám, že zřejmě neexistuje zákon, který by jim to zakazoval. Vyplývá to však z rozumu. Váš pozitivistický pohled na práva lidí a vůbec je smlouva s ďáblem.

Z. Lapil 21.6.2023 11:20

Rozumím. Nevím to, ale myslím si, že v silničním zákoně je psano, za jakych okolnosti (chybi chodnik) a jakym zpusobem (chodte vlevo) se smi chodec po vozovce pohybovat. Napriklad nesmi prechazet, je-li k dispozici prechod, tusim blize nez 50m.

J. Kroupa 21.6.2023 6:54

A přitom stačí jen drobná úprava, nařídit třicítku a zrušit přednost na přechodech.

R. Langer 21.6.2023 7:17

To ti chodci ale nepřejdou NIKDY. ;-D

P. Pospisil 21.6.2023 7:30

¡No pasarán!

:-)

V. Mokrý 21.6.2023 7:57

O které si mnozí chodci myslí, že je absolutní, že !

M. Kocián 21.6.2023 9:15

Chodec nemá řidičák, neskládá zkoušku z předpisů. Na druhé straně by je měl znát, v čemž je zjevně rozpor. (Asi jako v tom, že neznalost zákona sice neomlouvá, ale je předmětem studia na universitě, které není pro každého občana povinné.)

V. Mokrý 21.6.2023 11:10

Možná většina, ten ŘP má !

P. Pospisil 21.6.2023 6:22

Jakkoliv silně nesouhlasím ani s cílem ani s formou oné demonstrace, na připojeném odkazu a obou videích v něm obsažených nevidím nic nepokojného ani nebezpečného.

Demonstranti na přechodu vlezli do ulice a uzavřeli ji ve chvíli, kdy tam nic nejelo. A pokud jelo, mělo to spoustu času v pohodě zastavit. Pak stáli u zábrany a znovu - chovali se pokojně. Pokojně se chovají i ti v té přilehlé ulici. A vzniklá kolona nikoho neohrožuje. Když stojíte, nenabouráte. A pokud někdo v zasekané a stojící ulici dokáže nabourat, odnesou to plechy a nějaké ohrožení se nekoná. Možná -to už jdeme do hypotéz- by mohla ublížit pacientovi v projíždějící sanitce RZS, ale něco podobného by stejně tak hypoteticky mohlo způsobit jakékoliv -pokojné- shromáždění kdekoliv jinde v centru města.

Mimochodem: "pokojnost silničního provozu"... co to je? Kde a jak je to definováno? Existuje na to nějaké právo? A bylo to narušeno? Mně z těch videí připadalo, že i nedemonstrující účastnící silničního provozu jsou celkem pokojní.

"plynulost silničního provozu" Ono je někde napsáno, že lidé se smí shromažďovat jenom tak, aby nenarušili plynulost silniční dopravy? Kde?

L. Harvánek 21.6.2023 6:30

A když už jsme u té sanitky RZS, nikdo dopředu neví, kdy nastane potřeba místem shromáždění projet. Ono je stanoveno zákonem a následně i vyhláškou že ostatní účastníci silničního provozu musí umožnit její průjezd. Rád bych viděl, za jak dlouho by to dokázali zajistit účastníci demonstrace.

P. Pospisil 21.6.2023 7:27

Jasně, ale to je nahodilý stav nouze.

Se stejnou logikou byste mohl chtít stíhat všechny řidiče (i chodce samozřejmě), kteří svým neideálním (jakkoliv nikoliv nezbytně protiprávním) jednáním dopomohli ke vzniku kolon a zácpy ve městě. A že vám příkladů takového chování ukážu při průjezdu větším městem desítky. Všechny ty váhavé rozjezdy, nemísné džentlmenství, pomalé přecházení přechodu atd atd.

V. Mokrý 21.6.2023 5:57

Tak se vyznamenává naše státní správa -

když povoluje demonstrace v takových místech !